• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolejna MiNI Akademia Matematyki rusza na Politechnice Warszawskiej

  20.10.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Co łączy współczesne komputery z maszynami matematycznymi z lat 30. XX wieku? W jaki sposób rozwiązywać problemy za pomocą algorytmów rekurencyjnych? Odpowiedzi na takie pytania poznają uczestnicy MiNI Akademii Matematyki, której kolejną edycję zorganizowała Politechnika Warszawska. Pierwsze zajęcia już 22 października.

  Pierwszy w nowym roku akademickim wykład MiNI Akademii pt. "Maszyny Turinga. Rzecz o matematycznych początkach informatyki" poprowadzi dr Paweł Stacewicz. W trakcie wykładu słuchacze dowiedzą się, co łączy współczesne komputery z maszynami matematycznymi, które obmyślał w latach 30. XX wieku genialny matematyk angielski, Alan Turing. Omawianiu maszyn Turinga będą towarzyszyć intrygujące pytania o granice matematyki i informatyki: Czy wszystkie liczby można obliczyć? Czy komputery potrafią rozwiązać każdy problem? Czy maszyna może myśleć?

   

  Jak informuje Politechnika Warszawska, po wykładzie odbędą się zajęcia warsztatowe, których uczestnicy będą pisać krótkie programy dla maszyn Turinga, a także poznają ideę obliczalności na przykładzie niewymiernej liczby "e". Oprócz ćwiczeń praktycznych przewidziano dyskusję nad wybranymi fragmentami słynnego artykułu Turinga o maszynach myślących i sztucznej inteligencji.

  Zajęcia odbędą się 22 października o godz. 14.00 w sali 134 (Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, pl. Politechniki 1).

  "Najmniejsze, największe i co z tego wynika" to temat kolejnych warsztatów, które odbędą się 19 listopada. Prowadząca zajęcia dr Barbara Roszkowska-Lech przedstawi zasadę minimum w dowodzeniu twierdzeń z różnych działów matematyki. W trakcie zajęć uczniowie będą samodzielnie rozwiązywać zadania z wykorzystaniem zasady minimum.

  Następne zajęcia, 10 grudnia, poprowadzi dr Krzysztof Bryś. W trakcie wykładu "O rekurencji i nie tylko" zaprezentuje ideę rozwiązywania problemów za pomocą algorytmów rekurencyjnych. Uczestnicy porównają rekurencyjne i nierekurencyjne metody rozwiązywania przykładowych problemów.

  Wszystkie zajęcia są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy.

  MiNI Akademia Matematyki, to cykl zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Mają one popularyzować matematykę, pokazać jej piękno oraz zachęcić do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych.

  Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, na których uczniowie mogą zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu.

  Od marca 2010 roku, odbyło się 12 wykładów i następujących po nich zajęć warsztatowych. W każdym z takich spotkań uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warszawy i najbliższych okolic.

  Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

  Szczegółowe informacje na temat MiNI Akademii Matematyki są dostępne na stronie: http://www.akademia.mini.pw.edu.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) - jeden z najmłodszych wydziałów Politechniki Warszawskiej, powstały w 1999 z rozdzielenia dawnego Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (FTiMS) na Wydział Fizyki oraz właśnie MiNI. Siedziba wydziału mieściła się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1) do 23 kwietnia 2012, kiedy to nastąpiło oficjalne otwarcie nowo wybudowanego gmachu MiNI znajdującego się wewnątrz kampusu głównego PW. Wydział MiNI zatrudnia m.in. 29 profesorów (w tym 15 z tytułem naukowym) i 5 doktorów habilitowanych. Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Trening interpersonalny: Jako początek treningu interpersonalnego wskazuje się warsztaty dla kadry kierowniczej, organizowane w roku 1946 w Connecticut. Prowadzono tam wykłady, seminaria oraz spotkania w kilkunastoosobowych grupach, na których omawiano problemy, jakie uczestnicy warsztatów napotykali w pracy. Spotkania prowadzili współpracownicy Kurta Lewina.

