• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja wampirologów na UJ

  08.12.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O wampirach i o tym, dlaczego te złowieszcze stworzenia tak mocno zadomowiły się w kulturze, dyskutować będą studenci i doktoranci podczas konferencji "Przeklęci krwiopijcy. Wampiryzm w mitach i religiach świata". Konferencja odbędzie się 10 i 11 grudnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

  Spotkanie jest organizowane przez Koło Naukowe Studentów Religioznawstwa UJ, a także Koło Naukowe Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

  W programie wykładów znalazły się m.in. prelekcje o tym, czym jest wampir w świadomości miejskiej, o antycznych przodkach wampirów, o czosnku, a także o relacjach między mitem wampirów a zaburzeniami sennymi.

  W ramach konferencji zaplanowano też blok tematyczny poświęcony wampirom w ludowych wierzeniach Słowian. Na podstawie badań archeologicznych i etnograficznych prelegenci opowiedzą, kogo podejrzewano o wampiryzm, jak uśmiercano takich ludzi i jak wyglądał ich pochówek.

  Mowa też będzie o wampirach w kulturze: skąd się wzięła popularność takich istot w książkach, serialach czy musicalach, jaka jest rola wampira w świadomości miejskiej. Poruszony będzie także temat roli lorda Byrona w kształtowaniu się wizerunku wampira.

  Uczestnicy konferencji przybliżą też, jak wyglądają mity o wampirach w kulturach Wschodu: opowiedzą o chińskich Jiangshi, tybetańskich demonach czy japońskich "paniach o zbielałych kościach".

  Szczegóły wydarzenia tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wampiryzm jest odmianą pasożytnictwa, polegającą na odżywianiu się krwią wysysaną z cudzego organizmu. Swoją nazwę wampiryzm bierze od mitu wampira. Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie). Pismo antropologiczne Barbarzyńca – czasopismo naukowe wydawane w Krakowie przez Stowarzyszenie Antropologiczne „Archipelagi Kultury” przy współpracy środowiska studentów, magistrów i doktorantów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ukazują się w nim artykuły naukowe z dziedzin szeroko pojętej humanistyki, takich jak etnologia, antropologia kulturowa, religioznawstwo, socjologia, kulturoznawstwo, filozofia, filologia, historia sztuki itp. Autorami tekstów i zdjęć są studenci i doktoranci z różnych środowisk akademickich Polski.

  Konferencja naukowa – spotkanie grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych pewnym działem nauki. W ramach spotkania referowane są wyniki badań naukowych lub odbywa się seria krótkich wykładów monograficznych i dyskusji na określony temat. Konferencje, obok publikacji, są jedną z dwóch podstawowych form prezentowania i dyskutowania wyników badań naukowych. Wystąpienia na konferencjach naukowych, w których prezentuje się swoje wyniki badań są nazywane prezentacjami, komunikatami, doniesieniami wstępnymi, referatami. Materiały konferencji mogą być publikowane. Jazzówki – obuwie o charakterystycznym wyglądzie używane przez tancerzy jazzowych. Podeszwa obuwia jest miękka i umożliwia swobodne pointy, tylna część podeszwy jest na płaskim obcasie. Są spotykane także wysokie obcasy, jednakże takie jazzówki noszone są wyłącznie przez tancerzy broadway jazzu. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te na płaskim obcasie. Część górna obuwia tzw. podbicie zrobione jest z miękkiego i elastycznego materiału, ale często jest to także skóra. Buty wiązane są na sznurówki, co gwarantuje idealne dopasowanie do stopy i uniemożliwia obsunięcie obuwia podczas tańca. Obecnie kształt i wygląd niektórych jazzówek odbiega od kształtu i wyglądu klasycznych.

  Ardźun, ang. Arjun – wampir, fikcyjna postać książkowa z serii Kroniki wampirów autorstwa Anne Rice. Po raz pierwszy Ardźun pojawił się w książce "Krew i złoto", opisującej historię wampira Mariusa de Romanusa. Microsoft Technology Summit (MTS) – cykl konferencji firmy Microsoft, organizowanych w wielu krajach świata. Edycja w Polsce jest jedną z największych konferencji tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Program konferencji MTS skierowany jest do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT. Konferencja co roku gromadzi blisko 3000 osób.

  Pochówek antywampiryczny - zabiegi, których celem, zgodnie z dawnymi wierzeniami, rozpowszechnionymi zwłaszcza na obszarach słowiańskich, miało być zapobieżenie wyjścia z grobu osoby uznawanej za wampira. Alp – legendarna istota. Rodzaj wampira. Jest to tzw. wampir wyższy, przez niektórych nazywany także zmorą. Występuje zwykle pod postacią ludzkiej kobiety, potrafi się polimorfować w zwierzęta takie jak pies czy kot. Spotkać go można zwykle w okolicach wsi. Atakuje tylko nocą podczas pełni. Krew wysysa głównie ze śpiących istot, wgryzając się wstrzykuje w ciało ofiary usypiającą substancję, powodującą koszmary. Pojawia się między innymi w sadze o wiedźminie i Narrenturm Andrzeja Sapkowskiego, jako odmiana wampira (mężczyzna o czarnej skórze i białych włosach), oraz w grze komputerowej Heroes of Might and Magic III.

  Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji.

  Uczelniana Organizacja Studencka - to forma prawna, w jakiej występują zrzeszenia studentów działajace na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym. Charakter takich zrzeszeń może mieć np. koło naukowe.

  Magnus – fikcyjna postać występująca w cyklu powieści Kroniki wampirów autorstwa Anne Rice. Pierwszy raz jest o nim mowa w książce Wampir Lestat (drugi tom cyklu). Konferencja w Apalachin (z ang. Apalachin Conference lub Apalachin Meeting) – jedna z najważniejszych konferencji (obok Konferencji w Atlantic City i Konferencji Hawańskiej) z udziałem największych (ówczesnych) przedstawicieli (bossów) amerykańskiego świata przestępczości zorganizowanej.

  Paul Nathanson jest kanadyjskim religioznawcą i pisarzem. Kształcił się w dziedzinie historii sztuki, bibliotekarstwa, religioznawstwa chrześcijańskiego, religioznawstwa judaistycznego oraz religioznawstwa Muzułmańskiego. Doktoryzował się w 1989 roku. Obecnie wykłada jako starszy badacz (senior researcher) na Uniwersytecie McGill-a, na wydziale Religioznawstwa. Rozpoczął swoją karierę akademicką publikacją książki pod tytułem Ponad Tęczą: Czarnoksiężnik z Krainy Oz jako Świecki Mit Ameryki, która opowiada "o odwróceniu się rysów religijnych i świeckich w kulturze popularnej".

  Dodano: 08.12.2011. 19:19  


  Najnowsze