• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość- przybyliśmy, zobaczyliśmy...

  26.10.2008. 15:50
  opublikowane przez:

  Zgodnie z zapowiedziami 15 października w katowickim Rondzie Sztuki odbyła się konferencja " E-Zdrowie: Teraźniejszość i przyszłość" w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego, której to nasz serwis był patronem medialnym. Zachęceni programem spotkania, wraz z naszym naczelnym, Maksem Gajdą odwiedziliśmy tego dnia Rondo Sztuki.


  Czas nie okazał się naszym sprzymierzeńcem.

  Przybyliśmy tuż przed końcem pierwszej prezentacji, w której przedtawiciel firmy Alteris opisywał nowoczesne metody diagnostyki obrazowej. Temat był ciekawy, szczególnie dla osób związanych z fizyką medyczną czy medycyną, nie mogliśmy więc odżałować naszego półgodzinnego spóźnienia. Słuchacze mogli nie tylko poznać fizyczne podstawy tworzenia obrazów PET, ale również przekonać się naocznie, jak współczesna technika pozwala modulować obrazy diagnostyczne i jakie to niesie korzyści.


  Kolejne wykłady, zgodnie z harmonogramem spotkania, trwały do godziny 15.

  Słuchaliśmy min. o normach ISO, dowiedzieliśmy, jak funkcjonuje i jakie usługi oferuje pacjentom niedawno powstały portal iMed24, poszerzyliśmy nieco informacje o diagnostyce pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

  Ciekawym punktem programu okazała się prezentacja na temat telemedycyny i teleradiologii.

  Temat o ile zrozumiały, o tyle abstrakcyjny w polskich realiach. Przyjemnie zatem można było posłuchać o nowinkach technicznych, mających usprawnić funkcjonowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz polepszyć jakość życia pacjenta. Glukometry łączące się bezprzewodowo z telefonem komórkowym, w którym specjalny program zapamiętuje profile glikemiczne użytkownika ; na podobnej zasadzie działające ciśnieniomierze; szpitalne systemy informacji- to wszystko już ponoć jest i sprawdza się, czekamy tylko, aż pojawi się u nas. Bo na specjalne wyposażone w czujniki rękawice dla fizjoterapeutów, dzięki którym będą mogli oni na odległość oceniać stan sprawności pacjenta przyjdzie nam czekać chyba jeszcze bardzo długo.


  Nie mogliśmy zostać na tej części spotkania, która obejmowała dyskusję ze specjalistami...

  Zebraliśmy ulotki , rzuciliśmy okiem na stoiska firm prezentujących się na konferencji, powąchaliśmy smakołyków z bogato zastawionego stołu i czmychnęliśmy do swoich obowiązków.

  Pomimo iż telemedycyna jest jeszcze naprawdę w powijakach w naszym kraju, po tym spotkaniu mamy większe nadzieje na to, że kiedyś się to zmieni. Wszystkim zainteresowanym nowinkami technicznymi w medycynie- polecamy!

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 26.10.2008. 15:50  


  Najnowsze