• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kopernik i Centrum Myśli Jana Pawła II organizują cykl wyjątkowych debat

  29.11.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Debatą "Nauka w ryzach kultury" Centrum Nauki Kopernik i Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurują 1 grudnia projekt "Uwolnij myślenie", czyli cykl spotkań humanistów z przyrodnikami.

  Jak czytamy na stronie internetowej projektu, niespotykana dotychczas specjalizacja nauk przyrodniczych stwarza rosnącą przepaść komunikacyjną nie tylko między naukami przyrodniczymi i humanistycznymi, ale także między poszczególnymi dziedzinami nauk szczegółowych. W rezultacie nauka w ogóle pozostaje w pewnej izolacji od społeczeństwa.

  "Misją organizatorów jest zainicjowanie dialogu społecznego na ten temat. Pragniemy umożliwić wymianę poglądów i przyczynić się do porozumienia - wspólnie odkrywać horyzonty prawdy. Liczymy, że nasz inicjatywa pozwoli pokonać podziały" - piszą organizatorzy na stronie internetowej projektu.

  Choć projekt jest skierowany przede wszystkim do środowiska akademickiego - naukowców przyrodników i humanistów, to udział w debacie może wziąć każdy. Spotkania są otwarte dla publiczności i bezpłatne. Będą odbywały się co dwa miesiące do czerwca 2011 roku w siedzibie Centrum Nauki Kopernik.

  W grudniowej debacie wezmą udział: prof. Maria Poprzęcka z Instytutu Historii Sztuki UW, prof. Krzysztof Meissner z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW i prof. Jerzy Vetulani reprezentujący Instytut Farmakologii PAN, który będzie pełnił rolę moderatora dyskusji.

  "Nauka i kultura są tworami mózgu. () Czasami jednak dochodzi do kontrowersji między nauką a kulturą, a dzieje się to wówczas, gdy odkrycia naukowe wskazują na błędność przekonań, leżących u podstaw aktualnych norm kulturowych" - pisze prof. Jerzy Vetulani w zapowiadającym debatę tekście "Oliwa do ognia dyskusji".

  "Nie ulega jednak wątpliwości, że rozwój nauki jest hamowany przez kulturę, obecnie głównie przez bioetykę, a świadkiem tego są liczne moratoria na prowadzenie badań naukowych (np. nad klonowaniem człowieka) i ograniczania badań na zwierzętach" - kontynuuje naukowiec.

  Dodaje, że w relacjach między nauką a kulturą problemem może być również język. "Kulturą zajmują się humaniści, których aksjomaty, metodologia, a także zaangażowanie emocjonalne w rozważane problemy są często całkowicie obce naukowcom. Istotą postępu w rozumieniu świata - ku czemu zmierza i nauka, i kultura - jest szukanie wspólnego języka i rezygnacja tak z absolutyzmu naukowego, jaki uprawianego przez humanistów absolutyzmu ideologicznego" - zaznacza prof. Vetulani.

  Szczegółowe informacje na temat projektu i kolejnych debat będą pojawiały się na stronie: www.uwolnijmyslenie.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 29.11.2010. 00:47  


  Najnowsze