• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja NASA/ESA nt. adaptacyjnych sprzętów i systemów, Anaheim, USA

  26.04.2010. 16:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 15-18 czerwca 2010 r. w Anaheim, USA, odbędzie się konferencja Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)/ Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nt. adaptacyjnych sprzętów i systemów (AHS-2010).

  Celem konferencji jest zgromadzenie naukowców zajmujących się sprzętami i systemami adaptacyjnymi, aby wymienić się doświadczeniami i nowymi pomysłami w tej dziedzinie. Spotkanie poszerza zagadnienia poruszone w czasie poprzednich konferencji, takie jak te odbyte między NASA a Departamentem Obrony USA oraz między NASA a ESA.

  Adaptacja odzwierciedla zdolność systemu do utrzymania lub poprawy swojej wydajności w kontekście wewnętrznej lub zewnętrznej zmiany. Pośród przykładów można wymienić niepewności i różnice pojawiające się w toku produkcji, wady i uszkodzenia, zmiany w środowisku operacyjnym, przypadkowe lub celowe interferencje, różnice między użytkownikami oraz preferencjami, zmiany standardów i wymagań czy kompromisy między wydajnością a zasobami.

  Zagadnienia, jakie mają być poruszone w czasie konferencji są szeroko zakrojone od automatycznego strojenia i samonaprawy po rekonfigurowalny i rozwijający się sprzęt, aplikacje adaptacyjne, pojawiające się technologie oraz platformy oprzyrządowania.

  Konferencja AHS-2010 jest współorganizowana z konferencją nt. automatyzacji projektowania 2010.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Elevator:2010 - konkurs naukowy z nagrodami pieniężnymi wzorowany na Ansari X Prize, ale w celu opracowania windy kosmicznej i technologii ją wspomagających. Elevator:2010 organizuje coroczne konkursy, w których przyznawane są nagrody za konstrukcję pojazdów wspinających, włókien i systemów zasilania. Konkurs organizowany jest we współpracy Spaceward Foundation oraz NASA Centennial Challenges. Medal Za Lot Kosmiczny (ang. NASA Space Flight Medal) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1981, nadawane astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i innym którzy odbyli loty kosmiczne w misjach NASA. Interstellar Boundary Explorer (IBEX) – satelita naukowy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA mający wykonać pierwszą mapę obszarów leżących na granicy Układu Słonecznego i przestrzeni międzygwiezdnej. Stanowi część programu Small Explorer.

  Congressional Space Medal of Honor (pol. Kongresowy Kosmiczny Medal Honoru) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1969, nadawane za wybitne zasługi lub bohaterstwo astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów: Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Poniżej znajduje się lista administratorów NASA w kolejności chronologicznej. NASA czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, jest wydziałem administracji rządowej Stanów Zjednoczonych, zajmującym się amerykańskim programem kosmicznym oraz rozwojem techniki lotniczej. Gavin A. Schmidt - klimatolog w NASA Goddard Institute for Space Studies (GISS). Zajmuje się ogólnymi modelami cyrkulacji oceanu i atmosfery i wpływem zaburzeń klimatycznych na zmiany klimatu.

  Atlantis – czwarty wahadłowiec NASA, który odbył lot kosmiczny. Był on jednym z pięciu zbudowanych w USA orbiterów wielorazowego użytku przeznaczonych do transportu ludzi oraz sprzętu na orbitę oraz z powrotem. STS-102 (Space Transportation System) – dwudziesta dziewiąta misja wahadłowca Discovery agencji NASA i sto trzecia programu lotów wahadłowców w czasie której dokonana została wymiana załóg 1 i 2 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Long Duration Exposure Facility (LDEF) – był kosmicznym eksperymentem naukowym NASA, w kształcie cylindra wielkości autobusu, jego celem było wystawienie na działanie przestrzeni kosmicznej rozmaitych próbek materiałów. Eksperyment trwał ponad pięć i pół roku i okrążył w tym czasie Ziemię 32 422 razy.

  STS-97 (ang. Space Transportation System) była misją wahadłowca Endeavour amerykańskiej agencji rządowej NASA, do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Thomas Keith Glennan (ur. 8 września 1905, zm. 11 kwietnia 1995) - pierwszy administrator Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w okresie od 19 sierpnia 1958 do 20 stycznia 1961. Daniel Saul Goldin (ur. 23 lipca 1940 w Nowym Jorku) - administrator amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od 1 kwietnia 1992 do 17 listopada 2001.

  Centrum Badania Lotu imienia Neila A. Armstronga (ang. Neil A. Armstrong Flight Research Center) – jedno z centrów badawczych amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Położony na terenie bazy sił powietrznych w Edwards. TDRS-11 (ang. Tracking and Data Relay Satellite 11) – amerykański satelita telekomunikacyjny agencji kosmicznej NASA do pośredniczenia w łączności między misjami kosmicznymi a Ziemią. Pierwszy statek 3. generacji satelitów systemu TDRSS. Planowany czas działania satelity to 15 lat.

  Dodano: 26.04.2010. 16:12  


  Najnowsze