• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja poświęcona sztucznej inteligencji, Aberdeen, Szkocja

  13.01.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Doroczna konwencja organizowana przez Society for the Study of Artificial Intelligence and Simulation of Behaviour (AISB) odbędzie się w dniach 1-4 kwietnia w Aberdeen w Szkocji.

  Delegaci z całej Europy i z obu Ameryk, obradujący pod hasłem "Komunikacja, interakcja i inteligencja społeczna", omówią takie zagadnienia, jak rola odgrywana w skomputeryzowanym społeczeństwie przez postaci wirtualne, udoskonalanie interfejsów komputerowych dzięki zastosowaniu sygnałów wytwarzanych przez mózg, gry komputerowe oraz analiza tekstów na potrzeby sądu.
  W 2008 r. w konwencji AISB udział wezmą decydenci polityczni w dziedzinie informatyki, naukowcy, inżynierowie i technolodzy, a jej celem jest sprostanie przyszłym wyzwaniom w tej dziedzinie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Singularity Summit – doroczna konferencja zorganizowana w 2006 przez Singularity Institute for Artificial Intelligence (Instytut Osobliwości na rzecz Sztucznej Inteligencji), w 2012 przejęta przez Singularity University. Celem spotkania jest "poprawa postrzegania przyszłości i wzrost społecznej świadomości na temat rozwijających się radykalnych technologii i przekształceń z nich wynikających jako części większego procesu" ("to improve people’s thinking about the future and increasing public awareness of radical technologies under development today and of the transformative implications of such technologies understood as part of a larger process."). Aberdeen College – największy college w Szkocji. Powstał w wyniku połączenia Aberdeen Technical College, Aberdeen College of Commerce oraz Clinterty Agricultural College. Uczelnia posiada kilka budynków, główny - Gallowgate w centrum Aberdeen oraz pozostałe, m.in. Altens, Gordon. Inteligencja wieloraka - teoria opracowana przez Howarda Gardnera w 1983 roku. Rozszerza ona definicję inteligencji poza umiejętności mierzone przez testy inteligencji. Gardner podzielił inteligencję na 8 odrębnych bloków. Wartości różnią się pomiędzy społeczeństwami, zgodnie z tym co dla danego społeczeństwa jest potrzebne, użyteczne i cenione. Do pomiaru tego rodzaju inteligencji potrzeba zastosowania znacznie dokładniejszych testów niż w przypadku standardowego pomiaru inteligencji. Teoria wymaga obserwacji oraz oceny jednostki w różnych sytuacjach życiowych. W ostatnich latach, badacze zaczęli się dokładnie zajmować jednym z rodzajów inteligencji - inteligencją emocjonalną, która jest związana z pojęciami inteligencji interpersonalnej oraz inteligencji intrapersonalnej w koncepcji Gardnera.

  City Star Airlines – brytyjska linia lotnicza z siedziba w Aberdeen, w Szkocji. Głównym węzłem był Port lotniczy Aberdeen. Aberdeen – rzadkie szkockie imię żeńskie, prawdopodobnie związane z nazwą miasta w północno-wschodniej Szkocji, Aberdeen.

  Port lotniczy Aberdeen (ang.: Aberdeen Airport, kod IATA: ABZ, kod ICAO: EGPD) - międzynarodowy lotnisko położony 9 km na północny zachód od Aberdeen w Szkocji. Jest jednym z największych portów lotniczych Szkocji. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Aberdeen (ang. The Cathedral Church of St Mary of the Assumption, Aberdeen) - katedra rzymskokatolicka w Aberdeen (Szkocja). Główna świątynia diecezji Aberdeen. Mieści się przy Huntly Street.

