• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Krakowski ,,Zeus wśród stu najlepszych superkomputerów na świecie

  21.11.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Superkomputer ,,Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie. 

  Pierwsze miejsce, podobnie jak w poprzednim, czerwcowym zestawieniu, należy do japońskiego superkomputera ,,K".

  ,,Zeus", w porównaniu do poprzedniego notowania spadł o osiem pozycji, ale wciąż jest najwyżej notowanym polskim komputerem na liście. Zestawienie głoszono w Seattle (USA) podczas konferencji "Supercomputing 11".

  Krakowski superkomputer o teoretycznej mocy 162,41 TFlops (jednostka wydajności komputerów - PAP) wyposażony jest w 22 TB (terabajty) pamięci operacyjnej RAM. "Wykorzystywany jest do obliczeń z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki" - informuje AGH.

  W 2011 roku ,,Zeusa" rozbudowano o nowoczesne środowisko ,,versatile SMP", które oferuje możliwość tworzenia wirtualnych maszyn SMP - czyli systemów ze wspólną pamięcią - dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Olbrzymia pojemność pamięci umożliwia wykonywanie obliczeń wymagających błyskawicznego dostępu do dużej ilości danych.

  Dzięki sukcesywnej rozbudowie ,,Zeusa" naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów naukowych.

  Początek działalności Cyfronetu, do którego należy superkomputer, sięga 1973 roku, kiedy w Krakowie powstało Środowiskowe Centrum Obliczeniowe. Od 1 stycznia 1999 roku jest odrębną organizacyjnie i finansowo jednostką podległą rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej.

  Podstawowym zadaniem Cyfronetu jest udostępnianie mocy obliczeniowej oraz innych usług informatycznych jednostkom prowadzącym badania naukowe i placówkom edukacyjnym. To głównie w tym celu w Cyfronecie funkcjonują tzw. superkomputery, na czele z ,,Zeusem".

  W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy w roku znalazły się jeszcze cztery inne polskie komputery. Na 279. miejscu uplasował się gdański komputer ,,Galera Plus", a na 296. superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w Warszawie. 298 pozycję zajął komputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego. 348. miejsce należy do superkomputera Grupy Allegro, a 360. do maszyny z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego.

  Najszybszym superkomputerem na świecie ponownie został japoński ,,K" zbudowany przez Fujitsu, którego moc przekroczyła 10 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (263 jednostki). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (74 jednostki) i Japonia (30 jednostek).

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zeus - superkomputer zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktualnie (rok 2013) jest najwydajniejszym superkomputerem w Polsce, osiągając 267 TFLOPS w testach LINPACK. Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH – wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka podległa Rektorowi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Cyfronet jest najstarszym z pięciu polskich centrów Komputerów Dużej Mocy, obok ICM w Warszawie, PCSS w Poznaniu, WCSS we Wrocławiu i TASK w Gdańsku oraz ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych jednostką wiodącą w zakresie eksploatacji i rozbudowy Miejskiej Sieci Komputerowej w Krakowie. Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) – superkomputer o mocy obliczeniowej 33,86 PFLOPS, zbudowany przez NUDT w Chinach. W czerwcu 2013 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy TOP500 – superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie, prześcigając wcześniejszego rekordzistę Titan, o mocy obliczeniowej 17,59 PFLOPS.

  Nautilus – superkomputer, klaster stworzony przez firmę IBM, zainstalowany w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wydajność według listy TOP500 wynosi 18,5 TFLOPS. Numerical Wind Tunnel - superkomputer zbudowany w 1993 roku w Japonii w National Aerospace Laboratory przez firmę Fujitsu. Był pierwszym komputerem o wydajności przekraczającej 100 gigaflopsów i zajmował pierwsze miejsce w rankingu najszybszych komputerów na świecie TOP500 w latach 1994-1996.

  K computer – superkomputer o mocy obliczeniowej 10,51 PFLOPS, wyprodukowany przez Fujitsu w 2011 roku i zainstalowany w Riken w Kobe w Japonii. Jego nazwa pochodzi od japońskiego słowa Kei, oznaczającego liczbę 10. Od czerwca 2011 do czerwca 2012 był najszybszym superkomputerem na świecie. W czerwcu 2012 został prześcignięty przez zainstalowany w USA komputer Sequoia. Mira – superkomputer o mocy obliczeniowej 8,15 PFLOPS (wykonujący 8 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Został wyprodukowany przez IBM w 2012 roku i zainstalowany w Argonne National Laboratory. W czerwcu 2012 roku znalazł się na trzecim miejscu listy TOP500 – superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie.

  Nova – polski superkomputer (klaster) uruchomiony 10 lipca 2008 na Politechnice Wrocławskiej, zainstalowany we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym. Klaster był sukcesywnie rozbudowywany i jego obecna wydajność zmierzona benchmarkiem LINPACK wynosi 57 TFLOPS. W czerwcu 2011 klaster znalazł się na 194 pozycji na liście najszybszych superkomputerów świata TOP500. Green500 - ranking najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie, publikowany dwa razy w roku na podstawie listy TOP500. W rankingu uwzględniane są jedynie superkomputery spośród 500 dysponujących w danym roku największą na świecie mocą obliczeniową. Pierwszy ranking został opublikowany w 2007.

  Jaguar – superkomputer o mocy obliczeniowej 1,759 PFLOPS (wykonujący 1759 bilionów operacji na sekundę), wybudowany przez Cray Inc. i zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory w 2009 roku. Od listopada 2009 do listopada 2010 był najszybszym superkomputerem na świecie. W listopadzie 2010 został prześcignięty przez komputer Tianhe-I w Chinach. W 2012 roku Jaguar został przebudowany i wyposażony w układy GPU, tworząc superkomputer Titan o dziesięciokrotnie większej mocy obliczeniowej.

  Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) to instytucja, której zadaniem jest udostępnianie wielkich mocy obliczeniowych środowisku naukowemu z całej Polski. Jest to także instytucja spełniająca funkcję głównego, krajowego centrum udostępniania kilkunastu naukowych baz danych.

  Sequoia – superkomputer o mocy obliczeniowej 17,17 PFLOPS (wykonujący 17 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Został wyprodukowany przez IBM w 2012 roku i zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory. Od czerwca do listopada 2012 roku był najszybszym superkomputerem na świecie. W listopadzie 2012 roku został prześcignięty przez superkomputer Titan.

  Dodano: 21.11.2011. 00:33  


  Najnowsze