• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosmonauci spotkali się z mieszkańcami Warszawy

  23.11.2011. 17:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kosmonauci Mirosław Hermaszewski i Jurij Baturin spotkali się z mieszkańcami Warszawy. Spotkanie odbyło się we wtorek, w ramach festiwalu filmów rosyjskich "Sputnik nad Warszawą", w warszawskim Empiku. 

  Rosjanin Jurij Baturin uczestniczył w latach 80. i 90. w czterech misjach kosmicznych na stację kosmiczną "Mir". Hermaszewski jest zaś jedynym Polakiem, który dotychczas znalazł się w kosmosie. Spędził tam osiem dni - od 27 czerca do 5 lipca 1978 r. Wyniesiony był w kosmos wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem na statku Sojuz-30, potem przebywali na stacji orbitalnej Salut-6.

  Obaj astronauci podzielili się z mieszkańcami stolicy swoimi refleksjami na temat podboju kosmosu i amerykańsko-radzieckiej rywalizacji w tej walce. "Kosmonautyka bardzo zmieniła się od lat 50. i 60., czyli od czasów pionierskich. Wówczas była to domena dwóch krajów: USA i ZSRR. Wyścig w kosmos postrzegany był wtedy jako domena wojskowych i rozpatrywany jako sposób na zyskanie przewagi wojskowej nad przeciwnikiem" - mówił Baturin.

  Mirosław Hermaszewski opowiadał o początkach współpracy między oboma krajami po rozpadzie ZSRR. "Nie mamy się czego wstydzić" - mówił jedyny polski kosmonauta, wspomniał m.in. rolę polskich studentów w podboju kosmosu, którzy skonstruowali np. podzespoły do jednej z marsjańskich sond.

  "Nie silą się na wielkie projekty. Ale kiedy dorosną i zbliżą się do wielkich ośrodków naukowych, to na pewno usłyszymy jeszcze niejedno polskie nazwisko" - mówił o polskich studentach Hermaszewski.

  Polak opowiadał także o perspektywach rozwoju kosmonautyki. Mówił m.in. o możliwości czerpania surowców i minerałów z planet Układu Słonecznego. Wyraził również nadzieję, że ludzkość będzie mogła w przyszłości wyemigrować w kosmos, osiedlić się na innych planetach.

  Mirosław Hermaszewski (ur. 1941 r.) był pilotem szybowcowym i myśliwskim. W 1976 r. został wyłoniony z grona kilkuset polskich pilotów, wraz z płk. Zenonem Jankowskim, jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, realizowanego przez ZSRR, w ramach którego zbudowano m.in. stację kosmiczną "Mir".

  PAP - Nauka w Polsce

  maz/ hes/ tot/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu, syn Romana i Kamili z d. Bielańskiej) – generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos. Henryk Hałka (ur. 18 lutego 1941 w Olchowcu, zm. 12 grudnia 1980 w Goleniowie) – polski podpułkownik lotnictwa, doktor Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Rembertowie (1979 r.), dowódca pułku myśliwskiego w Goleniowie k/Szczecina (1980 r.) W roku 1976 był jednym z czterech kandydatów do szkolenia w Centrum Przygotowania Kosmonautów pod Moskwą - Interkosmos grupa 1 - jednak został wykluczony z dalszych przygotowań (poleciał Mirosław Hermaszewski, a Zenon Jankowski został rezerwowym). Zginął 12 grudnia 1980 w czasie startu w trudnych warunkach atmosferycznych w samolocie MiG-21 na lotnisku w Goleniowie. Zenon Jankowski (ur. 22 listopada 1937 w Poznaniu) – pułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, kosmonauta - dubler Mirosława Hermaszewskiego.

  Sojuz TM-5 – radziecki załogowy lot kosmiczny, stanowiący piątą ekspedycję na stację Mir w ramach programu Interkosmos. Aleksandyr Aleksandrow został pierwszym Bułgarem na pokładzie radzieckiej stacji kosmicznej (misja Sojuz 33 nie zdołała zacumować do stacji Salut 6). Turysta kosmiczny – osoba, która odbywa lot kosmiczny i pokrywa jego koszty z własnych funduszy, w przeciwieństwie do astronautów, gdzie koszty pokrywa organizacja rządowa. Jak dotychczas 7 osób poleciało w kosmos jako turysta kosmiczny. Zostali oni dostarczeni na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem rosyjskich statków kosmicznych Sojuz.

