• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja nt. złóż gazu ziemnego w Polsce

  25.01.2010. 08:08
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  O nowych perspektywach poszukiwań złóż gazu ziemnego w Polsce i roli gazu ziemnego w polityce energetycznej państwa będą dyskutować naukowcy i eksperci 27 stycznia w Warszawie podczas konferencji naukowej "Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego w Polsce".

  Spotkanie organizuje Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy i Departament Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.

  Uczestnicy konferencji będą rozmawiać m.in. na temat roli geofizyki wiertnicznej w określaniu zasobów gazu ziemnego w łupkach, środowiskowych aspektach potencjalnej produkcji gazu ziemnego z niekonwencjonalnych złóż, potencjale dla poszukiwań złóż gazu ziemnego w łupkach dolnego paleozoiku (shale gas) w Polsce, potencjale dla poszukiwania gazu ziemnego zamkniętego (tight gas) w utworach czerwonego spągowca Polski na tle poszukiwań w Europejskim Basenie Permskim.

  Szczegółowy plan konferencji można znaleźć na stronie http://www.pgi.gov.pl/

  Konferencja rozpocznie się o godz. 10.35, w gmachu Muzeum Geologicznego (ul. Rakowiecka 4, wejście od ul. Wiśniowej).

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Geologia naftowa (Geologia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego) - dziedzina geologii zajmująca się poszukiwaniem, określaniem zasobów oraz przygotowaniem do eksploatacji złóż węglowodorów, głównie ropy naftowej i gazu ziemnego. Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy (nazywany też wojną gazową) – odnosi się do wielu sporów pomiędzy rosyjskim dostawcą gazu Gazpromem, a Ukrainą, szczególnie w zakresie dostaw gazu ziemnego, jego cen i długów. Spory te są zagrożeniem dostaw gazu do wielu krajów europejskich, które są zależne od rosyjskiego gazu ziemnego. Przedsiębiorstwo Poszukiwania i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu "Petrobaltic" SA – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Bałtyku.

  Podziemne magazyny gazu (PMG) – naturalne przestrzenie, o dużej pojemności magazynowej znajdujące się głównie w wyeksploatowanych („wyeksploatowanych”) złożach gazu ziemnego i ropy naftowej, kawernach solnych, nieczynnych kopalniach węgla. Do tych miejsc może być wtłaczany gaz, zajmujący w normalnych warunkach objętość miliardów metrów sześciennych. Celem podziemnych magazynów gazu jest również sezonowe, strategiczne przechowywanie gazu ziemnego. Przyczyniają się one do zwiększenia niezawodności systemów gazowniczych i bezpieczeństwa energetycznego regionu lub kraju. Geofizyka Kraków - polska firma geofizyczna, świadcząca usługi na rzecz poszukiwań złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej), a także wód geotermalnych oraz monitorowania złóż i zbiorników gazu. Firma prowadzi prace sejsmiczne, przetwarza i interpretuje dane sejsmiczne, dokonuje pomiarów geofizyki i sejsmometrii wiertniczej. Jest Spółką Akcyjną, należącą do Grupy Kapitałowej PGNiG.

  Polskie LNG S.A. - spółka powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego - drogą morską - praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przez co przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa Polski. Obecnie 100% udziałów w Polskim LNG S.A. posiada GAZ-SYSTEM S.A.. Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów (KRNiGZ Lubiatów) – kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego uruchomiona w 2013 roku. Kopalnia należy do spółki PGNiG, a zarządzana jest przez PGNiG - Oddział w Zielonej Górze. Jest to największa kopalnia ropy naftowej w Polsce.

  Metan ze złóż węgla zwany także metanem kopalnianym jest formą gazu ziemnego pochodzącego z pokładów węgla. W ostatnich latach stał się on ważnym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i innych krajach. Wojciech Domżalski (ur. 29 grudnia 1918 w Warszawie, zm. 15 grudnia 1997 w Watford) - geofizyk, inżynier górnik, specjalista geofizyki i geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, rzeczoznawca i konsultant w zakresie poszukiwań geologiczno-górniczych.

