• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Internetowa wystawa poświęcona Chopinowi

  08.10.2010. 00:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie, akta urzędowe, mapy, wycinki prasowe, plakaty i afisze dotyczące Fryderyka Chopina i pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i jego oddziałów zamiejscowych można oglądać na wystawie internetowej dostępnej na stronie Archiwum.

  Ekspozycja "Chopiniana - Chopin w dokumentach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy", którą można oglądać na stronie www.warszawa.ap.gov.pl/chopiniana.html, została przygotowana dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Składa się na nią sześć działów i ponad 120 dokumentów, których większość jest pokazywana po raz pierwszy.

  Dział pierwszy dotyczy miejsca urodzenia Chopina - Żelazowej Woli. Otwiera go najstarszy zachowany plan folwarku z 1872 r. sporządzony przez geometrę Franciszka Orłowskiego. Unikatowy charakter mają też akty notarialne związane z władaniem Żelazową Wolą przez rodzinę Skarbków. Większość dotyczy spraw gospodarczo-majątkowych, jak akt plenipotencji hr. Ludwiki Skarbkowej z podpisem ojca kompozytora, Mikołaja Chopina, jako świadka. Do najcenniejszych należy inwentarz majątku z 1834 r. po hr. Michale Skarbku, będący najstarszym opisem oficyny, w której urodził się Fryderyk Chopin. Znajduje się tu także pełny akt kupna dworku i parku w Żelazowej Woli przez warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina w 1929 r.

  Następny blok wystawy niemal w całości wypełniają widoki Warszawy przedstawiające miejsca związane z młodzieńczym okresem życia Fryderyka Chopina. Znaczną ich część stanowią karty pocztowe z XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje także druk reklamowy Gebethnera i Wolffa w Warszawie z XIX wieku, pierwszego polskiego wydawcy pełnej edycji utworów kompozytora, a także zamykająca dział reklama filmu z 1952 r. Aleksandra Forda pt. "Młodość Chopina".

  Kolejnym działem ekspozycji są pomniki Chopina. Składają się nań dokumenty związane z powstaniem w 1894 r. pierwszego na ziemiach polskich pomnika Chopina w Żelazowej Woli. Z akt Komitetu Budowy Pomnika Fryderyka Chopina w Warszawie prezentowanych jest także kilka obiektów ilustrujących historię najsłynniejszego pomnika kompozytora w warszawskich Łazienkach, który odsłonięto w 1926 r. Dopełnienie stanowią materiały prasowe na temat tego wydarzenia i program uroczystości.

  Dokumenty przypominające działalność instytucji i stowarzyszeń zajmujących się w przeszłości upamiętnianiem życia i twórczości Chopina stanowią tematykę następnego bloku wystawy. Znajduje się tu m.in. protokół walnego zebrania Towarzystwa Przyjaciół Domu Chopina z 1929 r. dotyczący zakupu nieruchomości w Żelazowej Woli, pochodzący z akt warszawskiego notariusza Stanisława Pliszczyńskiego, a także pismo gen. Kazimierza Sosnkowskiego, prezesa Komitetu Dni Chopinowskich w Polsce. Cennym obiektem jest pierwszy druk informacyjny Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie z 1934 r. z załączoną deklaracją członkowską.

  W kolejnym dziale prezentowane są materiały dokumentujące organizację konkursów, festiwali i koncertów chopinowskich w Polsce. Pokazana jest tu m.in. unikalna fotografia członków Komitetu I Konkursu Chopinowskiego w Filharmonii Warszawskiej z 1927 r. oraz druk pierwszego programu Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju w 1946 r. Na wystawie zamieszczono również plakaty popularyzujące Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina z 1955 i 1970 r.

