• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja naukowa nt. miecza św. Piotra

  11.04.2011. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Znaczenie historyczne i pochodzenie miecza św. Piotra, który, według kroniki Jana Długosza, został przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana w 968 roku było tematem konferencji naukowej zorganizowanej w piątek przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.
  Obiekt znajduje się w kolekcji poznańskiego muzeum. Według Długosza, to ten sam miecz, którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym. Zdaniem ekspertów, miecz pochodzi z czasów znacznie późniejszych niż czasy Chrystusa.

  W sympozjum wzięli udział naukowcy z pięciu ośrodków naukowych z całej Polski. Bibliści i historycy w serii wykładów poruszali tematykę symboliki miecza, jego rolę w chrystianizacji ziem polskich oraz historię jego kultu. Archeolodzy, znawcy broni i specjaliści od rud metali zaprezentowali najnowsze badania mające odpowiedzieć na pytanie, z jakiego okresu pochodzi miecz.

  "Broń tego typu, jaką jest miecz św. Piotra, pojawiła się dopiero w XIII wieku. Wiele wskazuje na to, że w tej kwestii Długosz minął się jednak z prawdą" - powiedział znawca broni z Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Marian Głosek.

  Jednoznacznej opinii na temat pochodzenia miecza nie dały badania metaloznawcze, przeprowadzone przez dr inż. Elżbietę Nosek oraz mgr inż. Janusza Stępińskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pobierając próbki z grzbietu i ostrza miecza udało się im jednak zbadać jego trójwarstwową budowę, skład pierwiastkowy oraz ustalić jego pierwotny kształt.

  Miecz weźmie udział w scenie pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym podczas Misterium Męki Pańskiej w Warszawie na Służewcu w sobotę (16 kwietnia).

  Miecz św. Piotra, na co dzień eksponowany jest w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, a jego wykonana w 2005 roku kopia znajduje się w jednej z naw poznańskiej katedry. RPO

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Miecz świętego Piotra – miecz, a właściwie tasak, o rozszerzającej się ku końcowi głowni znajdujący się od wielu lat w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Obecnie jego replika wykonana przez poznańskiego artystę Bogdana Puchalskiego eksponowana jest w bazylice archikatedralnej. Tasak ten wzmiankowany jest już przez Jana Długosza w Vitae Episcoporum Posnaniensium, opublikowanym w 1609, jako oryginalna broń z czasów rzymskich, bądź kopia wykonana na zlecenie i pobłogosławiona przez papieża Jana XIII (Długosz wspomina papieża Stefana VIII, jednak we wspomnianym okresie papież ten już nie żył). Zgodnie z podaniem „miecz” należał do świętego Piotra, który miał nim odciąć ucho Malchosa (J 18,10), sługi arcykapłana, podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani. O broni tej pisze także w 1699 roku archidiakon przy poznańskiej katedrze opisując go jako fragment miecza św. Piotra trzymany w katedralnym skarbcu, lecz kilka razy do roku pokazywany wiernym. W 1721 ukazał się także dekret Kapituły Katedralnej nakazujący przeniesienie „miecza”, jako relikwii do kapitularza, jako godniejszego miejsca.

  Miecz Herulów, miecz herulski - w piśmiennictwie bizantyjskim nazwa miecza typu spatha, używanego zwłaszcza w formacji klibanariuszy.

  Hans Talhoffer – niemiecki mistrz sztuk walki z XV wieku, autor kilku podręczników (Fechtbücher) opisujących techniki fechtunku za pomocą miecza, sztyletu, broni drzewcowej, a także walki bez broni.

  Herb Cieszanowa - tarcza herbowa herbu jest barwy czerwonej. Widnieje na niej srebrny miecz ze złotą rękojeścią, skierowany ostrzem w dół. Po obu stronach miecza widnieją dwie srebrne pałki.

  Sztych – ostre zakończenie głowni w broni białej, np. rapiera, szpady czy miecza (według terminologii niemieckiej: Ort). Sztych stanowi przeważnie trzecią część długości ostrza, najbardziej oddaloną od rękojeści.

  Herb Ryglic przedstawia w czerwonej tarczy herbowej złoty miecz ostrzem w górę, ponad nim złota korona, po bokach miecza dwie połówki złotego koła z ośmioma złotymi kolcami.

  Herb Ryglic przedstawia w czerwonej tarczy herbowej złoty miecz ostrzem w górę, ponad nim złota korona, po bokach miecza dwie połówki złotego koła z ośmioma złotymi kolcami.

  Dodano: 11.04.2011. 12:19  


  Najnowsze