• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kontrola pęknięć w statkach kosmicznych, wyrzutniach, ładunku użytecznym oraz eksperymentach, Noordwijk, Holandia

  28.01.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 23 - 24 marca 2011 r. w Noordwijk, Holandia, odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Kontrola pęknięć w statkach kosmicznych, wyrzutniach, ładunku użytecznym oraz eksperymentach".

  Mechaniczne awarie w transporcie powietrzno-kosmicznym mogą doprowadzić do utraty życia, poważnych obrażeń lub dużych uszkodzeń sprzętu i należy im zapobiegać. Celem kontroli pęknięć jest minimalizowanie tego typu katastrofalnych w skutkach i poważnych zagrożeń. Stanowi ona niezbędny element strukturalnej weryfikacji statków kosmicznych, ich modułów, ładunku użytecznego oraz naziemnego sprzętu wspomagającego.

  W ramach kontroli ryzyka bada się tolerancję na uszkodzenia, tak aby ewentualne niewykryte pęknięcia lub inne wady pojawiające się w strukturze nie prowadziły do awarii ważnych części składowych. To z kolei ma istotny wpływ na sposób projektowania i testowania elementów strukturalnych.

  Wydarzenie będzie okazją do dyskusji i wymiany między inżynierami oraz innymi osobami zainteresowanymi problematyką kontrolowania pęknięć w statkach kosmicznych, wyrzutniach, ładunku użytecznym i eksperymentach. Stworzy również możliwość wymiany informacji o praktykach, doświadczeniach i nowych osiągnięciach ważnych z punktu widzenia różnych aspektów kontroli pęknięć.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Pęknięcia desorpcyjne, pęknięcia z przesychania - wada drewna z grupy pęknięć występująca w drewnie wszystkich gatunków drzew.

  Pęknięcia okrężne, pęknięcia słojowe- wada drewna z grupy pęknięć występująca w drewnie wszystkich gatunków drzew.

  Pęknięcia okrężne, pęknięcia słojowe- wada drewna z grupy pęknięć występująca w drewnie wszystkich gatunków drzew.

  Pęknięte ucho – szósta część przygód młodego reportera Tintina i jego psa Milusia. Autorem komiksu jest Hergé.

  Pęknięcia drewna - grupa wad drewna określana jako lokalne rozerwanie drewna pod wpływem działania różnych czynników:

  Pęknięcia drewna - grupa wad drewna określana jako lokalne rozerwanie drewna pod wpływem działania różnych czynników:

  Położenie poprzeczne płodu – położenie płodu, w którym długa oś ciała płodu i oś kanału rodnego są prostopadłe do siebie, a także każde położenie, będące odchyleniem od położenia podłużnego. Podczas porodu jest położeniem nieprawidłowym, z którego nie może się samoistnie urodzić żywy płód, i stanowi niebezpieczne powikłanie dla matki i płodu. Wiąże się z dużym ryzykiem przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, dystocji barkowej, pęknięcia macicy.

  Dodano: 28.01.2011. 16:26  


  Najnowsze