• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Instytut Adama Mickiewicza uruchomił stronę Kidsculture.pl

  01.06.2011. 18:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Instytut Adama Mickiewicza uruchomił w środę stronę internetową stworzoną specjalnie dla dzieci - Kidsculture.pl. W serwisie znajdują się m.in. propozycje zabaw nawiązujących do twórczości polskich artystów.


  "Strona została opracowana tak, by rozwijać kreatywność dziecka (...). Treść, inspirowana polską kulturą i sztuką, ma uczyć, gwarantując jednocześnie świetną zabawę" - poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza, Magdalena Mich.

  Na stronie www.kidsculture.pl znajdują się interaktywne gry i zabawy, bajki, ciekawostki oraz publikacje o sztuce stworzone specjalnie dla najmłodszych.

  Gry stworzone zostały przez polskich grafików - Roberta Czajkę i duet AZE design. Na stronie można znaleźć m.in. zabawę prezentującą polskie stroje ludowe, układankę umożliwiającą ułożenie własnej wersji ,,Dziwnego ogrodu" Józefa Mehoffera i puzzle ze smokiem wawelskim. Każdą układankę można wydrukować i zapisać jako tapetę pulpitu komputera.

  W serwisie znajdują się również propozycje zabaw inspirowane twórczością polskich artystów. Dzieci mają okazję spróbować swoich sił w roli twórcy: malarza, rzeźbiarza, fotografa czy animatora teatru.

  Publikacje stworzone przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Zachętę Narodową Galerię Sztuki przybliżają pojęcia z zakresu sztuki.

  Na Kidsculture.pl również rodzice znajdą ciekawe artykuły i informacje przydatne do aktywnego spędzania czasu z dziećmi - w tzw. Notesie Rodzica znajdują się m.in. teksty zawierające propozycje zabaw dla dzieci związanych z architekturą i designem, rady dotyczące tego jak spędzić z dzieckiem wizytę w galerii, a także polecane muzea, wystawy, inicjatywy artystyczne, w których udział mogą wziąć dzieci i ich rodzice.

  Wkrótce serwis ma udostępniać dzieciom wirtualne wizyty w galeriach i muzeach. Strona jest dostępna też w wersji angielskiej. AGZ

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Malina Prześluga (ur. 27 maja 1983 w Trzciance) – polska dramatopisarka i pisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Związana głównie z twórczością dla dzieci i młodzieży. Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IW UAM) - interdyscyplinarna jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny UAM. Instytut powstał w 1991. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną i organizuje studia z dziedziny wschodoznawstwa. Instytut wydaje publikacje naukowe, w tym czasopismo Sprawy Wschodnie. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Next Young 3D - pierwszy polski kanał telewizyjny w standardzie 3DTV skierowany do dzieci w wieku 6 - 14 lat. Jego misją jest rozwój dziecka przez naukę i zabawę. W ofercie kanału znajdują się programy dotyczące nauki języków obcych, poświęcone uprawianiu gimnastyki, czy rozwoju dziecięcych i młodzieżowych hobby. W ofercie znajdują się również filmy i programy animowane. Kamienica Winklerowska, Balcerowska – czterokondygnacyjna i trzytraktowa kamienica wzniesiona w XV wieku, znajdująca się w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta nr 20. Posiada wnętrza połączone z sąsiadującym budynkiem nr 18, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Na parterze kamienicy znajdują się fragmenty malowideł z pierwszej połowy XVI wieku (Oblicze Chrystusa adorowane przez dwa anioły).

  Piotr Piotrowski (ur. 1952) – polski historyk sztuki, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 20092010 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. ulike.net (dawniej: u-lik.com) - serwis społecznościowy, w ramach którego użytkownicy oceniają, a także korzystają z rekomendacji dotyczących wszelkiego rodzaju twórców, ich dzieł oraz innych zagadnień związanych z kulturą. Serwis jest współtworzony przez jego użytkowników, którzy mogą edytować już istniejące, a także dodawać nowe "kluby", reprezentujące poszczególnych artystów, czy ich dzieła. Strona jest dostępna w dwóch wersjach językowych: angielskiej i francuskiej.

  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  Linowy plac zabaw – tzw. linarium, jest to wydzielone miejsce przeznaczone do zabawy i rekreacji dzieci (najczęściej starszych - powyżej 5 lat), na którym dominują struktury z połączonych ze sobą specjalnych lin, rozwijające spryt i kreatywność. Przyczyniają się one znacząco do rozwoju fizycznego dzieci.

  Strona domowa - termin wieloznaczny. Początkowo "stronę domową" definiowano jako stronę internetową, która otwiera się jako pierwsza, gdy tylko uruchomi się daną przeglądarkę internetową. Samo pojęcie strona domowa funkcjonuje sukcesywnie również jako strona startowa czy portal startowy, ale również strona korporacyjna oraz strona indywidualna.

  Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Dodano: 01.06.2011. 18:11  


  Najnowsze