  Aberdeen Exhibition and Conference Centre - budowlany kompleks widowiskowo-sportowy, zlokalizowany w Aberdeen, w Szkocji. Pełni funkcję hotelu zrzeszonego w grupie Holiday Inn oraz centrum konferencyjnego z halą mogącą pomieścić ponad 4700 osób. W ostatnich latach AECC został w całości gruntownie przebudowany. Podczas prac budowlanych została wzniesiona wieża widokowa, będąca obecnie jedną z najwyższych struktur budowlanych w Aberdeen. Mistrzostwa Europy w Curlingu 2009 rozegrano są między 4 a 12 grudnia 2009 w szkockim Aberdeen, na Linx Arena (grupa A) i na lodowisku Curl Aberdeen (grupa B). W rywalizacji brało udział 30 zespołów męskich oraz 21 kobiecych. Rozgrywki rozpoczęły się 5 grudnia.

  Glen Garioch jest najbardziej wysuniętą na wschód destylarnią Szkocji. Została wybudowana przez Thomasa Simpsona w 1785 w miejscowości Old Meldrum koło Aberdeen. W roku 1968 destylarnia została zamknięta, powodem tego było wysychanie studni, z których zakład pobierał wodę do produkcji.

  Dewiacja społeczna, patologia społeczna – odchylenie od reguł działania społecznego, postępowanie niezgodne z normami, a także z wartościami przyjętymi w społeczeństwie lub w grupie społecznej. Zachowania dewiacyjne nie są jednoznacznie interpretowane i ich określenie jest zależne od przyjętych systemów normatywnych w danym społeczeństwie. W niektórych ujęciach teoretycznych definiowane jest relatywistycznie jako zachowanie, które zostało przez społeczność zdefiniowane jako dewiacyjne. Pojęcie to upowszechniło się najpierw w socjologii amerykańskiej, dla odróżnienia od określenia patologii.

  Stacja kolejowa Aberdeen (Aberdeen railway station) - stacja kolejowa w Aberdeen, w Szkocji. Otwarcie stacji nastąpiło w 1867. Posiada 7 peronów i obsługuje około 2,65 mln pasażerów rocznie. SPHINX - zintegrowany pakiet sztucznej inteligencji rozwijany od 1990 roku przez firmę Aitech Artificial Intelligence Laboratory. W skład pakietu wchodzą następujące elementy:

  Stosunek społeczny – normatywnie określona relacja i oczekiwany schemat interakcji pomiędzy co najmniej dwiema osobami, wynikająca z posiadanych przez nich ról i pozycji społecznych, podlegająca kontroli społecznej. Rytualizm – kurczowe trzymanie się pewnych tradycyjnych sposobów postępowania w obrębie grupy społecznej lub społeczeństwa, gorliwe przestrzeganie norm, przy zupełnym abstrahowaniu od celów, do realizacji których dąży dana grupa czy społeczeństwo. Ignorowanie wartości uznanych w społeczeństwie lub grupie społecznej. Rytualizm jest jedną z wyróżnionych przez Roberta K. Mertona dewiacji społecznych.

  Braemar (gael. Bràigh Mhàrr) – wieś w Wielkiej Brytanii, w Szkocji, w hrabstwie Aberdeenshire, położone w regionie Highlands, w pobliżu rzeki Dee, około 80 km na wschód od miasta Aberdeen. Fraserburgh – miasto we wschodniej Szkocji, w Aberdeenshire, przy drodze A90. Położone ok. 64 km na północ od Aberdeen. Znajduje się tam największy w Europie port do połowu skorupiaków. W 2008 roku wyłowiono ich tam ogółem 12 000 ton.

  John James Richard Macleod (ur. 6 września 1876 w Clunie k. Dunkeld, Perth and Kinross, Szkocja, Wielka Brytania, zm. 16 marca 1935 w Aberdeen) – fizjolog szkocki, laureat Nagrody Nobla w 1923 roku. Ukończył medycynę na uniwersytecie w Aberdeen (1898) i wkrótce wyjechał do pracy naukowej na uczelniach zagranicznych. Pracował w Lipsku, Cleveland (Ohio), od 1918 na Uniwersytecie Toronto. W 1928 roku powrócił do Szkocji i został profesorem uniwersytetu w Aberdeen.

  Dodano: 13.01.2012. 16:37  


  Najnowsze