  W ostatniej części ekspozycji pokazane zostały materiały poświęcone rocznicom i obchodom chopinowskim w Polsce. Można tu obejrzeć dokumenty ilustrujące warszawskie i lwowskie obchody 100. rocznicy urodzin kompozytora, a także plakaty, afisze i programy koncertów muzycznych. Prezentowane są również wycinki prasowe z relacjami o przebiegu uroczystości oraz tekst przemówienia Ignacego Paderewskiego, który uświetnił swą obecnością obchody lwowskie w 1910 r. Wystawę zamykają dokumenty Wydziału Ogólnego Warszawskiego Urzędu Wojewódzkiego mówiące o organizacji Roku Chopinowskiego w 1949 r. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ gma/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - pomnik znajdujący się w parku, w pobliżu domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Autorem dzieła jest Józef Gosławski. Projekt wykonany został w 1955 roku, zaś odsłonięcie pomnika nastąpiło 13 lipca 1969. Cokół zaprojektowała Wanda Gosławska, a wykonanie odlewu zlecono firmie Brąz Dekoracyjny. Odsłonięcia dokonał Tadeusz Zaorski - ówczesny wiceminister kultury i sztuki. Istniejący model pomnika kilkukrotnie towarzyszył występom podczas Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina. Popiersie Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - pomnik znajdujący się w pobliżu domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Autorem dzieła jest Stanisław Sikora. Jego odsłonięcia dokonano w 1968 roku. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli koło Sochaczewa – obecnie muzeum biograficzne, w skład którego wchodzi oficyna (tzw. dworek) oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Dwór wraz z parkiem jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

  Pomnik Chopina w Hamamatsu stanowi kopię warszawskiego pomnika Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego odsłoniętego 27 listopada 1926, wysadzonego w powietrze przez władze okupacyjne 31 maja 1940 i ponownie odsłoniętego w roku 1958. Znajduje się u szczytu wzgórza nazwanego imieniem Chopina, do pomnika prowadzą szerokie schody ogrodowe. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie – centralny ośrodek chopinowski o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym, kontynuator działalności sekcji im. Chopina działającej od 1899 r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Siedziba towarzystwa znajduje się w Warszawie, w Centrum Chopinowskim przy ul. Tamka 43, a pierwsza powojenna siedziba znalazła się w Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1, gdzie do dziś działa Muzeum Fryderyka Chopina, teraz zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

  Pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się obecnie w parku jego imienia. Ambasada Finlandii w Polsce (Suomen suurlähetystö Puolassa) – fińska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 4/8.

  Ambasada Norwegii w Polsce (Den norske ambassaden i Polen) – norweska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 2a. Ambasada Węgier w Polsce (Magyar Nagykövetség Lengyelországban) – węgierska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 2.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – międzynarodowy festiwal muzyczny pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego organizowany od 2005 w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przedstawiający muzykę europejską od klasycyzmu do współczesności w kontekście jej związku z życiem i twórczością polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Fryderyka Chopina (1810-1849). Projekt programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”.

  Ambasada Rumunii w Polsce (Ambasada României în Polonă) – rumuńska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Fryderyka Chopina 10.

  Salonik Chopinów – oddział Muzeum Fryderyka Chopina znajdujący się w lewej oficynie Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Muzeum mieści się w zrekonstruowanym po wojnie największym pokoju ostatniego warszawskiego mieszkania najsłynniejszego polskiego kompozytora. Pomnik Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju.

  Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie – secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Pomnik Chopina w Szanghaju – najwyższy na świecie pomnik Fryderyka Chopina, odsłonięty 3 marca 2007 r. w parku im. dr. Sun Jat-sena w Szanghaju. Monument mierzy 6 m, a wraz z cokołem – 7 metrów, dzięki czemu jest nieznacznie wyższy niż Pomnik Chopina w Łazienkach. Autorką projektu jest Lu Pin, pochodząca z Szanghaju absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest to dopiero drugi w Szanghaju monument poświęcony cudzoziemcowi. Pierwsze było odsłonięte w latach 30. niewielkie popiersie Aleksandra Puszkina.

  Dodano: 08.10.2010. 00:06  


  Najnowsze