  Salut 6 EP-2 (kod wywoławczy Зенит - Zenit) – trzecia udana radziecka misja załogowa na stację Salut 6. Czechosłowacki kosmonauta Vladimír Remek został pierwszym w kosmosie człowiekiem niepochodzącym z ZSRR ani z USA. Był to pierwszy lot w ramach programu Interkosmos, umożliwiającego dostęp do przestrzeni kosmicznej krajom komunistycznym. Załoga wystartowała i powróciła na Ziemię na pokładzie statku Sojuz 28. Sojuz TM-6 – radziecka załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą ekspedycję na stację orbitalną Mir i czternastą (ostatnią) w ramach programu Interkosmos. Doktor Walerij Poljakow pozostał na pokładzie stacji, kosmonauci Mohmand i Lachow powrócili na Ziemię na pokładzie Sojuza TM-5.

  Sojuz T-11 – radziecka załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą załogową ekspedycję na pokład stacji kosmicznej Salut 7 w ramach programu Interkosmos. Na pokładzie znajdował się pierwszy kosmonauta z Indii. Kosmos 557 (ros. Космос 557) – radziecki sztuczny satelita Ziemi, niedoszła stacja kosmiczna programu Salut. Początkowo miał zostać nazwany Salut 3, jednak z powodu awarii podczas wejścia na orbitę otrzymał oznaczenie Kosmos 557. Satelita wystartował 3 dni przed lotem amerykańskiej stacji Skylab.

  Sojuz T-7 – radziecka załogowa misja kosmiczna, której celem była stacja kosmiczna Salut 7. Swietłana Sawicka została drugą, po Walentynie Tierieszkowej kobietą w kosmosie. Tierieszkowa poleciała w kosmos na pokładzie statku Wostok 6 w czerwcu 1963 r.

  Sojuz 38 (lub Salut 6 EP-8, kod wywoławczy «Таймыр» – Tajmyr) – radziecka załogowa misja kosmiczna będąca siódmą wyprawą w ramach programu Interkosmos. Na pokładzie znajdował się Arnaldo Tamayo Méndez, pierwszy kosmonauta z Kuby. Była to ósma krótkotrwała misja na Saluta 6 i dwunasta udana załogowa misja na tę stację.

  Maj 2012: Powróciła na Ziemię (zwodowała na Pacyfiku) kapsuła komercyjnego statku kosmicznego Dragon firmy SpaceX. W dniach 25-31 maja jako pierwszy statek komercyjny Dragon był połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach lotu testowego przed rutynowymi lotami zaopatrzeniowymi. (kosmonauta.net) Sojuz 30 (ros. Союз 30) – piąty udany załogowy lot kosmiczny pojazdu Sojuz na stację Salut 6. Lot został zorganizowany w ramach międzynarodowego programu badań kosmicznych Interkosmos.

  Commercial Crew Program (skrót: CCP) – program realizowany od 2009 r. przez NASA mający na celu wspieranie i stymulowanie wysiłków podejmowanych przez różne prywatne firmy w zakresie astronautyki załogowej. W ramach kolejnych czterech rund programu wyłaniane są na drodze konkursów przedsiębiorstwa, które wykazują się największym postępem prac. Bezpośrednim celem programu jest zapewnienie NASA możliwości wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która od wycofania ze służby amerykańskich promów kosmicznych w 2011 r. odbywa się wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. NASA zamierza natomiast skoncentrować swoje wysiłki na budowie statku załogowego Orion przeznaczonego do lotów w dalszy kosmos, m.in. na Księżyc. Sojuz TMA-21 "Jurij Gagarin" – misja Sojuza, który wyniósł na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 27 stałą załogę stacji. Jest to 109 misja statku kosmicznego Sojuz od rozpoczęcia programu w 1967 r.

  Turysta kosmiczny – osoba, która odbywa lot kosmiczny i pokrywa jego koszty z własnych funduszy, w przeciwieństwie do astronautów, gdzie koszty pokrywa organizacja rządowa. Jak dotychczas 7 osób poleciało w kosmos jako turysta kosmiczny. Zostali oni dostarczeni na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem rosyjskich statków kosmicznych Sojuz.

  Dodano: 23.11.2011. 17:47  


  Najnowsze