• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja UG dla upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego

  31.03.2011. 14:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  9 kwietnia Uniwersytet Gdański zorganizuje konferencję naukową w hołdzie b. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który był wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji tej uczelni.  "Na wydziale tym profesor Lech Kaczyński pracował prawie przez 27 lat od 1971 r. Uzyskał tu wszystkie stopnie naukowe i awanse zawodowe, ale także pozostawił liczne grono przyjaciół, współpracowników i uczniów. Uczczenie jego pamięci uważamy zatem za wyraz naszego szacunku i przyjacielski obowiązek" - poinformował kierownik Katedry Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. Jakub Stelina.

  Stelina jest jedynym doktorantem Lecha Kaczyńskiego. Pracę doktorską pod jego kierunkiem, zatytułowaną "Związkowa zdolność układowa", obronił w 1999 r.

  "Jako student Lecha Kaczyńskiego wspominam go jako nieprzeciętnego specjalistę i wybitny umysł od prawa pracy. Nie waham się stwierdzić, że polska nauka poniosła wielką stratę, kiedy zdecydował się opuścić uniwersytet i zająć na dobre polityką. Mam też dobre wspomnienia z okresu, gdy Lech Kaczyński był promotorem mojej pracy doktorskiej - był pomocny, merytoryczny i otwarty na spotkania" - powiedział PAP Stelina, który podczas konferencji przedstawi sylwetkę Lecha Kaczyńskiego jako naukowca.

  Michał Seweryński, b. szef MEN oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2005-2007, przypomni natomiast podczas konferencji działalność publiczno-polityczną Lecha Kaczyńskiego. Podczas seminarium zaplanowano także trzy referaty obejmujące zagadnienia, którymi zajmował się w swej pracy naukowej (swoboda umów w sprawie pracy, renta socjalna oraz źródła prawa pracy).

  W konferencji, która odbędzie się w sopockim hotelu Haffner, weźmie udział ok. 50 przedstawicieli nauki prawa pracy z całego kraju oraz znajomi Lecha Kaczyńskiego z Wydziału Prawa i Administracji UG. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Skórczu – pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Skórczu w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim.

  Bolesław Hozakowski (ur. 13 maja 1923 w Toruniu) – kombatant, żołnierz Armii Krajowej, członek Rady Naczelnej oraz wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Współinicjator wielu akcji upamiętniających działalność AK w całym kraju. W 2005 roku członek Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2007 roku członek Komitetu Honorowego Poparcia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

  Uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej – odbyły się w dniach 17–18 kwietnia 2010. Od 10 kwietnia do 18 kwietnia 2010 w na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywała żałoba narodowa, wprowadzona po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której śmierć poniosła para prezydencka i 94 pozostałe osoby znajdujące się na pokładzie samolotu.

  Uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej – odbyły się w dniach 17–18 kwietnia 2010. Od 10 kwietnia do 18 kwietnia 2010 w na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywała żałoba narodowa, wprowadzona po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w wyniku której śmierć poniosła para prezydencka i 94 pozostałe osoby znajdujące się na pokładzie samolotu.

  Lena Dąbkowska-Cichocka (ur. 23 listopada 1973 w Moskwie) – polska polityk, posłanka na Sejm RP VI kadencji, była podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  Kazimierz Ożóg (ur. 1952 w Sokołowie Małopolskim) – polski profesor nauk humanistycznych obecnie pracujący na Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 1976–1990 pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1990–1994 na Uniwersytecie Lille III pod kierunkiem prof. Daniela Beauvois. W 2005 roku był członkiem Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP.

  Aleksander Marek Szczygło (ur. 27 października 1963 w Jezioranach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk, poseł na Sejm (2001–2006 i 2007–2009), w 2007 minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, były szef Kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w latach 2009–2010 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

  Dodano: 31.03.2011. 14:47  


  Najnowsze