• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja Innovation robotic summit, Lyon (Francja)

  01.03.2012. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Innovation robotic summit" (Szczyt poświęcony innowacjom w dziedzinie robotyki) odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2012 r. w Lyonie (Francja).

  Robotyka usługowa ma istotne znaczenie dla wielu dziedzin, od pomocy medycznej dla osób starszych aż po monitoring energii, a także pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków, poprawę bezpieczeństwa, rozładowywanie zatorów komunikacyjnych i autonomiczne systemy transportu. Jednak robotyka jest bardzo skomplikowaną dziedziną, która niesie ze sobą wiele wyzwań.

  Na szczycie spotkają się zainteresowane strony z międzynarodowego sektora robotyki usługowej i specjaliści zainteresowani różnymi rodzajami zastosowań tej szybko rozwijającej się dziedziny. Przykładowe tematy sesji:
  - "Rynek, synergia i konwergencja w robotyce";
  - "Od robota asystenta do robota współpracownika";
  - "Interakcja człowiek-robot'";
  - "Wykorzystywanie mocnych stron w dążeniu do rozwoju robotyki";
  - "Robotyka w chmurze";
  - "Robotyka w zakresie ochrony zdrowia i usług medycznych";
  - "Mobilne rozwiązania w zakresie robotyki skierowane do obywateli";
  - "Technologie robotyczne w pojazdach lądowych".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Notacja Denavita-Hartenberga wprowadzona została do robotyki w celu uproszczenia opisu "mechanicznych ramion". W uproszczeniu przedstawia ona sposób na przejście od początku do końca układu połączonych ze sobą obiektów (które mogą być liniami prostymi, prostopadłościanami, itp.) Dynamika - to pojęcie, które w robotyce związane jest z modelem matematycznym danego robota i oznacza ono zależność pomiędzy przyspieszeniem, prędkością, położeniem, a strukturą robota. RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup.

  Robotyka roju (od ang. swarm robotics) jest koncepcją istniejącą w robotyce, gdzie zamiast pojedynczego robota występuje rój robotów, które wspólnie są w stanie rozwiązać dany problem, np. dzięki zastosowaniu algorytmu mrówkowego. Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.

  Zasada d’Alemberta stosowana jest podczas wyprowadzania modelu matematycznego (a dokładniej dynamiki) kołowego robota mobilnego. Zasada ta stwierdza, że: ciało spoczywa w układzie nieinercjalnym, gdy suma wszystkich sił działających, łącznie z siłą bezwładności, równa się zero. Manipulator robotyczny to pojęcie związane z robotyką. Opisuje ono "mechaniczne ramię", stosowane głównie w fabrykach samochodów, automatycznych liniach produkcyjnych, fabrykach w których istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzi, itp. Inaczej mówiąc, jest to część robota pełniąca funkcję ludzkich kończyn górnych. Dla łatwiejszego opisu takiego ramienia wprowadzone zostały pojęcia: człon automatyki, współrzędne lokalne, współrzędne globalne, kinematyka manipulatora, stopnie swobody oraz notacja Denavita-Hartenberga. Pozwalają one w sformalizowany sposób opisać budowę manipulatora oraz zależności występujące pomiędzy kolejnymi elementami składowymi.

  Zdzisław Bubnicki (ur. 17 czerwca 1938 we Lwowie, zm. 12 marca 2006 we Wrocławiu) – polski naukowiec, specjalista w zakresie automatyki, informatyki i robotyki. W znacznym stopniu przyczynił się do rozwinięcia następujących zagadnień: teoria sterowania i decyzji, identyfikacja, rozpoznawanie, systemy ekspertowe i systemy z reprezentacją wiedzy, kompleksy operacji oraz podstawy i metodyka systemów informatycznych. Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  W informatyce, język akcji jest językiem dla określenia systemu stanów przejściowych i jest powszechnie używany do tworzenia formalnych modeli o skutkach działań na świecie. Języki akcji są powszechnie stosowane w sztucznej inteligencji i dziedzinach robotyki, w których opisują, jak akcje wpływają na stany systemu w czasie i co może być używane do automatycznego planowania. Najbardziej znanym językiem akcji jest PDDL. Języki działania dzielą się na dwie klasy:

