• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jedzenie i seks: intymna zależność, hormonalna kontrola, Londyn, Zjednoczone Królestwo

  28.09.2012. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wydarzenie pt. "Jedzenie i seks: intymna zależność, hormonalna kontrola" (Food and sex: intimately related, hormonally controlled) odbędzie się 2 października 2012 r. w Londynie.

  Nasza zdolność rozmnażania się jest powiązana i ściśle regulowana przez to, co i ile jemy. Mimo że wiadomo, iż niedożywienie i otyłość mogą prowadzić do zaburzeń płodności, podłoże hormonalne tego zjawiska było jak dotąd słabo znane.

  Jednym z tematów konferencji będzie interakcja hormonów kontrolujących przyswajanie pożywienia i funkcje rozrodcze z mózgiem w kontekście kontroli konsumpcji. Dzięki badaniom translacyjnym wiadomo, że hormon noszący nazwę kisspeptyny może być stosowany w zapłodnieniu in vitro. Kisspeptyna pobudza uwalnianie hormonów rozrodczych u mężczyzn i kobiet, w tym także u kobiet bezpłodnych. Wyniki tych badań pomogą określić nowe cele leków przeciwko otyłości.

  Konferencja będzie dla uczestników okazją do wymiany poglądów i omówienia najnowszych wyników badań w tej dziedzinie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Otyłość brzuszna – zwana inaczej "otyłością centralną", "otyłością typu jabłko", "otyłością trzewną", "otyłością wisceralną", "otyłością androidalną". Jest częściej spotykana u mężczyzn niż u kobiet. Jej powikłaniami mogą być: Ciąża hormonalna - stan uśpienia potrzeby "rozpłodowej". Stan ten bardzo często występuje u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Na skutek dłuższego stosowania tego typu zabezpieczenia przed ciążą następuje przestawienie myślowe preferencji poszukiwanego partnera, z naturalnie pożądanego silnego wojownika na opiekuna. U różnych kobiet następuje to w różnym nasileniu. Według seksuologa Wiesława Sokoluka ciąża hormonalna jest wyraźną odpowiedzią natury na próbę jej przechytrzenia przez człowieka. Hormonoterapia, terapia endokrynna – metoda leczenia za pomocą hormonów. Podawanie antagonistów hormonów również bywa uznawane za terapię hormonalną.

  Zespół wielotorbielowatych jajników (łac. syndroma ovariorum policysticum, ang. polycystic ovary syndrome, PCOS) – zaburzenie endokrynne, który dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje wśród wszystkich ras i narodowości i jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym, a także najczęstszą przyczyną niepłodności. Objawy oraz stopień ich nasilenia różnią się bardzo pomiędzy kobietami. Przyczyny zespołu są nieznane, ale wiadomo, że insulinooporność (często wtórna do otyłości) jest silnie powiązana z PCOS (wykazuje wysoki stopień korelacji). Marie Charlotte Carmichael Stopes (ur. 15 października 1880, zm. 1 października 1958) – szkocka paleobiolog, feministka i aktywistka. Poprzez edukację kobiet starała się zmienić ich postawę wobec seksu i antykoncepcji, co miało prowadzić do odpowiedzialnej kontroli urodzeń. Jej działalność miała wpływ na poglądy społeczeństwa o seksie małżeńskim i funkcji jaką spełnia kontrolowanie momentu zajścia w ciążę. Jej prace kontynuuje dziś międzynarodowa organizacja Marie Stopes International.

  Autakoidy – to rodzaj hormonów. Autakoidy, w odróżnieniu od hormonów dokrewnych działają w miejscu swojego powstania. Z tego powodu są często nazywane hormonami lokalnymi lub miejscowymi. Autakoidy nie są produkowane przez wyspecjalizowane do tego celu gruczoły, jak to jest w przypadku hormonów. Otyłość (łac. obesitas) – patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

  Dawca nasienia (także dawca spermy) – mężczyzna, który oddaje próbkę swojej spermy celem wykorzystania zawartych w niej plemników do zapłodnienia metodą in vitro bądź inseminacji domacicznej komórek jajowych kobiety, która nie może (niepłodność) bądź nie ma z kim (samotność) począć dziecka. Pojęcie to może także opisywać mężczyznę zgadzającego się na stosunek z samotną, obcą mu kobietą zamierzającą począć, urodzić i wychować dziecko bez jego udziału. Mężczyzna taki jest odpowiednikiem matki zastępczej. Zasada przyczynowości - twierdzenie, według którego wpływ przyczynowy na jakieś zjawisko mogą mieć tylko zjawiska wcześniejsze. Oznacza to, że, jak wiadomo z życia codziennego, każdy skutek ma swoją przyczynę. Nalanie wody do szklanki spowoduje, że szklanka będzie pełna. Takie zależności nazywamy związkami przyczynowo-skutkowymi.

  Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 (kwalifikacje): Liczba miejsc do obsadzenia na igrzyskach jest ustalona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W zawodach weźmie udział maksymalnie 180 zawodników (100 mężczyzn i 80 kobiet). Narodowy komitet olimpijski może wystawić maksymalnie 20 zawodników (po 10 mężczyzn i kobiet), jeśli zdobędzie kwalifikację w biegach drużynowych. Jeśli jej nie zdobędzie będzie mógł wystawić maksymalnie 16 reprezentantów (po 8 mężczyzn i kobiet).

  Transactional sex – termin określający relacje seksualne powiązane z wymianą dóbr ekonomicznych (głównie usług lub podarunków). Takie relacje mogą być jednorazowe lub trwałe, mogą też łączyć się z zaangażowaniem emocjonalnym. Kobieta lub mężczyzna mogą być jednocześnie zaangażowani w wiele związków opartych na tego typu transakcjach.

  Dyskusja wikiprojektu:Wiki Lubi Zabytki: Ktoś powie że styczeń, że nawet nie połowa tego miesiąca, ale myślę że można rozpocząć porządki w projekcie. Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję do archiwum, kolejnym krokiem który proponuję jest odświeżenie listy uczestników. Jak ktoś ma napisane "nieaktywny" - usuwamy z listy, będzie przejrzyściej i będzie wiadomo kto chce pomóc zorganizować akcję w 2014. Pzdr. Kapsuglan (dyskusja) 16:17, 11 sty 2014 (CET) Antropologia jedzenia – jedna z subdyscyplin antropologii kulturowej (antropologii społecznej) zajmująca się badaniem pożywienia w kontekście kulturowym człowieka, starająca się wyjaśnić zależności między systemami pożywienia a zachowaniami ludzi. Zainteresowania antropologii jedzenia obejmują więc konotacje pożywienia w kontekście polityki, rytuału, produkcji i dystrybucji, płci i wszelkich innych sfer życia społecznego. Antropologów zajmujących się powyższymi zagadnieniami interesuje to co ludzie jedzą, jak spożywają posiłki, gdzie, z kim i dlaczego, jakie wartości są nadawane poszczególnym potrawom i sposobom ich konsumpcji, lub zakazie konsumpcji (tabu pokarmowe). Antropologia jedzenia łączy się z takimi dziedzinami nauk jak antropologia zmysłów, historia jedzenia, socjologia jedzenia i food studies.

  Dodano: 28.09.2012. 17:17  


  Najnowsze