• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IX Krajowy Zjazd Górnictwa Odkrywkowego w Krakowie

  07.09.2010. 12:41
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Górnictwo odkrywkowe w I połowie XX wieku - szanse i wyzwania" to hasło IX Krajowego Zjazdu Górnictwa Odkrywkowego, który odbędzie się w dniach 9-10 września w Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Zjazd jest częścią Polskiego Kongresu Górniczego 2010.

  Uczestnicy obrad będą dyskutować m. in. na temat obecnej sytuacji gospodarczej Polski i jej wpływie na krajowe górnictwo odkrywkowe, zabezpieczeń złóż kopalin dla przyszłej eksploatacji odkrywkowej, możliwości zaspokojenia popytu na maszyny i urządzenia dla rozwoju górnictwa odkrywkowego, perspektyw rozwoju poszczególnych branż górnictwa odkrywkowego, bazy zasobowej kopalin dla górnictwa odkrywkowego.

  Podczas spotkania będzie też mowa o nowych technikach i technologii w górnictwie odkrywkowym, utrudnieniach i barierach rozwoju górnictwa odkrywkowego i propozycji zmian obecnych uwarunkowań formalno-prawnych i środowiskowych oraz rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych.

  Honorowy patronat nad Zjazdem objął wicepremier , minister gospodarki Waldemar Pawlak.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.agh.edu.pl

  PAP - Nauka w Polsce, ESZ

  agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Geodezja górnicza zaliczana jest do geodezji gospodarczej i jest nauką zajmującą się zagadnieniami związanymi z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego. W zakresie działań geodezji górniczej dla kopalń podziemnych mieszczą się następujące zagadnienia: orientacja sytuacyjna i wysokościowa kopalń, pomiary realizacyjne (w tym zagadnienia przebitkowe), inwentaryzacje urządzeń szybowych oraz innych obiektów i urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu zakładu górniczego, pomiary deformacji terenu górniczego teren górniczy, aktualizacja dokumentacji mierniczo-geologicznej. Polska Technologia Górnicza – Poltegor – nieistniejące już przedsiębiorstwo badawczo-projektowe, które powstało w 1950 roku jako wrocławski oddział Centralnego Biura Projektów Przemysłu Węglowego w Katowicach. W 1955 przekształcono je w samodzielne Dolnośląskie Biuro Projektów Górniczych, które w 1957 przejęło obowiązki generalnego projektanta przemysłu węgla brunatnego. W 1971 stało się instytucją wiodącą w pracach naukowo-badawczych i projektowaniu dla górnictwa odkrywkowego wszelkich kopalin. Zmieniono wówczas nazwę na Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Górnictwa Odkrywkowego Poltegor. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii (W-6) Politechniki Wrocławskiej – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 1 września 1968 roku. Działalność naukowo-dydaktyczna w dziedzinie górnictwa została zapoczątkowana już w 1964 roku, kiedy to powstał Oddział Górnictwa Odkrywkowego przy Wydziale Budownictwa Lądowego. Z dniem 1 stycznia 2004 roku wydział zmienił nazwę na Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "B".


  Grupa Famur S.A. − pierwszy pod względem wielkości w Polsce przed Grupą KOPEX S.A. producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Produkuje również maszyny i urządzenia na potrzeby kolei oraz przemysłu cementowego. Grupa Famur S.A. specjalizuje się w produkcji kombajnów ścianowych z napędem elektrycznym lub hydraulicznym, które charakteryzują się budową modułową oraz możliwością zabudowy różnych typów ramion z silnikami o dużej mocy. Henryk Hawrylak (ur. 25 maja 1924 w Lublinie) - profesor, inżynier mechanik, specjalista w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn górnictwa odkrywkowego.

  Przeróbka kopalin (mineralurgia, inżynieria mineralna) – jedna z podstawowych gałęzi technologii i techniki górnictwa. Stanisław Knothe (ur. 2 lutego 1919 w Sosnowcu), inżynier górnictwa, profesor, specjalista w zakresie górnictwa, badacz ruchów górotworu i aerologii, współtwórca teorii opisującej wpływ eksploatacji na zachowanie powierzchni terenu, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej, były dziekan Wydziału Górnictwa tej uczelni, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności

  Aleksander Osuch (ur. 11 grudnia 1914, zm. we wrześniu 2008) – absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, magister inżynier górnictwa(1945), dr nauk technicznych (1964), profesor (1970), specjalista w zakresie mechanizacji i automatyzacji górnictwa. Bogusław Burnat (ur. 15 kwietnia 1931 w Krakowie, zm. 11 lutego 2010 r. we Wrocławiu) - polski naukowiec, inżynier górnictwa, ratownik górniczy, wynalazca, inspektor górniczy, redaktor i nauczyciel akademicki. Absolwent Wydziału Mechanizacji Górnictwa i Hutnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej (1955), gdzie się doktoryzował (1972).

  Kondratowicz Hieronim (ur. 1846 w Sandomierzu, zm. 1923) - inżynier górnictwa. W 1863 ukończył gimnazjum w Radomiu, a w 1867 Szkołę Główną w Warszawie uzyskując tytuł magistra nauk przyrodniczych. Jeden z pierwszych nauczycieli w dąbrowskiej Szkole Górniczej. Autor pierwszego w Polsce nowoczesnego podręcznika górnictwa pt. Górnictwo. Jako inżynier górnictwa, skłonił hutę Bankową i Towarzystwo Francusko-Włoskie do wybudowania dwóch nowych gmachów szkolnych. Jeden przy ul. Klubowej (dzisiejszej 3 Maja), drugi przy dzisiejszej ul. Augustynika. Inicjator budowy Resursy. W 1923 r uzyskał jako pierwsza osoba doktorat honoris causa AGH w Krakowie. Zmarł w Dąbrowie Górniczej podczas Zjazdu Wychowanków Szkoły Górniczej. Pochowany na warszawskich Powązkach.

  Muzeum Górnictwa Węglowego, placówka muzealna utworzona w 1981 r. w Zabrzu. Posiada bogate zbiory związane z historią górnictwa oraz techniką i kulturą górniczą. Dyrektorem muzeum jest Marek Dmitriew.

  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) jest organizacją naukowo-techniczną zrzeszająca inżynierów i techników górnictwa, geologii oraz specjalności związanych i współdziałających z górnictwem. Za datę powstania stowarzyszenia uznaje się rok 1892. Szlak Dawnego Górnictwa – szlak turystyczny (ścieżka dydaktyczno-turystyczna) szlakiem górnictwa węglowego w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym w gminie Krzeszowice.

  Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH (WGiG) – jeden z 16 wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Siedziba wydziału znajduje się w pawilonie A-4 oraz A-1 AGH przy al. Adama Mickiewicza 30. Benon Józef Stranz (ur. 30 sierpnia 1918 w Drensteinfurcie, zm. 18 marca 2011) – polski specjalista w zakresie górnictwa, prof. dr inż., działacz gospodarczy i państwowy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki w latach 1974-1978 oraz przewodniczący Państwowej Rady Górnictwa (1979–1987).

  Dodano: 07.09.2010. 12:41  


  Najnowsze