• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkursy wiedzy o podatkach i rachunkowości dla studentów

  10.02.2010. 11:55
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Trwa szósta edycja konkursu podatkowego Moneta Aurea oraz czwarta edycja konkursu wiedzy o audycie, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej Moneta Platina. W każdym z tych konkursów mogą brać udział studenci polskich szkół wyższych, a także absolwenci przed upływem roku od zakończenia studiów.

  Na najlepszych czekają praktyki, staże i szkolenia oraz nagrody rzeczowe. Ponadto na najlepszych w każdym z konkursów czekają nagrody pieniężne - zwycięzca otrzyma 3 tys. złotych, laureat drugiego miejsca 2 tys. złotych, a trzeciego - tysiąc złotych.
  Organizatorami konkursów są: firma Deloitte, dziennik "Rzeczpospolita", portal INTERIA.PL, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland oraz AIESEC.

  Aby wziąć udział w konkursie, należy zarejestrować się na stronie www.moneta.interia.pl Będzie można znaleźć na niej 300 spośród około 375 pytań konkursowych. Pozostałe powstaną na bazie artykułów publikowanych e od stycznia do 31 marca na łamach dziennika "Rzeczpospolita".

  Na losowo wybrane pytania uczestnicy konkursu Moneta Aurea odpowiadać będą podczas testu on-line 14 kwietnia, a konkursu Moneta Platina - 15 kwietnia. Najlepsi przejdą do kolejnych etapów: testów oraz odpowiedzi ustnych.

  Wszyscy uczestnicy ścisłego finału podczas uroczystej gali będą odpowiadać na jednakowe pytanie przed jury oraz publicznością. Finałowa gala odbędzie się w maju 2010.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  "Moneta Aurea" to największy w Polsce konkurs o tematyce podatkowej przeznaczony dla studentów. Organizowany jest od 2005 roku przez Deloitte, "Rzeczpospolitą" oraz Interię. Lepton – drobna moneta miedziana bita w starożytnej Grecji. 1 lepton odpowiadał 1/128 drachmy i 1/12800 części miny. Nazywano tak też monety, będące w obiegu na wschodnich terytoriach cesarstwa rzymskiego. As (skr. od łac. assarius) – moneta z brązu, podstawowa jednostka monetarna starożytnego Rzymu, emitowana od początku III wieku przed n.e.. Pierwotnie odlewany (aes grave), odpowiadał wadze ówczesnego rzymskiego funta (libra), tj. 272,88 g, i jako tzw. as libralny dzielił się na 12 uncji. Z biegiem czasu (szczególnie po wprowadzeniu monet srebrnych) pięciokrotnie ulegał stopniowej redukcji. Natomiast w okresie cesarstwa funkcjonował jedynie jako miedziana moneta zdawkowa.

  Sopot Hit Festiwal – międzynarodowy festiwal muzyczny organizowany co roku w sierpniu w Polsce, odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie. Od początku koncert składa się z dwóch konkursów - konkursu krajowego i zagranicznego. Zwycięzca konkursu na Polski i Zagraniczny Hit Lata wygrywa statuetkę i nagrodę pieniężną (w 2008 roku - 50 tys. złotych; w 2009 roku - 40 tys. złotych; w 2010 roku - 30 tys. złotych), a także występ podczas finałowego koncertu Hity Na Czasie, a zwycięzcę wybierają widzowie poprzez głosowanie SMS. Emisja festiwalu odbywa się na żywo w TVP2, TVP HD, Radiu Eska i TVP Polonia (a w 2008 również w Eska TV). Polonia – moneta zaprojektowana przez Antoniego Madeyskiego, której projekt zajął drugie miejsce w konkursie na polską złotą monetę w 1925 roku.

  Sesterc, sestercja (łac. sestertius) – drobna moneta w starożytnym cesarstwie rzymskim. W czasach Republiki srebrna, równa 1/4 denara (2,5 asa), natomiast w okresie cesarstwa wprowadzona przez cesarza Oktawiana moneta brązowa (lub miedziana) równa 4 asom. Monety kolekcjonerskie III RP w 2009: W 2009 roku Narodowy Bank Polski wyemitował 24 monety kolekcjonerskie: 17 srebrnych oraz 7 złotych. Po raz pierwszy zostały wyemitowane monety o nietypowym nominale 37 złotych oraz 25 złotych.

  Noc świętojańska – srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł wyemitowana 25 maja 2006 w ramach serii Polski rok obrzędowy. Jest to pierwsza polska moneta z hologramem. Była zakwalifikowana przez międzynarodowe jury amerykańskiego czasopisma „World Coin News” do konkursu na monetę roku 2007 w kategorii „People’s Choice”. Wizerunek jej rewersu znalazł się na okładce 2009 Standard Catalog Of World Coins. Moneta obiegowa to moneta będąca aktualnie lub w przeszłości w obiegu, czyli w użyciu codziennym, służąca jako środek płatniczy (pieniądz) do płacenia za towary i usługi. Oprócz monet obiegowych istnieją monety kolekcjonerskie i monety bulionowe. W przeszłości produkowane ze srebra oraz złota. Współcześnie monety obiegowe z racji ich mniejszego znaczenia w obrocie pieniężnym bite są z tańszych materiałów takich jak: miedzionikiel, stal, mosiądz czy Nordic gold.

  Melodifestivalen 2010 – 50. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2010. Półfinały odbyły się kolejno: 6, 13, 20 oraz 27 lutego, druga szansa 6 marca, a finał 13 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz jury (w składzie 11 osób, w tym 6 członków międzynarodowych i 5 członków regionalnych).

  Ban – dawna drobna moneta turecka (nazywana również szelągiem). Obecnie drobna moneta rumuńska i mołdawska, równa 1/100 lei.

  Melodifestivalen 2009 – 48. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2009. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, druga szansa 7 marca, a finał 14 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz jury (w tym 11 członków regionalnych i jury międzynarodowe). Paolo, moneta wprowadzona przez papieża Pawła III (1534-1549), wartościowo odpowiadała wcześniejszej monecie giulio.

  Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury. Melodifestivalen 2012 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2012. Półfinały odbyły się kolejno: 4, 11, 18 oraz 25 lutego, druga szansa 3 marca, a finał 10 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.

  Pepione (pepión, pepion) – srebrna moneta kastylijska bita w XIII-XIV wieku za panowania Alfonsa X i Ferdynanda IV. Wartościowo moneta równa była denarowi. Moneta ważyła 0,57-0,67 grama srebra, a jej obecna wartość to około 100-150 dolarów USA. Rzut monetą – popularna metoda rozstrzygania sporów lub wyboru jednej z dwóch możliwości za pomocą monety. Polega na przypisaniu możliwości do dwóch stron monety (orła i reszki) i rzuceniu monety w powietrze. Gdy moneta spadnie, wybierana jest możliwość przypisana do strony która jest widoczna na górze.

  Dodano: 10.02.2010. 11:55  


  Najnowsze