• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja pt. Zwracanie uwagi - kultury cyfrowych mediów a odpowiedzialność pokoleniowa, Linköping, Szwecja

  29.06.2010. 11:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 6-10 września 2010 r. w Linköping, Szwecja, odbędzie się konferencja pt. "Zwracanie uwagi - kultury cyfrowych mediów a odpowiedzialność pokoleniowa".

  Dzięki wykorzystaniu stale rozwijającego się aparatu technicznego sondowania, eksploracji danych i ukierunkowanego przeszukiwania Internetu uwaga poszczególnych umysłów staje się przedmiotem oszacowania, urynkowienia i handlu. "Zarządzanie uwagą" umożliwiane jest poprzez technologie takie jak skrypty-roboty indeksujące tzw. web-crawlers, algorytmy i agenci wyszukiwania oraz wszelkiego rodzaju produkcja metadanych. Dominacja tego sposobu pojmowania i obliczania uwagi leży u źródła wielu krajowych, regionalnych i globalnych zjawisk. Tradycyjne wartości sfery publicznej są w sposób nie pozostawiający wątpliwości zmieniane w ramach tych procesów.

  W czasie konferencji omówione zostaną również sposoby, w jaki praktyki takie jak gry wideo, współdzielenie plików, eksperymenty medialne i korzystanie z telefonu komórkowego stwarzają możliwości kulturalne. Podczas gdy podejmowane są wspólne wysiłki w celu komercjalizacji i wykorzystania tych przestrzeni zgodnie z zapotrzebowaniem światowego przemysłu medialnego, nadal pozostaje do zagospodarowania spory potencjał przeorientowania praktyk komunikacji społecznej za pomocą technologii web 2.0.

  Wydarzenie ma zachęcać do dialogu między naukowcami zajmującymi się badaniem kultury i nowych mediów, edukacją, komunikacją, ekonomią, badaniem Internetu, badaniem interfejsu człowiek-komputer, sztuką i projektowaniem. Zabiegać będzie również o wkład i wiedzę kreatywnych praktyków eksplorujących krytyczne i alternatywne sposoby wykorzystania nowych mediów i technologii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO (Biennale WRO) – odbywający się we Wrocławiu co dwa lata (lata nieparzyste) najstarszy i jeden z najbardziej opiniotwórczych przeglądów szeroko pojętej sztuki nowych mediów w Polsce i Europie Centralnej, skoncentrowany na zagadnieniach sztuki współczesnej w kontekście kultury i komunikacji. Organizatorem Biennale WRO jest Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów. Linköping – miasto w Szwecji, stolica regionu administracyjnego Östergötland, nad rzeką Stångån. Miasto liczy 97 428 mieszkańców a gmina Linköping, około 141 863 (2008). Linköping jest siódmym co do wielkości miastem w Szwecji. Linköping to także siedziba diecezji Linköping (kościół szwedzki). Linköping – miasto w Szwecji, stolica regionu administracyjnego Östergötland, nad rzeką Stångån. Miasto liczy 104 232 (2010) mieszkańców a gmina Linköping, około 149 906 (2013). Linköping jest siódmym co do wielkości miastem w Szwecji. Linköping to także siedziba diecezji Linköping (kościół szwedzki).

  Prawa cyfrowe (ang. digital rights) to termin używany do określenia praw związanych z tworzeniem, użytkowaniem, publikacją i dostępem do mediów cyfrowych, i z dostępem do i użytkowaniem urządzeń cyfrowych (komputery, telefony komórkowe, itp.). Niektóre z praw cyfrowych odnoszą się do uznanych praw człowieka, ale w kontekście nowych technologii (zwłacza Internetu). W szczególności termin ten odnosi się do praw związanych z tematami takimi jak prywatność i wolność słowa. Inne prawa cyfrowe dotyczą nowych zagadnień, np. czy dostęp do Internetu jest prawem człowieka (za takie prawo uznała je m.in. Francja). Centrum Sztuki WRO (WRO Art Center) - działająca od 2008 roku we Wrocławiu instytucja zorientowana na prezentację zjawisk z zakresu sztuki współczesnej, nowych mediów i eksperymentu technologicznego. Centrum Sztuki WRO powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów, która od 1989 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO. Centrum funkcjonuje w ramach mecenatu Samorządu Wrocławia.

