• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaskiniowiec w warszawskim ZOO

  27.11.2009. 17:24
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Cykl wykładów poświęconych życiu człowieka prehistorycznego organizuje w dniach 27-29 listopada Warszawski Ogród Zoologiczny. Historyk, dziennikarz i entuzjasta tematu Aleksander Daukszewicz w ciekawy i dowcipny sposób opowie o naszych przodkach - o ich relacjach, domach i zwyczajach. Prelekcje są skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych.

  W pierwszym dniu popularnonaukowych spotkań, 27 listopada, z naszymi praprzodkami, ich uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie "Jaskiniowiec - czyli kto?". Daukszewicz wyjaśni termin jaskiniowiec jako kolokwializm i wytwór kultury masowej. Wytłumaczy, dlaczego jaskiniowców... nigdy nie było, skąd wziął się ten termin i kto go właściwie wymyślił. Opisze przekłamania i błędne stereotypy - słuchacze dowiedzą się m.in. dlaczego jaskiniowiec nie polował na dinozaury i nie mieszkał w jaskiniach. Słuchacze poznają też neandertalczyków i homo sapiens ery paleolitu czyli "prawdziwych jaskiniowców".
  Druga prezentacja tego dnia odkryje tajemnice jaskiniowych kulinariów. Wśród omawianych zagadnień pojawi się jaskiniowiec na polowaniu (na co polował i w jaki sposób), jaskiniowiec jako myśliwy (dlaczego nie jest to cała prawda), kultura zbieracko-łowiecka kontra wyobrażenie popularne, przełomowe wynalazki i zmiany w życiu jaskiniowca. Będzie można poznać myśliwych z wielkich równin, czyli szczyt rozwoju społeczności jaskiniowców oraz sposoby obróbki pokarmu, czyli kuchnię ery paleolitu.

  W sobotę, 28 listopada, prowadzący przybliży twórczość jaskiniowców. Pokaże narzędzia, broń i przedmioty codziennego użytku, zmiany w obróbce i pierwsze wynalazki i przedstawi szerokiemu gronu pierwszych artystów, czyli początki sztuki w erze paleolitu - od zdobionych narzędzi do sztuki z prawdziwego zdarzenia. Niejednego zadziwi określenie jaskiniowca jako potencjalnego wynalazcy sztuki sakralnej.

  W kolejnym wykładzie Daukszewicz opowie, jak jaskiniowiec "się urządza". Wytłumaczy, dlaczego nasz przodek nie mieszkał w jaskini i do czego mu właściwie służyła; opisze jak wyglądał dom jaskiniowca, zastanowi się też nad rolą ognia jako wynalazku i gwarancji przetrwania. Przybliży gościom ZOO jaskiniowca jako człowieka rodzinnego, opowie o pierwszych osadach i pierwszych pochówkach.

  Ostatni dzień wykładowy, 29 listopada, będzie poświęcony wędrówkom jaskiniowców. Słuchacze będą towarzyszyć pierwszemu człowiekowi opuszczającemu Afrykę, uczestniczyć w wędrówkach ludów w erze paleolitu, tym samym poznając, jak jaskiniowiec dotarł na wszystkie kontynenty. Daukszewicz omówi przyczyny i skutki wędrówek jaskiniowca. Historyk powie również, kim właściwie był neandertalczyk, dlaczego wyginął i jaki był początek dominacji homo sapiens.

  Ostatni wykład będzie poświęcony motywowi jaskiniowca w kulturze popularnej. Słuchacze poznają cechy charakterystyczne wizerunku jaskiniowca, przypomną sobie również, jak prezentowano jaskiniowca w filmie - od niemego kina do superprodukcji oraz jak jaskiniowiec był przedstawiany dzieciom.

