• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolejny wykład w Gdańsku z cyklu poświęconego Heweliuszowi

  07.06.2011. 14:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  8 czerwca Helena Dzienis z Pracowni Numizmatów, Ekslibrisów i Fotografii Biblioteki Gdańskiej PAN wygłosi wykład "Heweliusz - chluba Gdańska". Będzie to kolejny z serii dziesięciu comiesięcznych wykładów.

  Wykłady składają się na cykl "Jan Heweliusz - chluba Gdańska i nauki polskiej", wpisujący się w działania związane z przypadającymi na 2011 rok obchodami 400-lecia urodzin astronoma.

  Jan Heweliusz już za życia doczekał się uznania zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego osobie i działalności poświęciło swoje utwory liczne grono autorów gdańskich XVII wieku. Pamiętano o nim nie tylko jako o uczonym, ale również jako o obywatelu Gdańska.

  O wybitnym astronomie nie zapomniano także w późniejszych wiekach - uroczyście obchodzono w Gdańsku 100. rocznicę jego śmierci w 1787 roku, w 1911 roku świętowano 300. rocznicę jego urodzin, a w 1987 roku uczczono 300. rocznicę jego śmierci. Rok 2011 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Jana Heweliusza.

  Odczytu będzie można wysłuchać w Sali Wystawowej BG PAN, przy ulicy Wałowej 15 o godzinie 16.00.

  Plan całego cyklu wykładów można znaleźć w dziale "Aktualności" na stronie internetowej: http://www.bgpan.gda.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe. Gdańskie Towarzystwo Naukowe – założone w roku 1922 jako Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku z inicjatywy Polonii Gdańskiej i działało do roku 1939. Po wojnie reaktywowane w roku 1945, a pod obecną nazwą działa od roku 1956. Obecnie ma 5 wydziałów i wydaje m.in. Rocznik Gdański i Acta Biologica. Obecnie prezesem jest Jerzy Błażejowski.

  Johann Gottfried von Diesseldorf (nazwisko pisane także: Diesseldorff, Dieseldorf, Disteldorf) (15 listopada 1668, Gdańsk – 29 lipca 1745, Gdańsk) był gdańskim uczonym, a następnie burmistrzem i burgrabią Gdańska. Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska.

  Hotel Gdańsk Stare Miasto, dawniej Hotel Hevelius Gdańsk i Hotel Heweliusz – najwyższy hotel w Gdańsku. Właścicielem budynku jest firma Orbis Grupa Hotelowa. Wieżowiec położony jest na Starym Mieście. Z jego okien rozciąga się widok na starą zabudowę historycznego Gdańska oraz Zatokę Gdańską. Sam budynek widoczny jest ze Starego Miasta, terenów stoczniowych i Fortów. Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy.

  Danziger Creditanstalt A.G. (Gdańska Instytucja Kredytowa S.A., w wolnym tłumaczeniu: Gdański Bank Kredytowy) – działający w Gdańsku w latach 1917-1921 bank o kapitale gdańskim, następnie niemieckim. Polska Korporacja Akademicka Związek Akademików Gdańskich Wisła powstała w Gdańsku 24 maja 1913 r. przy Szkole Technicznej (późniejsza Politechnika Gdańska), jako Związek Akademików Gdańskich. Założycielami Związku Akademików Gdańskich byli:

  Lechia/Olimpia Gdańsk – nieistniejący już klub piłkarski z Gdańska, powstały w wyniku fuzji dwóch drużyn: Olimpii Poznań oraz Lechii Gdańsk w 1995 roku. Lechia/Olimpia Gdańsk rozgrywała swoje mecze na stadionie przy ulicy Traugutta 29 w Gdańsku (stadion Lechii Gdańsk), po gdańskim klubie odziedziczyła również barwy i stroje. Klub pod tym szyldem występował przez jeden sezon, po czym po spadku do II ligi zmienił nazwę na Lechia Gdańsk, odcinając się od tradycji Olimpii Poznań.

  Gdańska Szkoła Wyższa z siedzibą Gdańsku rozpoczęła swoją działalność na mocy wpisu do Rejestru Uczelni Niepublicznych i Związków Uczelni Niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) pod nr. 244 od roku 2002. Do końca 2011 r. szkoła działała pod nazwą "Gdańska Wyższa Szkoła Administracji". W 2013 nastąpiło połączenie uczelni niepublicznych, poprzez włączenie Mazurskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Ełku do Gdańskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Gdańsku.

  Maciej Kosycarz (ur. 20 kwietnia 1964 w Gdańsku ) – polski fotoreporter związany z Gdańskiem i Pomorzem. Syn Zbigniewa Kosycarza, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1991-96 pracował w gdańskich gazetach, 1996 założyciel agencji fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP, współpracującej z wieloma wydawcami. Organizator wystaw, Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jednego z najstarszych w kraju konkursów fotografii prasowej). Wydawca serii albumów z cyklu "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia", zawierające fotografie Gdańska i regionu wykonane przez ojca i syna od 1945 do czasów współczesnych. Danziger Bankverein A.G. (Gdański Bank Związkowy) – działający w Gdańsku w latach 1897-1939 bank o kapitale gdańskim.

  Gdańsk Stadion Expo – przystanek trójmieskiej SKM położony w Gdańsku na osiedlu Letnica, przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Został wybudowany w celu połączenia dworca Gdańsk Główny ze stadionem PGE Arena Gdańsk oraz nową siedzibą Międzynarodowych Targów Gdańskich. Obserwatorium Astronomiczne im. profesora Roberta Głębockiego - obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Gdańsku na terenie Gdańskich Szkół Autonomicznych przy ul.Osiek 11/12. Obserwatorium otwarto 30 sierpnia 2009 roku i nadano mu imię na cześć profesora Roberta Głębockiego astronoma i wieloletniego wykładowcy na Uniwersytecie Gdańskim. W obserwatorium regularnie odbywają się zajęcia dla uczniów Gdańskich Szkół Autonomicznych i uczniów szkół z Trójmiasta.

  Stanisław Rosiek (ur. 14 sierpnia 1953 w Gdańsku) − historyk literatury, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.

  Dodano: 07.06.2011. 14:33  


  Najnowsze