Jak popularyzować historię w internecie?
26.11.2009. 19:04opublikowane przez: Piotr £a¿ewski-Banaszak
Jak przedstawiać historię w internecie, z jakimi problemami spotykają się osoby popularyzujące historię w sieci - na takie pytania odpowiedzą dziennikarze, publicyści, naukowcy, członkowie redakcji i współpracownicy portalu "Histmag.org". Spotkanie "Historia z internetu" odbędzie się 28 listopada, podczas XVIII Targów Książki Historycznej w Warszawie.
Spotkanie będzie jedną z imprez towarzyszących Targom, odbywającym się na Zamku Królewskim (Arkady Kubickiego) w Warszawie w dniach 26-30 listopada.
Jak wyjaśnia Michał Świgoń z serwisu Histmag.org, organizatorzy spotkania chcą pokazać, w jaki sposób można nowocześnie przekazywać wiedzę historyczną.
"Opowiemy m.in. o tym, w jaki sposób internet może być wykorzystywany w pracy historyka, jak są prezentowane w sieci takie problemy jak: powstanie warszawskie czy historia kobiet. Całość dopełnią wystąpienia Kamila Janickiego, 22-letniego redaktora naczelnego portalu "Histmag.org" oraz prof. Macieja Bernhardta, 86-letniego powstańca warszawskiego. To przedstawiciele dwóch różnych pokoleń i autorzy książek historycznych, które powstały dzięki popularności ich artykułów, publikowanych na stronach internetowych" - wylicza Świgoń.
Podczas Targów, oprócz historycznych nowości wydawniczych, odwiedzający będą mogli zobaczyć filmy dokumentalne, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, spotkać się z autorami książek, spróbować swych sił w komputerowych grach historycznych, a także obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych.
W weekend targowy (28-29 listopada) będzie kursował specjalny Tramwaj Historyczny dowożący na Targi, w którym można będzie posłuchać informacji o historii Warszawy i Zamku Królewskiego.
Spotkanie "Historia z Internetu" rozpocznie się o godz. 14.00, w sali kinowej Zamku Królewskiego.
Źródło:
PAP - Nauka w Polsce
Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
Histmag – wortal internetowy poświęcony tematyce historycznej. Jeden z głównych polskich serwisów tego typu w Polsce, istniejący od października 2001. Historia mówiona może być zdefiniowana jako nagrywanie, zachowywanie i interpretacja historycznych informacji, bazujących na osobistych przeżyciach i opiniach mówiącego. Historia kontrafaktyczna (historia wirtualna) – kierunek w naukach historycznych wykorzystujący hipotetyczne założenie, że pewne kluczowe zdarzenia historyczne nie miały miejsca lub zakończyły się inaczej niż w rzeczywistości. Szukając metodami naukowymi odpowiedzi na pytanie "Co by było gdyby...?" historia kontrafaktyczna jest instrumentem umożliwiającym lepsze zrozumienie i poznanie złożonych procesów historycznych.
Smelly Old History (w wolnym tłumaczeniu: Stara śmierdząca historia) - brytyjska seria książek z grupy spin offów serii Strrraszna historia. Książki poświęcone są tematyce historycznej. Ich autorką jest Mary J. Dobson. Discovery Historia (dawniej Discovery TVN Historia) – kanał tematyczny o tematyce historycznej. Powstał przy współpracy programowej Discovery i TVN, do których także należał do 30 maja 2009 roku. Stacją kieruje Barbara Bilińska-Kępa. Ramówkę wypełniają produkcje dokumentalne dotyczące historii Polski i świata.
Pseudohistoria – termin najczęściej określający zamieszczane w pewnych książkach tezy o podłożu historycznym, ale odbiegające od standardów metod historycznych w taki sposób, by przedstawić ich wnioski w złym świetle. Prace, które przedstawiają kontrowersyjne wnioski dotyczące nowych, przypuszczalnych lub spornych dowodów historycznych, w szczególności dotyczące polityki, wojska czy religii, są często określane mianem pseudohistorii. Przyjęcie Szujskich w Sali Senatu w 1611 roku - zaginiony (najprawdopodobniej zniszczony) obraz pędzla Tomasza Dolabelli, stanowiący najdawniejszy cykl obrazów historycznych jaki artysta wykonał dla Zamku Królewskiego w Krakowie względnie Zamku Królewskiego w Warszawie.
Historia społeczna – dziedzina badań historycznych zajmująca się dziejami społeczeństw oraz funkcjonujących w ich ramach klas i grup społecznych. Szczególnie bliskie związki łączą ją z socjologią, antropologią, demografią historyczną, historią kultury materialnej oraz historią gospodarczą, z którą często jest określana wspólnie jako historia społeczno-gospodarcza Geografia historyczna - dział geografii oraz jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem zróżnicowania przestrzeni w przeszłości, względnie wymiarem historycznym świata współczesnego. Celem geografii historycznej jest zrozumienie dawnej organizacji przestrzennej danego obszaru, jego ewolucję oraz wpływ na stan aktualny.
Historia kultury materialnej - dziedzina badań historycznych zajmująca się dziejami przedmiotów codziennego użytku i narzędzi ich produkcji. Bliskie związki łączą ją z archeologią, etnografią, historią techniki oraz historią gospodarczą i społeczną. W Polsce uprawiana szczególnie intensywnie w okresie PRL, gdy była traktowana jako jedna z polskich specjalności badawczych. W roku 1953 powstał Instytut Historii Kultury Materialnej (obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN) i rozpoczęto wydawanie Kwartalnika Historii Kultury Materialnej.
Historia idei – pole badań w historii i dziedzinach jej bliskich, zajmujące się wyrażaniem, kontynuacją i zmianami w ludzkich ideach na przestrzeni czasu. Uważa się tę dyscyplinę za siostrzaną wobec historii intelektualnej i zbliżoną do historii filozofii oraz historii literatury.
Frederick Taylor (ur. 1947 r. w Aylesbury (Buckinghamshire) Anglia) – brytyjski historyk, autor książek historycznych. CzÅ‚onek Royal Historical Society (Królewskiego Stowarzyszenia Historycznego). Sfragistyka (z gr. sphragÃs – "pieczęć"), nazywana niekiedy sygillografiÄ… (od Å‚aciÅ„skiego sigillum – pieczęć) – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmujÄ…cÄ… siÄ™ badaniem pieczÄ™ci jako źródeÅ‚ historycznych, a także ich historiÄ…, powstawaniem itp.
Dodano: 26.11.2009. 19:04
Najnowsze
- W upał lepiej się nie forsować (Ogólne)
- Czy lekarze szczepiÄ… siÄ™ przeciw grypie? (Medycyna)
- Jak będziemy leczeni za 10 lat? (Ogólne)
- Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle (Ścisłe)
- Które tłuszcze są najlepsze dla dziecka? (Medycyna)
- Telekomunikacja kwantowa (Ścisłe)
- Narodziny kwantowej holografii: Mamy hologram pojedynczej cząstki światła! (Ścisłe)
- Polscy tropiciele mionów zwiększają potencjał badawczy LHC (Ścisłe)
- NCN: 280 mln zł na badania naukowe (Konkursy i nagrody)
- Diamentowy Grant 2015: uroczyste wręczenie nagród (Konkursy i nagrody)