• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja na temat medycyny regeneracyjnej, Lipsk, Niemcy

  28.09.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 2-4 listopada 2011 r. w Lipsku odbędzie się konferencja na temat medycyny regeneracyjnej.

  Medycyna regeneracyjna jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny. Odkrycia laboratoryjne często znajdują zastosowanie w praktyce klinicznej, dzięki współpracy naukowców z dziedziny biologii, medycyny i weterynarii.

  Wydarzenie będzie okazją dla badaczy do wymiany poglądów na temat ostatnich odkryć oraz do spotkań między zainteresowanymi stronami. Młodzi naukowcy i doktoranci będą mieli możliwość zaprezentowania swoich prac badawczych. Na konferencji pojawią się także przedstawiciele firm, które przekuwają wyniki badań nad komórkami i tkankami w gotowe produkty.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN - instytut Polskiej Akademii Nauk zajmujący się badaniami w zakresie biologii medycznej oraz medycyny klinicznej. Inżynieria tkankowa – dziedzina nauk technicznych, zajmująca się wykorzystaniem wiedzy medycznej oraz metod inżynierii materiałowej do wytwarzania funkcjonalnych zamienników uszkodzonych tkanek lub całych narządów. Obejmuje manipulacje komórkami (somatycznymi i macierzystymi), konstruowanie odpowiednich rusztowań podtrzymujących, wpływanie na warunki wzrostu tkanki oraz jej strukturę oraz utrzymanie sprzyjających parametrów fizykochemicznych otoczenia. Intensywny rozwój tej specjalności rozpoczął się w połowie lat 90.; dotychczas w praktyce klinicznej znalazły zastosowanie nowoczesne implanty skóry i tkanki chrzęstnej. Łącznie z kierunkami terapii wykorzystującymi komórki macierzyste pozostaje w obszarze zainteresowania tzw. medycyny regeneracyjnej. Medycyna fizykalna - dział medycyny, mający zastosowanie w fizjoterapii, gdzie łączy w sobie zagadnienia metod fizycznych wykorzystywanych w celach leczniczych, zapobiegawczych i diagnostycznych. Dziedzina ta pozostaje w ścisłej współpracy z teoretycznymi oraz klinicznymi osiagnięciami innych działów medycyny oraz wieloma innymi pobocznymi dziedzinami - fizyki, techniki i nauk przyrodniczych.

  Medycyna kosmiczna – dziedzina medycyny wyłoniona z medycyny lotniczej, zajmująca się wpływem podróży kosmicznych na organizm i psychikę człowieka, na zachowanie astronautów i ich zdolność do pracy. Badania prowadzone są w warunkach laboratoryjnych, polowych i w statkach kosmicznych. Medycyną kosmiczną zajmują się przeważnie specjaliści medycyny lotniczej. Za twórcę medycyny kosmicznej uważany jest Hubertus Strughold. H. David Coulter – twórca i przedstawiciel jednego ze współczesnych nurtów hathajogi opartego na naukowych odkryciach medycyny Świata Zachodu w dziedzinie anatomii i fizjologii. Jest autorem podręcznika do hathajogi Anatomia Hatha Jogi, w którym podsumowuje kilkanaście lat swoich badań i odkryć w tej dziedzinie, oraz autorem licznych publikacji naukowych z dziedziny anatomii i medycyny.

  Przegląd Lekarski - jedno z najstarszych polskojęzycznych fachowych czasopism medycznych, wydawane w Krakowie od 1862 r., obecnie przez | Wydawnictwo Przegląd Lekarski. Współcześnie jest miesięcznikiem o charakterze ogólnolekarskim, w przeszłości był tygodnikiem. Zamieszcza prace poświęcone głównie różnym działom medycyny klinicznej, a także z zakresu medycyny teoretycznej, doświadczalnej, etyki, deontologii i historii medycyny jak również materiały z sympozjów, kongresów oraz artykuły sponsorowane. Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - jeden z czterech wydziałów medycyny weterynaryjnej kształcący lekarzy weterynarii.

  Gottlob Friedrich Heinrich Küchenmeister (ur. 22 stycznia 1821 w Buchheim, zm. 13 kwietnia 1890) – niemiecki lekarz. Studiował w Lipsku i Pradze, w 1846 został doktorem medycyny. Od 1847 praktykował w Zittau (dziś Żytawa), a od 1859 w Dreźnie. W jego dorobku znajdują się m.in. prace na temat cyklu życiowego tasiemców. Japońsko-węgierskie pokrewieństwo językowe: Naukowcy na przestrzeni dziejów próbowali dowieść istnienia japońsko-węgierskiego pokrewieństwa językowego. Na ten temat powstało już wiele prac badawczych. Teoria ta ma do dziś wielu swoich zwolenników, lecz często jest odrzucana przez specjalistów.

  Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia (w skrócie MuzeUM Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia lub MuzeUM, inna nazwa – Muzeum Historii Medycyny UM) – muzeum w Łodzi poświęcone historii medycyny i Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia oraz polskiego szkolnictwa wojskowo-medycznego. Funkcjonuje przy Zakładzie Historii Nauk i Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Izraelski Instytut Badań nad Biologią (hebr. המכון למחקר ביולוגי בישראל) w Ness Ziona jest rządowym instytutem naukowym w Izraelu, rozwijajacym technologie w dziedzinie medycyny, biologii i środowiska. Zatrudnia około 350 pracowników, w tym 150 naukowców. Ściśle współpracuje z licznymi uniwersytetami, realizuje rządowe oraz międzynarodowe projekty badawcze. Wyniki badań często są publikowane w krajowych i międzynarodowych publikacjach naukowych.

  Arlan L. Rosenbloom, doktor medycyny, emerytowany profesor Wydziału Pediatrii Kolegium Medycyny Uniwersytetu na Florydzie. Wyróżniony nagrodą Distinguished Physician Award za wkład w rozwój endokrynologii klinicznej i pediatrii.

  Dodano: 28.09.2011. 16:26  


  Najnowsze