• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs Matematyka bez Granic

  21.03.2011. 23:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 27 tys. uczniów w całym kraju przystąpi we wtorek do finału 21. edycji Międzynarodowego Konkursu "Mathematiques sans Frontieres" (Matematyka bez Granic) - poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.  W krajach Europy Zachodniej konkurs ten ma 21-letnią tradycję i charakter zawodów międzyklasowych. Pierwsza edycja została zorganizowana w 1989 roku przez grupę francuskich matematyków. Polscy uczniowie biorą udział w tym konkursie od 1993 r.

  W bieżącej edycji konkursu w Polsce uczestniczy ponad 27,7 tys. uczniów z 1071 klas z 462 szkół w tym prawie 4 tys. uczniów z 86 szkół województwa lubuskiego.

  "Matematyka bez Granic" to konkurs międzyklasowy. Udział w tym konkursie zgłaszany jest w październiku przez całą klasę za zgodą nauczyciela matematyki i dyrektora szkoły. Finał odbywa się w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich szkołach, do których uczęszczają uczestnicy konkursu.

  Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: seniorów - dla uczniów ostatnich klas gimnazjów i pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, oraz juniorów - dla uczniów 5 i 6 klas podstawówek.

  W finale starsi uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej, 10 lub 13 zadań, z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych.

  Na tych samych zasadach odbywa się konkurs dla młodszych, z tą różnicą, że uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej, 8 lub 9 zadań.

  "Celem konkursu jest zbliżenie między krajami i miastami UE, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi" - powiedziała PAP Sapeńko.

  Krajowy Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Konkursu "Matematyka bez Granic" mieści się na wydziale matematyki, informatyki i ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego działania wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego i dziekan wymienionego wydziału.

  Uroczyste podsumowanie finału tegorocznej edycji konkursu w regionie lubusko-zachodniopomorskim odbędzie się 6 czerwca w Zielonej Górze. MMD

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  MATMIX - konkurs matematyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2005/2006 i była organizoana przez VI LO im. I. Paderewskiego w Poznaniu. Począwszy od drugiej edycji konkurs organizowany jest przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka matematyki Danuta Zarzycka.

  Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych).

  KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody.

  Magazyn Miłośników Matematyki (MMM) - kwartalnik poświęcony tematyce matematycznej, adresowany do młodzieży o zainteresowaniach ścisłych oraz do wszystkich fanów matematyki i łamigłówek logicznych. Zajmuje się m.in. przystępnym przedstawianiem różnych zagadnień związanych z matematyką i jej zastosowaniami (np. w fizyce, astronomii, lingwistyce), opisywaniem ważnych wydarzeń bieżących i historycznych z matematyki, prezentacją rozmaitych konkursów matematycznych (międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych), ciekawych postaci, a także anegdot i ciekawostek. Pismo prowadzi własny konkurs zadaniowy "Łamanie głowy, czyli burza w mózgu". W każdym numerze jest wiele zadań do samodzielnego rozwiązania, z rozwiązaniami z numerze bieżącym lub następnym.

  MiniLOGIA Grafika w Logo - organizowany od 2002 roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań graficznych w środowisku Logo. Uczniowie wybierają środowiska programowania: Logomocja, polska edycja Imagine lub MSW(Berkeley) Logo.

  Ogólnopolski Konkurs Informatyczny Intersieć – konkurs przedmiotowy organizowany przez Młodzieżowe Towarzystwo Informatyczne oraz firmę Intersieć. Organizowany od 2002 roku, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadania polegają na rozwiązywaniu za pośrednictwem Internetu pytań testowych oraz zadań praktycznych.

  Olimpiada informatyczna – polska olimpiada przedmiotowa powołana 10 grudnia 1993 roku przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Olimpiada organizowana jest corocznie od 1993 roku i skierowana do uczniów szkół średnich oraz gimnazjów. Zadania polegają na napisaniu programu komputerowego rozwiązującego określony problem algorytmiczny ukryty w treści podanego zadania.

  Dodano: 21.03.2011. 23:19  


  Najnowsze