  ***

  W piątek, sobotę i niedzielę w ZOO ul. Ratuszowa 1/3 obędą się po dwa około 20 minutowe wykłady - o godz. 11.30 i 12.30 przy starej klatce po szympansach w części starej małpiarni.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jaskiniowiec - popularna stylizowana wizja wyglądu i zachowania wczesnych ludzi czy hominidów. Termin jest czasem używany potocznie w odniesieniu do Neandertalczyków lub Homo sapiens ery paleolitycznej, chociaż popularne opisy jaskiniowców są zwykle znacznie nieścisłe. Prehistorik – seria gier zręcznościowych, w których gracz wciela się w głodnego jaskiniowca, poszukującego pożywienia wraz ze swoją nieodłączną maczugą. Gry posiadają w miarę szczegółową, jak na początek lat dziewięćdziesiątych, grafikę i zostały wykonane z poczuciem humoru. Seria doczekała się także wersji konsolowej bazującej na części drugiej. Wędrówki z jaskiniowcami – czteroodcinkowy serial dokumentalny wyprodukowany przez BBC Opowiada on o ewolucji człowieka. Wbrew pozorom serial nie jest kontynuacją Wędrówek z bestiami , gdyż wszystkie części filmu dzieją się mniej więcej w tym samym czasie co ostatnie odcinki Wędrówek z bestiami, a nawet występują w nich te same zwierzęta. Cykl ten różni się formułą od innych seriali z serii Wędrówki z ... Zamiast niewidzialnego lektora , mamy tu człowieka , który dzięki technice przenosi się w przeszłość do czasów tytułowych jaskiniowców.

  Skalisko (ang. Bedrock) - Fikcyjne miasteczko w którym toczy się akcja serialu Flintstonowie. Położone jest ono w prownicji Brook. W skalisku mieszka 2 000 prostych jaskiniowców. Flintstonowie, pierwotnie w Polsce pod tytułem Między nami Jaskiniowcami (ang. The Flintstones) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 2 rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów.

  Martin Tajemniczy (ang. Martin Mystery, 200306) – kanadyjsko-francuski serial animowany opowiadający o przygodach nastolatka Martina, jego siostry Diany i jaskiniowca Japy wspólnie rozwiązujących wiele niewyjaśnionych zagadek. "Martin Tajemniczy" emitowany jest na kanale teleTOON+. Serial został wyprodukowany przez studio Marathon. Kultura aterska - paleolityczna kultura z Afryki Północnej. Nazwa pochodzi od Bir al-Atir niedaleko Konstantyny w Algierii. Rozwijała się od końca środkowego paleolitu, od 50-40 tys. lat temu do ok. 25-20 tys. lat temu. Występuje w niej krzemieniarstwo mustierskie oparte na odłupkach lewaluaskich. W jej inwentarzu mamy do czynienia z dwustronnymi ostrzami trzoneczkowatymi i liściowatymi. Ponadto występują także narzędzia zębate oraz niektóre typowe dla górnego paleolitu. Na stanowiskach: jaskinia Taforalt, El Harhoura oraz jaskinia Contrebandiers (Maroko) odnaleziono szczątki kostne, które należały do północnoafrykańskich archaicznych Homo sapiens. Do zaniku tej kultury doprowadziły postępujące zmiany klimatyczne.

  Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu). Jest to prawdopodobnie najczęstsza metoda nauczania stosowana względem osób dorosłych, w której osoba przekazująca wiedzę nie dyktuje tego, co słuchacz ma zapisać w zeszycie, a raczej prowadzi jak gdyby monolog, rozbudowaną wypowiedź na dany temat. Jeżeli istnieje ku temu potrzeba, słuchacze wykładu samodzielnie sporządzają notatki w trakcie wykładu, choćby notując kwestie niejasne aby zadać po wykładzie pytanie. Archaiczny Homo sapiens – nieściśle zdefiniowane pojęcie używane do opisania różnych Homo, przeciwstawianych ludziom anatomicznie współczesnym (Homo sapiens sapiens), w okresie zaczynającym się 500 000 lat temu. Do grupy tej zalicza się Homo heidelbergensis, Homo rhodesiensis, Homo antecessor, Homo helmei i Homo neanderthalensis (jako późny archaiczny Homo sapiens).

