• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs dla autorów prac magisterskich o światłowodach

  26.02.2010. 18:14
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Studenci Politechniki Wrocławskiej mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą Pasywnej Sieci Optycznej, czyli światłowodom. Autorzy najlepszych prac otrzymają m.in. nowoczesne laptopy. Konkurs potrwa do października 2011 r., ale zgłoszenia można przesyłać tylko do końca czerwca tego roku.

  Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma staż w Telefonii Dialog oraz nowoczesnego laptopa. Laureat drugiej nagrody - laptopa nowej generacji oraz odtwarzacz MP3, a zdobywca trzeciego miejsca - laptopa.

  "Popieramy każdą inicjatywę, w której nasi studenci mogą udowodnić, co potrafią, mają szansę na staże, czyli zdobywanie praktycznych umiejętności. Konkurs to również dobra okazja, by pokazać, na jak wysokim poziomie odbywa się kształcenie w Politechnice Wrocławskiej. Dlatego namawiam studentów do udziału w nim" - mówi prof. Andrzej Kasprzak, prorektor ds. nauczania Politechniki Wrocławskiej.

  Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii Dialog przekonuje, że wprowadzanie światłowodu i zastosowanie technologii PON daje niemalże nieograniczone możliwości świadczenia usług. "Organizując konkurs na najlepszą pracę, chcemy wzbudzić w studentach zainteresowanie zagadnieniami związanymi z sieciami optycznymi. Być może wśród laureatów znajdą się przyszli wybitni specjaliści w zakresie nowych rozwiązań technologicznych" - dodaje.

  Konkurs jest skierowany do studentów studiów magisterskich Politechniki Wrocławskiej, którzy uzyskają absolutorium najpóźniej w czerwcu 2011 r. Zgłoszone prace należy obronić między 1 stycznia 2011 roku a 30 września 2011 roku.

  Studenci, którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni do 30 czerwca 2010 roku na adres konkurs@dialog.pl przesłać formularz zgłoszeniowy oraz opis przygotowywanej pracy. Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap zakończy się 30 czerwca 2010 roku i wyłoni tych uczestników, którzy wezmą udział w ostatecznych zmaganiach naukowych.

  Uczestnicy II etapu będą musieli przesłać wydrukowane prace magisterskie do 15 września 2011 r. Kapituła konkursu, oceni prace magisterskie i przyzna nagrody do dnia 30 września 2011 roku.

  Organizatorami konkursu są Telefonia Dialog i Politechnika Wrocławska, a ich partnerem Urząd Komunikacji Elektronicznej. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronach: http://www.portal.pwr.wroc.pl/543166,241.dhtml i www.konkurs.dialog.pl.

  ***

  Pasywna Sieć Optyczna, to taka sieć, w której jako medium przekazywania danych, wykorzystuje się światłowód. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne (niewymagające zasilania) splitery optyczne, czyli pasywne urządzenia rozdzielające rozmieszczone w różnych miejscach sieci PON. Sieć ta może najczęściej przyjmować postać drzewa lub magistrali.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pasywna sieć optyczna (PON z ang. Passive Optical Network) - sieć optyczna należąca do grupy sieci FTTx (ang. Fiber To the x) np. Home/Loop/... Jest to sieć, w której, jako medium przekazywania danych, wykorzystuje się światłowód jednomodowy. Prędkość transmisji jest dzielona w zależności od standardu, zazwyczaj jest to podział 1:32 ale standardy akceptują podział z zakresu 1:16 do 1:128. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne (nie wymagające zasilania) splitery optyczne, czyli pasywne urządzenia rozdzielające, które rozmieszczone są w różnych miejscach sieci PON. Sieć ta może najczęściej przyjmować postać drzewa lub magistrali. Zastosowanie urządzeń aktywnych (czyli wymagających jakiegoś rodzaju zasilania) jest przewidziane tylko w końcowych i początkowych węzłach sieci. Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie. Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej.

  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii. Żak (Miesięcznik Studentów Politechniki Wrocławskiej "Żak") - Pismo studenckie. Ukazuje się od października 1999 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej i sporadycznie innych wrocławskich uczelni.

  Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Bielawie (ZOD PWr w Bielawie) - jeden z 4 zamiejscowych ośrodków dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej z siedzibą w Bielawie, powstał 2006 roku, będący najmłodszą tego typu placówką tej wrocławskiej uczelni. Powstał on z inicjatywy władz politechniki we współpracy z miejscowymi władzami samorządowymi: powiatu dzierżoniowskiego oraz gminy miejskiej Bielawa. Kształci studentów na jednym podstawowym kierunku: energetyka o specjalnościach: energetyka cieplna i jądrowa oraz energetyka komunalna energetyka komunalna na studiach niestacjonarnych. Zajęcia prowadzone są przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej, a absolwentom studiów inżynierskich (3,5-letnich), przysługuje prawo do uzupełnienia wykształcenia na studiach magisterskich uzupełniających. Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.

  Mistrzostwa Polski Chippendales- ogólnopolski konkurs tańca erotycznego. I edycja konkursu dla najlepszej polskiej grupy tancerzy lub solisty odbyła się w 2011 roku we Wrocławiu. Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów.

  Krakersy – grupa muzyczna powstała na początku lat 80. XX wieku we Wrocławiu. Utworzyli ją studenci i absolwenci Wydziału Elektrycznego, Elektroniki, Mechanicznego i Architektury Politechniki Wrocławskiej.

  Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  19. Konkurs Piosenki Eurowizji 1974 odbył się 6 kwietnia 1974 roku w Wielkiej Brytanii. BBC zgodziło się zorganizować festiwal zamiast Luksemburgu, który wygrał dwa lata z rzędu (w 1972 i 1973 roku) i nie miał funduszy na organizację kolejnego konkursu. W konkursie udział wzięło 17 krajów. Debiut zaliczyła Grecja, natomiast z rywalizacji o Grand Prix zrezygnowała Francja. Prowadzącą konkursu, już po raz czwarty, została Katie Boyle (wcześniej prowadziła Konkurs w 1960, 1963 i 1968 roku). Wydział Elektroniki (W-4) Politechniki Wrocławskiej – jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, powstała 28 września 1968 roku. Wcześniej istniał jako Wydział Łączności, który to w 1952 roku został wydzielony z Wydziału Elektrycznego. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A".
  Wydział zatrudnia 198 osób ze stopniami i tytułami naukowymi, w tym:

  Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych. Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

  Dodano: 26.02.2010. 18:14  


  Najnowsze