• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak wizualizować wiedzę - spotkanie w Muzeum Narodowym w Warszawie

  29.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O prowadzonych w Polsce badaniach nad problematyką wizualnych reprezentacji wiedzy i ekspansji nowych mediów audiowizualnych, zmieniających relacje tekstu, obrazu i dźwięku będzie mowa podczas konferencji "Wizualizacja wiedzy. Od Biblia Pauperum do hipertekstu", która odbędzie się w dniach 9-11 grudnia w Warszawie.

  Spotkanie organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wezmą w nim udział historycy sztuki, socjologowie, historycy idei, muzealnicy, pedagodzy, designerzy i badacze kultury wizualnej.

  Będą oni dyskutować m.in. na temat antropologii obrazu, alfabetyzacji wizualnej, wizualizacji danych, analytical design, cultural analytics, myślenia obrazowego, wystaw interaktywnych i hipertekstu.

  Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja utoruje drogę przyszłemu wspólnemu projektowi badawczemu o charakterze międzynarodowym. Planowane jest wydanie pokonferencyjnej publikacji zawierającej zbiór wygłoszonych podczas sesji referatów.

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Agnieszka Barbara Morawińska (ur. 29 czerwca 1944 w Warszawie) – polska historyk sztuki, dr, tłumacz i autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, krytyk sztuki, ambasador; od listopada 2010 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Pałac w Wilanowie – muzeum w Warszawie, na Wilanowie, narodowa instytucja kultury, założone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego. Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – muzeum na warszawskim Wilanowie utworzone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Lisowczyk na białym koniu – obraz Juliusza Kossaka z ok. 1860-65 r. obecnie przechowywany w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to kopia (z małymi różnicami co do szczegółów) obrazu Rembrandta Jeździec polski (Lisowczyk). Antropologia wizualna – jeden z nurtów antropologii kulturowej. To subdyscyplina zajmująca się interpretowaniem wizualnej części kultury oraz wykorzystywaniem rysunku, malarstwa, fotografii, filmu i innych form wizualnych, w badaniach z zakresu antropologii kulturowej. W ramach tej dyscypliny badane są sposoby postrzegania wizualności przez członków różnych kultur. Jest ona również metodą, dzięki której antropolog może przedstawić treść badań za pomocą nie słów, lecz obrazu. Często metody wizualne są wykorzystywane również w antropologii stosowanej, bądź w badaniach partycypacyjnych.

  Muzeum Motoryzacji - muzeum w Warszawie mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy ul. Filtrowej 62. Jest filią Muzeum Techniki w Warszawie. Cyprian Lachnicki (ur. 1824 w Lachnowie na Grodzieńszczyźnie, zm. 27 grudnia 1906 w Warszawie) – dyrektor warszawskiej szkoły artystycznej zw. Klasą Rysunkową, dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnie Muzeum Narodowe), kolekcjoner dzieł sztuki, artysta-amator.

  Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku.

  Autoportret – obraz olejny Jana Matejki, powstały w 1892 roku na zamówienie kolekcjonera i mecenasa sztuki, hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego. Obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum powstałe 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Muzeum ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczący się przy al. „Solidarności” 62, ale posiada również oddziały: Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – muzeum historii techniki działające w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki przy placu Defilad 1. Do stycznia 2014 r. nosiło nazwę Muzeum Techniki NOT.

  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie – muzeum mieszczące się w dwóch zabytkowych budynkach na terenie warszawskich ŁazienekKoszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego – zajmujące się gromadzeniem zabytków oraz popularyzacją wiedzy z zakresu tematyki przyrodniczej, łowieckiej i hipologicznej. Muzeum organizuje wystawy stałe i ekspozycje czasowe oraz inne imprezy i zajęcia w oparciu o posiadane zbiory. Kazanie Skargi − obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1862–1864, od 1986 w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie (nr inw. ZKW 2048), dar hr. Jana Tomasza Zamoyskiego; od 1949 w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk w Warszawiemuzeum poświęcone ewolucji, które swoją siedzibę ma w salach Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, a opiekę nad nim sprawuje Instytut Paleobiologii PAN. Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

  Dodano: 29.11.2010. 00:19  


  Najnowsze