  Uniwersytet Linköping (szw. Linköpings universitet) – szwedzki uniwersytet w Linköping. Jego początki sięgają lat sześćdziesiątych, ale miano uniwersytetu uzyskał dopiero w 1975 roku. Uniwersytet Linköping ma trzy kampusy. Kampus Valla, położony w Linköping, jest największy. W Linköping jest także kampus "amerykański" (US to szwedzki skrót od Szpitala Uniwersyteckiego). W sąsiedniej miejscowości Norrköping jest trzeci kampus: kampus Norrköping. Uniwersytet miał w 2007 roku 26757 studentów, doktorantów i 3500 pracowników. Internet Group SA, działający od 2000 r., to jeden z pierwszych w Polsce holdingów spółek wyspecjalizowanych w projektowaniu i wdrażaniu programów marketingowych wspierających sprzedaż. Działa w obszarze nowych mediów i nowych technologii. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Antropologia ekonomiczna – subdyscyplina antropologii społecznej i kulturowej,która zajmuje się badaniem tradycyjnych systemów ekonomicznych społeczności plemiennych i chłopskich oraz systemów współczesnych. Podstawą jest zwrócenie uwagi na fakt, że ekonomia jest znaczącą częścią kultury i społeczeństwa, a działania ekonomiczne mogą być zrozumiałe tylko w związku z powyższymi aspektami. Ekonomia nie jest wyizolowanym elementem życia społecznego, a celem antropologii ekonomicznej jest zbadanie na ile jest wytworem społecznym i kulturowym oraz poznanie determinantów zjawisk ekonomicznych, które odrzuca klasyczna ekonomia. Polsko-Niemieckie Dni Mediów – organizowane są corocznie z myślą o dziennikarzach, twórcach mediów i medioznawcach z Polski i Niemiec. Ich celem jest stworzenie możliwości spotkań i wymiany poglądów a tym samym wspieranie dialogu polsko-niemieckiego w środowisku mediów. Uczestniczy w nich około 250 osób.

  Katedra w Linköping (szw. Linköpings domkyrka) – kościół katedralny w Linköpingu położony jest w centrum miasta przy ulicy noszącej wezwanie jego patrona, św. Piotra (szw. S:t Persgatan), naprzeciwko dawnego pałacu biskupów a obecnie zamku w Linköping (szw. Linköpings slott).

  Ruch wolnej kultury – ruch społeczny promujący wolność dystrybucji i modyfikacji różnego rodzaju utworów, za pomocą Internetu oraz innych mediów.

  Marketing cyfrowy (ang. digital marketing) – dziedzina marketingu polegająca na wykorzystaniu mediów cyfrowych (np. telewizji, radia, Internetu, telefonii komórkowej) w celu dotarcia do określonych grup docelowych. Linköping Arena – stadion piłkarski w Linköping, w Szwecji. Może pomieścić 8400 widzów, z czego 7400 miejsc jest siedzących (6300 pod dachem). Obiekt został wybudowany w latach 2011–2013 i zainaugurowany 5 maja 2013 roku. Na otwarcie odbył się występ artysty Markoolio oraz rozegrany został mecz piłkarski ligi szwedzkiej kobiet (Linköpings FC – KIF Örebro DFF 2:2). Gospodarzem areny jest klub Linköpings FC, który przed jej otwarciem korzystał ze stadionu Folkungavallen. Stadion był jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy kobiet 2013. Odbyły się na nim trzy spotkania fazy grupowej oraz jeden ćwierćfinał turnieju.

  Dodano: 29.06.2010. 11:12  


  Najnowsze