• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja naukowa na temat Janusza Kurtyki

  14.04.2011. 22:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dwudniowa konferencja naukowa, prezentująca osobę i dorobek tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej historyka i prezesa IPN Janusza Kurtyki, odbędzie się w piątek i sobotę w Krakowie. 


  Organizatorami konferencji "Janusz Kurtyka - Rzeczpospolitej historyk i urzędnik" są: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Stowarzyszenie NZS 1980, Koło Naukowe Historyków Studentów UJ.

  Podczas konferencji prezentowane będą dokonania Kurtyki jako historyka i szefa IPN. W programie przewidziano dwadzieścia referatów, dyskusje oraz konferencję studencką dedykowaną Januszowi Kurtyce.

  Wśród referatów przewidziano m.in. takie tematy jak: "Janusz Kurtyka - badacz dziejów Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej"; "Udział Janusza Kurtyki w pracach nad +Słownikiem historyczno-geograficznym woj. krakowskiego w średniowieczu"; "Genealogia i biografistyka w badaniach Janusza Kurtyki"; "+Theatrum politicum+ jako przedmiot badań Janusza Kurtyki", "Podole w dorobku i projektach badawczych Janusza Kurtyki", "O warsztacie badawczym Janusza Kurtyki".

  W drugim dniu uczestnicy wysłuchają m.in. wystąpień na temat Janusza Kurtyki jako strażnika pamięci żołnierzy wyklętych, działacza NZS UJ i redaktora "Zeszytów Historycznych WiN-u", wykładowcy i dydaktyka, a także szefa IPN w Krakowie i prezesa IPN. Odbędzie się także prezentacja książki Janusza Kurtyki "Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski", wydanej w 2011 roku przez krakowski IPN i spółkę Arcana. W piątek w kościele św. Kazimierza - znajdującym się naprzeciwko siedziby krakowskiego oddziału IPN - odsłonięto tablicę upamiętniającą Janusza Kurtykę. Tablicę ufundowali przyjaciele Janusza Kurtyki ze Stowarzyszenia NZS 1980.

  Dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota podkreślił wówczas, że Janusz Kurtyka poprzez swoją działalność zbudował sobie pomnik trwalszy niż tablice i pomniki z kamienia czy spiżu. Dokonaniom tym poświęcona jest własnie odbywająca się w piątek i sobotę konferencja.

  Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju.

  Urodził się 13 sierpnia 1960 r. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ.

  W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie, w grudniu 2005 r. został zaprzysiężony na prezesa IPN. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach w sprawie zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat.

  W 2006 r. IPN ujawnił teczkę abp. Stanisława Wielgusa, niedoszłego metropolity warszawskiego. W 2007 r. do zadań IPN włączono lustrację osób publicznych, co wywołało szeroką dyskusję o zakresie i głębokości sprawdzania przeszłości lustrowanych. Kontrowersje wzbudzały publikacje IPN m.in. o przeszłości Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Wojciecha Jaruzelskiego. Kurtyka powtarzał, że ujawnianie prawdy o przeszłości to ustawowe zadanie IPN.

  Kurtyka zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. HP

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Janusz Marek Kurtyka (ur. 13 sierpnia 1960 w Krakowie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski historyk, dr hab. nauk historycznych, od 2005 do 2010 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

  Piotr Jegliński (ur. 26 października 1951 w Warszawie) – publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik Janusza Bazydło i Janusza Krupskiego.

  Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego – rozgrywane rokrocznie, od 1954 roku, zawody lekkoatletyczne poświęcone pamięci Janusza Kusocińskiego.


  Teatr Studio Buffo – teatr muzyczny w Warszawie działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie.

  Teatr Studio Buffo – teatr muzyczny w Warszawie działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie.

  Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego – rozgrywane rokrocznie, od 1954 roku, zawody lekkoatletyczne poświęcone pamięci Janusza Kusocińskiego.


  Mniejsze zło – polski film obyczajowy z 2009 roku w reżyserii Janusza Morgensterna na motywach powieści Janusza Andermana pt. Cały czas.

  Dodano: 14.04.2011. 22:19  


  Najnowsze