• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja naukowa ESF-COST nt. ekstremalnych zdarzeń środowiskowych, Cambridge, Wielka Brytania

  14.10.2010. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 13-17 grudnia 2010 r. w Cambridge, Wielka Brytania, odbędzie się konferencja naukowa Europejskiej Fundacji Nauki (ESF) - Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) nt. ekstremalnych zdarzeń środowiskowych.

  Definicja ekstremalnej pogody obejmuje zjawiska klimatyczne, które są na skraju schematów historycznych, zwłaszcza surowe lub nieodpowiednie do pory roku warunki.

  Poznanie częstotliwości i wielkości ekstremalnych zdarzeń środowiskowych i ich wpływu stanowi kluczowy aspekt prognoz klimatycznych. Konferencja ma na celu zgromadzenie interdyscyplinarnej grupy, obejmującej statystyków, specjalistów opracowujących modele klimatyczne, meteorologów i innych naukowców zajmujących się środowiskiem, aby skupić się na ekstremalnych zdarzeniach i niewiadomych nieodłącznie towarzyszących poznaniu tej problematyki.

  Sesje dotyczyć będą:
  - ekstremalnych wydarzeń i metodologii statystycznej;
  - modelowania ekstremalnych wydarzeń środowiskowych;
  - oddziaływania ekstremalnych wydarzeń.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Spas kozacki, spas wojenny – kozacka technika walki i sposób przeżycia w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Jest elementem tradycyjnej kozackiej nauki o zachowaniu duszy a wraz z nią ciała w sytuacjach grożących śmiercią, jak: walka, potyczka, wojna itp. COST – Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (European Cooperation in Science and Technology), jest międzyrządową instytucją europejską, powołaną w celu rozwijania międzynarodowej współpracy w zakresie badań naukowych prowadzonych w ramach poszczególnych krajowych programów. COST stanowi najstarszy europejski program w dziedzinie naukowej, gdyż został on utworzony już w 1971 r. Obecnie obejmuje on 36 członkowskich krajów Unii Europejskiej oraz krajów współpracujących. Regatta – firma produkująca odzież sportową i turystyczną, założona w Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Jedna z najpopularniejszych marek w tej branży, konkurująca z tak znanymi i uznawanymi firmami jak Karrimor, The North Face, Berghaus, Peter Storm czy Lowe Alpine. Jej wyroby uważane są za produkty wysokiej jakości, nadające się do wykorzystania w ekstremalnych warunkach.

  Sztuka przetrwania (inaczej: surwiwal, ang. survival) – rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. X-Games – jedna z najsławniejszych corocznych imprez sportów ekstremalnych obejmująca (w przeszłości) również międzynarodowe konkursy i dema dookoła świata w ciągu całego roku. Składa sie z 2 zawodów w sezonach: letnim, zazwyczaj w sierpniu, (Summer X-Games), i zimowym, zazwyczaj w styczniu bądź lutym, (Winter X-Games).

  Old Funeral - norweski zespół deathmetalowy, założony w 1988. Była to jedna z pierwszych ekstremalnych grup na norweskiej scenie metalowej. Andrzej Zieliński (ur. 1 lipca 1947 w Gdyni) – polski profesor, chemik, specjalizuje się z zakresu materiałów do pracy w ekstremalnych środowiskach i biomateriałów. Prorektor ds. współpracy i programów międzynarodowych Politechniki Gdańskiej (kadencja: 2008–2012).

  Dzieje - w teorii historii i metodologii historii zbiór wszystkich zdarzeń będących przedmiotem badań historycznych, odpowiednik łacińskiego pojęcia res gestae, czyli czynów (rzeczy, zdarzeń) dokonanych. W 2005 roku odbyła się 14. edycja festiwalu Yach Film. Równolegle odbyły się trzy imprezy dodatkowe: Festiwal Muzycznych Filmów Animowanych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich (5. edycja), Festiwal Wideoklipów Dziecięcych Mały Jaś (8. edycja) i Festiwal Filmów Sportów Ekstremalnych "Zajawka" (2. edycja).

  Zjawisko wrogich mediów lub efekt wrogich mediów polega na skłonności ludzi o sprecyzowanych i ekstremalnych poglądach do twierdzenia, że media prezentujące neutralny punkt widzenia w rzeczywistości przedstawiają skrzywiony, bo niejednostronny obraz sytuacji. Efekt ten został zidentyfikowany eksperymentalnie (np. Vallone, Ross, & Lepper, 1985).

  Erozja wąwozowa - procesy erozji prowadzące do powstania linijnych rozcięć, pozbawionych stałego odpływu, a rozwijających się tylko w trakcie silnych opadów. Mechanizm polega na bardzo intensywnym rozmywaniu stoków przez skoncentrowane strugi spływu powierzchniowego, w wyniku czego powstają wąwozy, które nie zabezpieczone, podlegają następnie dalszemu silnemu rozwojowi. Erozja wąwozowa jest najintensywniejsza w skałach miękkich, prowadząc w ekstremalnych przypadkach do całkowitej degradacji terenu badlands.

  Oparzenie (łac. combustio) – uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). Przy rozległych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrząs może doprowadzić do zgonu. Thermus aquaticus – gatunek bakterii, który dobrze znosi wysokie temperatury. Pierwszy raz odkryto ją w gorących źródłach Yellowstone. Rośnie w temperaturach od 65 do 102 °C przy czym optymalne dla niego warunki to: temperatura 100 °C i ciśnienie 45MPa, zaliczany jest więc do piezofili i termofili ekstremalnych. Jest chemotrofem. Z tej bakterii pochodzi termostabilna polimeraza Taq wykorzystywana w biologii molekularnej w reakcji PCR.

  Dodano: 14.10.2010. 16:49  


  Najnowsze