• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konferencja z okazji jubileuszu lotu Jurija Gagarina

  05.04.2011. 11:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą środę, 6 kwietnia w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego odbędzie się konferencja poświęconą 50 rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. Spotkanie pt. "Wielki jubileusz wielkiego lotu" organizowane jest w ramach międzynarodowej akcji "Pierwszy w kosmosie", którą w związku z okrągłą rocznicą lotu Jurija Gagarina ogłosiła fundacja "Russkij Mir".

  Podczas konfencji odbędą się wystąpienia kosmonautów - Rosjanina Musy Manarowa, który na orbicie spędził półtora roku i jedynego jak dotąd Polaka w kosmosie, gen. Mirosława Hermaszewskiego. Podczas sesji naukowej odbędą się rownież wykłady - prof. dr hab. Jerzego Kreinera - o wpływie kosmonautyki na rozwój astronomii oraz Waldemar Zwierzchlejski z pisma "Lotnictwo", o radzieckich i rosyjskich załogowych statkach kosmicznych. Wizytę Jurija Gagarina w Polsce w lipcu 1961 roku wspomni także Jacek Kruk.

  Gośćmi honorowymi spotkania będą przedstawiciele władz miasta Krakowa, Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie oraz Fundacji "Russkij Mir". Podczas konferencji otworzona zostanie wystawa książek i czasopism poświęconych kosmonautyce (udostępnionych przez uczelnianą Bibliotekę Główną i prywatnych kolekcjonerów) oraz pamiątek z lotu Mirosława Hermaszewskiego i innych eksponatów muzealnych (wypożyczonych z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie). Prezentowane będą fotografie związane z rosyjską kosmonautyką oraz prace dziecięce. Odbędzie się rownież pokaz filmów o Gagarinie oraz polskiego filmu dokumentalnego o radzieckiej kosmonautyce.

  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w Audytorium im. prof. W. Danka, przy ul. Podchorążych 2. W związku z ograniczoną liczbą miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy na konferencję - osobiście w siedzibie Centrum bądź poprzez pocztę elektroniczną: ckjr@up.krakow.pl    JPO

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Apollo 9 – trzecia załogowa misja programu Apollo i druga wyprawa, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. Podczas lotu orbitalnego załoga statku po raz pierwszy przeprowadziła testy modułu księżycowego LM (Lunar Module) w czasie autonomicznego lotu oraz w konfiguracji przewidywanej do lotu na Księżyc (ze statkiem Apollo).

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Park Jurija Gagarina w Poznaniu - park zlokalizowany w Poznaniu na Osiedlu Pod Lipami (Winogrady). Ma wydłużony kształt na osi wschód-zachód, zajmując niewielką dolinę prostopadłą do Warty, wzdłuż ul. Serbskiej, od Ronda Solidarności do ul. Naramowickiej. Upamiętnia radzieckiego kosmonautę Jurija Gagarina, nawiązując do położonego na północ Osiedla Kosmonautów.

  Sojuz 26 (kod wywoławczy Таймыр - Tajmir) to radziecki pojazd kosmiczny, który jako pierwszy udanie połączył się ze stacją Salut 6 i rozpoczął niemalże stałą rosyjską obecność w kosmosie. Podczas lotu pobito szereg rekordów i dokonano pierwszego w historii połączenia na orbicie trzech pojazdów.

  Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Lista kosmonautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Lista astronautówLista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA).
  Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou.
  Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Dodano: 05.04.2011. 11:47  


  Najnowsze