  Kraj gazem płynący (Gasland, 2010) – amerykański film dokumentalny wyprodukowany i wyreżyserowany przez Josha Foxa. Film skupia się na społecznościach w Stanach Zjednoczonych dotkniętych przez wydobycie gazu łupkowego poprzez metodę znaną jako szczelinowanie hydrauliczne. Jedną z kluczowych scen filmu jest scena podpalenia gazu ziemnego wydobywającego się ze zwykłego wodociągu, co miało być skutkiem frakturacji, co — zdaniem krytyków filmu — w tej okolicy powierzchniowe wycieki gazu ziemnego obserwowano już w XVII wieku. Problem ten poruszany jest w drugiej części filmu (Gasland, 2013). Przedstawia on wyniki badań zgodnie, z którymi do skażenia wody gazem dochodzi w wyniku uszkodzeń betonowego pierścienia uszczelniającego odwiert.

  Petrobras, Petróleo Brasileiro S/A – brazylijski koncern naftowy z siedzibą w Rio de Janeiro, zajmujący się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, importem i przesyłem gazu ziemnego oraz przetwórstwem ropy naftowej i gazu. Koncern eksploatuje liczne złoża, m.in. w Zatoce Meksykańskiej, Nigerii, Indiach, Turcji, Angoli, Argentynie, Boliwii i Wenezueli. Koncern prowadzi dystrybucję paliw w prawie 6 tysiącach stacji, ponadto posiada sieć nafto- i gazociągów oraz flotę tankowców. Firma produkuje też nawozy sztuczne. Większościowym udziałowcem przedsiębiorstwa jest rząd Brazylii.

  Konstanty Tołwiński (ur. 24 grudnia 1876 w Krepkowie na Wileńszczyźnie, zm. 16 maja 1961 w Krakowie) - polski geolog, specjalista geologii Karpat, a zwłaszcza geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Zagłębie Naftowe Shengli (chiń. upr.: 胜利油田; pinyin: Shènglì yóutián) – zagłębie naftowe we wschodnich Chinach, w prowincji Shandong, koło ujścia rzeki Huang He i na przyległym szelfie Zatoki Pohaj (wydobycie z dna morskiego). Drugie (po Daqing) pod względem wielkości wydobycia w kraju; w 2010 roku wydobycie ropy naftowej wyniosło 27,34 mln ton, natomiast gazu ziemnego 508 mln m³. Zasoby ropy naftowej szacowane są na ok. 4,8 mld ton, natomiast zasoby gazu ziemnego na ok. 230 mld m³.

  Jan Karol Żytka (ur. 22 lipca 1928 w Bukowsku) – polski geolog, specjalista w zakresie geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego i geologii regionalnej. Żonaty od 1955 r., żona Jadwiga, dwoje dzieci: córka Irena (ur. 1956) i syn Witold (ur. 1961). Chimera (tur. Yanar taş) - miejsce naturalnego wypływu gazu ziemnego, położone na południu Turcji, w prowincji Antalya, w górach niedaleko miejscowości Çıralı. W rejonie dzisiejszego Yanartaş (tur. "płonące kamienie") na obszarze ok. 5000 m² znajdują się dziesiątki miejsc naturalnego wypływu gazu. Natężenie emisji gazu zmienia się w zależności od pór roku - jest większa w zimie; ilość uchodzącego gazu jest modulowana przez ilość napływających wód gruntowych i zmiany ciśnienia atmosferycznego. Płonący gaz tworzy „wieczne ognie”. W przeszłości płomienie były na tyle duże, że stanowiły one naturalne latarnie morskie dla żeglugi przybrzeżnej.

  Choroba holenderska gospodarki (ang. dutch disease) – regres gospodarczy spowodowany odkryciem i intensywną eksploatacją złóż surowców naturalnych. W wyniku pojawienia się możliwości zwiększenia produkcji na eksport, mającej swe źródło w zwiększeniu podaży niektórych czynników produkcji, w gospodarce wbrew pozorom nie następuje rozwój, lecz regres niektórych działów gospodarki. Pojęcie wprowadził w 1977 r. tygodnik "The Economist", opisując gospodarcze konsekwencje odkrycia w latach 60. dużych złóż gazu ziemnego w Holandii. Henryk Świdziński (ur. 8 września 1904 w Strzyżowie Lubelskim, zm. 23 czerwca 1969 w Naucznoje pod Symferopolem na Krymie) - polski geolog, specjalista geologii regionalnej Karpat oraz geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

  Europejska Grupa Regulatorów Energii i Gazu (ang. European Regulators Group for Electricity and Gas - ERGEG) - organ doradczy Komisji Europejskiej, wspierający współpracę i koordynację krajowych urzędów regulacji w celu wspierania rozwoju wewnętrznego (unijnego) rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

  Dodano: 25.01.2010. 08:08  


  Najnowsze