• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolejna odsłona zajęć edukacyjnych w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

  11.04.2012. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  SOWOTA, czyli cykliczne spotkania rodziców i dzieci organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacji Muzealnej SOWA odbędą się po raz kolejny 21 kwietnia w Domu Uphagena.

  "Pragniemy, aby ta z pozoru surowa przestrzeń stała się miejscem wspaniałych przygód, ścieżką, na której młodzi odkrywcy postawią swoje pierwsze kroki i nie zapominajmy o tym - SOWOTA to okazja do zawiązania nowych przyjaźni!" - czytamy w komunikacie prasowym Działu Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  Spotkania mają na celu zaprezentowanie wnętrz muzealnych w atrakcyjny sposób zarówno dla rodziców, jaki i dzieci. Kolejna odsłona spotkania odbędzie się pod hasłem "SOWOTA w labiryncie Domu Uphagena."

  Rodzinne spotkanie odbywające się w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich Domu Uphagena (ul. Długa 12) przybliżą przybyłym rozplanowanie mieszczańskiej kamienicy, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz ukażą ich bogaty wystroju. Jak informują muzealnicy, zwiedzanie Muzeum będzie się odbywać poprzez rozwiązywanie zadań i zabawę.

  Dom Uphagena to jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych dla zwiedzających. W 1911 roku utworzono tutaj pierwsze muzeum, które działało do 1944 roku. Budynek uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych. Odbudowano go dziesięć lat po wojnie, ale udostępniono zwiedzającym dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

  Warunkiem uczestnictwa w SOWOCIE jest zgłoszenie do Działu Edukacji Promocji i PR-u chęci przybycia pod numerami telefonu: 58 76 79 150, 58 76 79 172 lub 58 76 79 135.

  Więcej informacji o oddziale muzeum: http://mhmg.pl/index.php?oddzial=3

  Początek sobotniego spotkania o godz. 10.00

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom Uphagena – gdańska kamienica, powstała w latach 70. i 80. XVIII wieku jako siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Zachowała swój pierwotny charakter. Stało się tak dzięki zapisowi Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w początkach XX w. utworzyć tu muzeum wnętrz. W 1944 jego wyposażenie zostało zdemontowane i ewakuowane, dzięki czemu znaczna jego część przetrwała wojnę i w latach 1993-98 została na powrót umieszczona w odbudowanej kamienicy. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Jan (Johann) Uphagen (ur. 1731, zm. 1802) – gdański bibliofil, który zgromadził ponad 14 tysięcy książek, przeważnie o profilu humanistycznym, odzwierciedlających tendencje oświeceniowe. W Gdańsku pełnił funkcję rajcy miejskiego i ławnika. Jego kamienica (Dom Uphagena) przy ul. Długiej 12, stała się po jego śmierci - na mocy testamentu - muzeum istniejącym w niezmienionej postaci do roku 1945.

  Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

  Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy – muzeum istniejące od lat 30. XX wieku w Krakowie w tzw. Domu Stradomskim przy ul. Stradomskiej 4. Muzeum udostępnia eksponaty z terenów misyjnych, głównie z Chin, w celu przybliżenia zwiedzającym kultury i religii tego kraju. W muzeum eksponowane są również zabytki z domu misjonarskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nastąpiło to skutkiem porozumienia władz miasta, dyrekcji muzeum i Zakonu OO. Karmelitów, którzy użyczyli na ten cel wnętrze wieży swojego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – rocznik wydawany w Krakowie od 1974 roku nakładem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rocznik publikuje teksty głównie z zakresu dziejów Krakowa, historii krakowskiej sztuki oraz na temat zbiorów Muzeum Historycznego. Każdy numer zawiera również kronikę działalności muzeum. Do 2007 roku ukazało się 25 numerów pisma. Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972.

  Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.

  Dodano: 11.04.2012. 00:25  


  Najnowsze