  Kultura materialna – termin określający wszelkie fizycznie istniejące rzeczowe wytwory pochodzące z przejawów działalności człowieka - zarówno przedmioty sztuki jak i przedmioty użytkowe, narzędzia oraz przedmioty życia codziennego. Do kultury materialnej zalicza się również sposoby wytwarzania przedmiotów np. technologia produkcji stali, sposoby uprawy roślin i hodowli zwierząt itp.

  Dyskusja Wikipedii:Głosowania/Przyznanie redaktorom uprawnienia do przenoszenia stron bez tworzenia przekierowania: Już jakiś czas staramy się wypracować możliwie spójny model głosowań. Dlaczego tylko tydzień? Dlaczego nie było wcześniej żadnej informacji o głosowaniu? Dlaczego głosowanie ruszyło w momencie utworzenia strony z głosowaniem? :/ Nedops (dyskusja) 21:33, 29 sty 2012 (CET)

  Przyrostek (sufiks) – w językoznawstwie jest to każdy fragment wyrazu (jego morfem), o ile jest dodany po jego rdzeniu (czyli podstawie słowotwórczej) i jednocześnie ma własności słowotwórcze (czyli nie jest końcówką fleksyjną, przy czym rozróżnienie na "sufiks" jako element słowotwórczy i "końcówkę" jako wykładnik fleksyjny typowe jest wyłącznie dla polonistyki i slawistyki, a nie jest stosowane w innych filologiach, stąd na przykład w angielskiej i niemieckiej wersji tego artykułu "sufiks" jest egzemplifikowany w pierwszym rzędzie jako wykładnik deklinacyjny). Danemu wyrazowi może towarzyszyć jeden sufiks, kilka lub żaden. Jaskiniowiec z Kalifornii (ang. Encino Man) – amerykańska komedia obyczajowa z 1992 roku w reżyserii Lesa Mayfielda. Wyprodukowany przez Hollywood Pictures.

  Paweł Leszkowicz – historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, wykłada także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Należy do sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). John Lone (chiń.: 尊龍; pinyin: Zūn Lóng), urodzony jako Ng Kwok Leung (chiń.: 吳國良); ur. 13 października 1952 w Hongkonguamerykański aktor filmowy pochodzenia chińskiego. Jego najbardziej znane role filmowe to jaskiniowiec Charlie w filmie Człowiek z lodowca (1984), ostatni cesarz Chin, Puyi w filmie Ostatni cesarz (1987), śpiewaczka operowa Song Liling w w filmie M. Butterfly (1993).

  Etiologia kryminalna, nazywana przez niektórych jądrem nauki, która nazywa się kryminologia, koncentruje się na badaniu uwarunkowań i przyczyn (tzw. czynniki kryminogenne) przestępczości oraz innych zjawisk patologii społecznej. Obejmuje także swym badaniem uwarunkowania biologiczne, psychiczne i społeczne przestępczych i dewiacyjnych zachowań poszczególnych osób, dążąc do ustalenia indywidualnych czynników, które doprowadziły do niezgodnego z przepisami prawa lub normami społecznymi zachowania konkretnego człowieka. Najogólniej można powiedzieć, że w oparciu o badania etiologiczne, prowadzone na gruncie kryminologii, staramy się uzyskać odpowiedzieć na pytania: dlaczego człowiek staje się przestępcą (także narkomanem, prostytutką, alkoholikiem, dewiantem) dlaczego przestępczość oraz inne zjawiska patologii społecznej takie jak alkoholizm, prostytucja narkomania itd. istnieją jako zjawiska masowe, jakie są tego przyczyny, od czego to zależy, jakie zachodzą między tymi przyczynami, uwarunkowaniami i czynnikami wzajemne powiązania i zależności.

  Dodano: 27.11.2009. 17:24  


  Najnowsze