  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym. Ćwiczenia przygotowawcze – forma ćwiczeń, w których głównym podmiotem szkolenia jest kadra. Organizowane są w celu utrwalenia i pogłębienia indywidualnej wiedzy i umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w dowództwach i sztabach. Treścią ćwiczeń przygotowawczych, które mogą przybierać różne formy, jest profesjonalne przygotowanie kadry w zakresie rozwiązywania problemów strategicznych, operacyjnych i taktycznych w procesie planowania i dowodzenia w różnych sytuacjach pola walki (misji) oraz doskonalenie umiejętności organizacyjno-szkoleniowych i metodycznych. Ćwiczenia przygotowawcze poprzedzane są zajęciami przygotowawczymi w formie wykładów, seminariów, zajęć zbiorowych i podróży historyczno-geograficznych. W ramach ćwiczeń przygotowawczych do realizacji zadań szkoleniowych z praktycznym działaniem wojsk (pododdziałów), w okresie bezpośrednio poprzedzającym to zamierzenie, mogą być przeprowadzane ćwiczenia epizodyczne.

  Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu). Jest to prawdopodobnie najczęstsza metoda nauczania stosowana względem osób dorosłych, w której osoba przekazująca wiedzę nie dyktuje tego, co słuchacz ma zapisać w zeszycie, a raczej prowadzi jak gdyby monolog, rozbudowaną wypowiedź na dany temat. Jeżeli istnieje ku temu potrzeba, słuchacze wykładu samodzielnie sporządzają notatki w trakcie wykładu, choćby notując kwestie niejasne aby zadać po wykładzie pytanie. Zielona Akcja - akcja wolontariatu studenckiego zapoczątkowana w 2001 roku na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Polegała na organizowaniu przez studentów uczelni wyższych wakacyjnych zajęć z dziećmi z obszarów wiejskich. W pierwszym roku wzięło w niej udział okołu 30 studentów pracujących w trzech miejscowościach: Kamionka Wielka, Królowa Górna i Mystków. W kolejnych latach liczba studentów i miejscowości objętych akcją stopniowo się powiększała. W roku 2003 było to około 260 studentów z kilkunastu uczelni i ponad 40 miejscowości w całej Polsce.

  Hipoteza Churcha-Turinga (zwana również Tezą Churcha-Turinga) jest hipotezą określającą możliwości komputerów i innych maszyn obliczeniowych. Mówi ona, że każdy problem, dla którego przy nieograniczonej pamięci oraz zasobach istnieje efektywny algorytm jego rozwiązywania, da się rozwiązać na maszynie Turinga. Hipoteza jest niemożliwa do sprawdzenia matematycznie, ponieważ łączy w sobie zarówno ścisłe, jak i nieprecyzyjne sformułowania, których interpretacja może zależeć od konkretnej osoby. Dlatego traktowana jest bardziej jako aksjomat lub swoiste prawo. Mini – mały samochód produkowany przez British Motor Corporation (BMC) i jej następców od 1959 aż do 2000 roku. W roku 2001 został zastąpiony przez nowe MINI. Pierwotna wersja tego samochodu zyskała sobie miano kultowej i stała się ikoną lat 60. XX wieku, a jego przedni napęd pozwalający zaoszczędzić przestrzeń wpłynął na generację konstruktorów pojazdów. W prestiżowym międzynarodowym konkursie na "Samochód XX wieku" zajął 2. miejsce, ustępując tylko Fordowi T.

  Mini (lub MINI) – marka samochodów osobowych należąca do koncernu BMW. Pod tą marką od 2001 roku produkowane są samochody wzorowane na klasycznym Mini. Stylistyka i własności jezdne nawiązują do pierwowzoru, jednakże bogate wyposażenie, wysoka cena oraz docelowa grupa klientów są znacząco różne. Od 2006 roku produkowane jest MINI drugiej generacji, które jeszcze bardziej odróżnia się od poprzednika. Modele wyprodukowane po 2006 roku są w całości opracowane przez firmę BMW i korzystają z takich rozwiązań jak Start&Stop, czy wskaźnik zmiany biegu. Zmianie uległy także sprzęgło, skrzynia biegów, wnętrze, detale zewnętrzne oraz silniki.

  Maszyna analogowa - maszyna służąca do rozwiązywania problemów matematycznych i innych (np. zagadnień technicznych, badania zjawisk biologicznych itp.) przez modelowanie (odwzorowywanie) odpowiednich zależności (na ogół ujętych w języku matematyki) za pomocą zjawisk zachodzących w układach mechanicznych, elektrycznych, elektromechanicznych lub elektronicznych.

  Stanowisko ogniowe (SO) - miejsce zajęte lub przygotowane do zajęcia przez broń w celu prowadzenia z niego ognia. Jest to również rejon zajęty lub przygotowany do zajęcia przez działo do wykonania zadań ogniowych.

  Dodano: 20.10.2011. 00:11  


  Najnowsze