  Parametryzacja – to sposób przekształcania macierzy obrotu o wymiarach 3x3 na wektor o wymiarach 1x3. Parametryzacja stosowana jest w robotyce przy ustalaniu orientacji manipulatora robotycznego, którego kinematyka została wyznaczona z Notacji Denavita-Hartenberga.

  Paweł Staszewski (ur. 9 września 1944 w Tyczynie) – współczesny polski naukowiec, doktor habilitowany w zakresie automatyki, robotyki i elektrotechniki, profesor nadzwyczajny w Instytucie Maszyn Elektrycznych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Odzyskiwanie danych (ang. data recovery) – proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. W profesjonalnych laboratoriach, specjaliści są w stanie odzyskać dane utracone nawet w najcięższych przypadkach, jak pożar czy powódź. W chwili obecnej odzyskiwanie danych stało się jedną z wielu specjalności informatyki. Wymaga wiedzy z zakresu elektroniki, robotyki i automatyki, fizyki, programowania, oraz szeroko pojętych metod przechowywania danych: systemy bazodanowe, systemy plików i kryptologii.

  Natasha Vita-More (ur. jako Nance Clark w Eastchester w Nowym Jorku) – artystka i projektantka w dziedzinie nowych mediów, z wykształceniem uniwersyteckim, znana z zaprojektowania sztucznego ciała o nazwie "Primo Posthuman". Ten prototyp przyszłego człowieka uwzględnia osiągnięcia biotechnologii, robotyki, informatyki, naotechnologii, neurologii w celu udoskonalenia człowieka i radykalnego przedłużenia życia. Jacob Rubinovitz (ur. 6 września 1947 w Łodzi,(hebr.: יעקב רובינוביץ) – izraelski naukowiec polskiego pochodzenia, były dyrektor Laboratorium Robotyki i Komputerowo Zintegrowanego Wytwarzania (Computer Integrated Manufacturing, CIM) na Wydziale Inżynierii Przemysłowej i Zarządzania Instytutu Technologii Technion w Izraelu.

  Sześcionóg - urządzenie mechaniczne, którego ruch opiera się o trzy pary nóg. Termin ten zwykle wiąże się z robotyką. Urządzenia tego typu uważa się z stabilniejsze od robotów dwunogich ponieważ w większości przypadków cechują się one stabilnością statyczną i nie wymagają sterowania w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony udowodniono jednak, że sześcionogie owady (np. karaluchy) uzależniają swój ruch od uwarunkowań dynamicznych. Algorytm jakobianowy (inaczej Algorytm Newtona) został zaproponowany jako metoda pozwalająca odczytać zmienne wewnętrzne na podstawie położenia oraz orientacji chwytaka w przypadku, gdy wyznaczenie wzorów z odwrotnego zadania kinematyki jest praktycznie niemożliwe. Metoda ta stosowana jest w przypadku znacznej komplikacji budowy robota i polega ona na iteracyjnej modyfikacji wartości zmiennych wewnętrznych.

  Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) – nauka obejmująca zagadnienia logiki rozmytej, obliczeń ewolucyjnych, sieci neuronowych, sztucznego życia i robotyki. Sztuczna inteligencja to dział informatyki, którego przedmiotem jest badanie reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka, tworzenie modeli formalnych tych zachowań i – w rezultacie – programów komputerowych symulujących te zachowania. Można ją też zdefiniować jako dział informatyki zajmujący się rozwiązywaniem problemów, które nie są efektywnie algorytmizowalne. Termin wymyślił John McCarthy.

  Dodano: 01.03.2012. 15:49  


  Najnowsze