• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak popularyzować historię w internecie?

  26.11.2009. 19:04
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Jak przedstawiać historię w internecie, z jakimi problemami spotykają się osoby popularyzujące historię w sieci - na takie pytania odpowiedzą dziennikarze, publicyści, naukowcy, członkowie redakcji i współpracownicy portalu "Histmag.org". Spotkanie "Historia z internetu" odbędzie się 28 listopada, podczas XVIII Targów Książki Historycznej w Warszawie.

  Spotkanie będzie jedną z imprez towarzyszących Targom, odbywającym się na Zamku Królewskim (Arkady Kubickiego) w Warszawie w dniach 26-30 listopada.

  Jak wyjaśnia Michał Świgoń z serwisu Histmag.org, organizatorzy spotkania chcą pokazać, w jaki sposób można nowocześnie przekazywać wiedzę historyczną.

  "Opowiemy m.in. o tym, w jaki sposób internet może być wykorzystywany w pracy historyka, jak są prezentowane w sieci takie problemy jak: powstanie warszawskie czy historia kobiet. Całość dopełnią wystąpienia Kamila Janickiego, 22-letniego redaktora naczelnego portalu "Histmag.org" oraz prof. Macieja Bernhardta, 86-letniego powstańca warszawskiego. To przedstawiciele dwóch różnych pokoleń i autorzy książek historycznych, które powstały dzięki popularności ich artykułów, publikowanych na stronach internetowych" - wylicza Świgoń.

  Podczas Targów, oprócz historycznych nowości wydawniczych, odwiedzający będą mogli zobaczyć filmy dokumentalne, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, spotkać się z autorami książek, spróbować swych sił w komputerowych grach historycznych, a także obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych.

  W weekend targowy (28-29 listopada) będzie kursował specjalny Tramwaj Historyczny dowożący na Targi, w którym można będzie posłuchać informacji o historii Warszawy i Zamku Królewskiego.

  Spotkanie "Historia z Internetu" rozpocznie się o godz. 14.00, w sali kinowej Zamku Królewskiego.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Histmag – wortal internetowy poświęcony tematyce historycznej. Jeden z głównych polskich serwisów tego typu w Polsce, istniejący od października 2001. Historia mówiona może być zdefiniowana jako nagrywanie, zachowywanie i interpretacja historycznych informacji, bazujących na osobistych przeżyciach i opiniach mówiącego. Historia kontrafaktyczna (historia wirtualna) – kierunek w naukach historycznych wykorzystujący hipotetyczne założenie, że pewne kluczowe zdarzenia historyczne nie miały miejsca lub zakończyły się inaczej niż w rzeczywistości. Szukając metodami naukowymi odpowiedzi na pytanie "Co by było gdyby...?" historia kontrafaktyczna jest instrumentem umożliwiającym lepsze zrozumienie i poznanie złożonych procesów historycznych.

  Smelly Old History (w wolnym tłumaczeniu: Stara śmierdząca historia) - brytyjska seria książek z grupy spin offów serii Strrraszna historia. Książki poświęcone są tematyce historycznej. Ich autorką jest Mary J. Dobson. Discovery Historia (dawniej Discovery TVN Historia) – kanał tematyczny o tematyce historycznej. Powstał przy współpracy programowej Discovery i TVN, do których także należał do 30 maja 2009 roku. Stacją kieruje Barbara Bilińska-Kępa. Ramówkę wypełniają produkcje dokumentalne dotyczące historii Polski i świata.

  Pseudohistoria – termin najczęściej określający zamieszczane w pewnych książkach tezy o podłożu historycznym, ale odbiegające od standardów metod historycznych w taki sposób, by przedstawić ich wnioski w złym świetle. Prace, które przedstawiają kontrowersyjne wnioski dotyczące nowych, przypuszczalnych lub spornych dowodów historycznych, w szczególności dotyczące polityki, wojska czy religii, są często określane mianem pseudohistorii. Przyjęcie Szujskich w Sali Senatu w 1611 roku - zaginiony (najprawdopodobniej zniszczony) obraz pędzla Tomasza Dolabelli, stanowiący najdawniejszy cykl obrazów historycznych jaki artysta wykonał dla Zamku Królewskiego w Krakowie względnie Zamku Królewskiego w Warszawie.

  Historia społeczna – dziedzina badań historycznych zajmująca się dziejami społeczeństw oraz funkcjonujących w ich ramach klas i grup społecznych. Szczególnie bliskie związki łączą ją z socjologią, antropologią, demografią historyczną, historią kultury materialnej oraz historią gospodarczą, z którą często jest określana wspólnie jako historia społeczno-gospodarcza Geografia historyczna - dział geografii oraz jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem zróżnicowania przestrzeni w przeszłości, względnie wymiarem historycznym świata współczesnego. Celem geografii historycznej jest zrozumienie dawnej organizacji przestrzennej danego obszaru, jego ewolucję oraz wpływ na stan aktualny.

  Historia kultury materialnej - dziedzina badań historycznych zajmująca się dziejami przedmiotów codziennego użytku i narzędzi ich produkcji. Bliskie związki łączą ją z archeologią, etnografią, historią techniki oraz historią gospodarczą i społeczną. W Polsce uprawiana szczególnie intensywnie w okresie PRL, gdy była traktowana jako jedna z polskich specjalności badawczych. W roku 1953 powstał Instytut Historii Kultury Materialnej (obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN) i rozpoczęto wydawanie Kwartalnika Historii Kultury Materialnej.

  Historia idei – pole badań w historii i dziedzinach jej bliskich, zajmujące się wyrażaniem, kontynuacją i zmianami w ludzkich ideach na przestrzeni czasu. Uważa się tę dyscyplinę za siostrzaną wobec historii intelektualnej i zbliżoną do historii filozofii oraz historii literatury.

  Frederick Taylor (ur. 1947 r. w Aylesbury (Buckinghamshire) Anglia) – brytyjski historyk, autor książek historycznych. Członek Royal Historical Society (Królewskiego Stowarzyszenia Historycznego). Sfragistyka (z gr. sphragís – "pieczęć"), nazywana niekiedy sygillografią (od łacińskiego sigillum – pieczęć) – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmującą się badaniem pieczęci jako źródeł historycznych, a także ich historią, powstawaniem itp.

  Dodano: 26.11.2009. 19:04  


  Najnowsze