• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Królewskie łowy w radomskim skansenie

  21.08.2010. 22:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Metody polowania w XV wieku i tajniki technik łowieckich mogą poznać radomianie podczas dwudniowego festynu "Królewskie łowy", który w sobotę rozpoczął się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Imprezę zorganizowano w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

  Festyn "Królewskie łowy" odbywa się w Radomiu nieprzypadkowo. Rozciągająca się w okolicy Puszcza Kozienicka była ulubionym miejscem polowań króla Władysława Jagiełły.

  W nawiązaniu do historycznych tradycji organizatorzy weekendowego pikniku zaplanowali szereg atrakcji, które przypomnieć mają o wielkich polowaniach w okolicznej puszczy.

  "Podczas imprezy zaprezentowane zostaną metody polowania, sposoby przygotowania żywności, rzemiosło związane z łowiectwem oraz życie obozowe" - powiedział Tomasz Jankowski z radomskiego skansenu.

  Uczestnicy festynu zapoznają się z technikami łowieckimi z użyciem broni strzeleckiej, miotanej, białej oraz z użyciem ptaków drapieżnych i psów myśliwskich.

  Coś dla siebie znajdą także miłośnicy staropolskiej kuchni. Odwiedzający Muzeum Wsi Radomskiej będą mogli poznać jej tajniki, a także spróbować specjałów kuchni myśliwskiej.

  Organizatorzy zaplanowali też pokazy rzemiosła związanego z myślistwem, m.in. wyrobu łuków i strzał, produkcji elementów broni myśliwskiej oraz wyrobów z kości, rogu i skóry.

  Atrakcją mają być również pokazy sprawności jeździeckiej, łucznictwa konnego oraz walki na kopie.

  Od 1387 r. w znajdującej się w Puszczy Kozienickiej (dawniej - Puszczy Radomskiej) miejscowości Jedlno (teraz Jedlnia)znajdował się królewski folwark łowiecki.

  W 1409 roku, na rok przed bitwą pod Grunwaldem, lasy stały się głównym zapleczem dla polskiej armii. Z rozkazu króla prowadzono tam wielkie polowania. Upolowaną zwierzynę porcjowano, solono i składowano w beczkach. Na potrzeby armii pozyskiwano też duże ilości ziół oraz miodu z puszczańskich barci.

  W Puszczy Kozienickiej wybudowano także most łyżwowy, który spławiono do Czerwińska. Stamtąd wojska polskie zostały nim szybko przeprawione na drugą stronę Wisły i połączyły z wojskami litewskimi. Zdaniem historyków takie rozwiązanie przyczyniło się do zwycięstwa Jagiełły pod Grunwaldem. ILP

  PAP - Nauka w Polsce

  pz/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Dąb Jagiełły – najsłynniejszy z dębów Puszczy Białowieskiej. Pod nim miał rzekomo przesiadywać Władysław Jagiełło przed łowami zorganizowanymi przed wyprawą grunwaldzką. Drzewo zostało zwalone przez wichurę 2 listopada 1974 roku. Faktycznie nie miało więcej niż 450 lat (obwód na wys. 130 cm od podstawy 550 cm, wysokość 39 m). Jak na dąb rosnący w Puszczy Białowieskiej miał duże konary i sporą koronę. Kilka lat przed wywróceniem się Dąb Jagiełły stracił konar 29 metrowej długości. Obecnie można oglądać w Białowieskim Parku Narodowym jego rozkładający się pień. Puszcza Kozienicka – kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarach Równiny Kozienickiej, pomiędzy Radomiem i Wisłą, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego (województwo mazowieckie). Część pradawnej Puszczy Radomskiej. Od XVI w. nazywano ją powszechnie, ze względu na rolę jaką odgrywała wtedy położona w jej środku Jedlnia – Puszczą Jedleńską. Obecna nazwa utrwaliła się dopiero od połowy XIX wieku. Kopiec Jagiełły - 5-metrowy kopiec usypany w sierpniu 1959 przez uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Zuchowych Kręgów Pracy Związku Harcerstwa Polskiego, w odległości 1,3 km na południowy wschód od Grunwaldzkiego Pomnika (Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego) na polu bitwy pod Grunwaldem. Miejsce to jest hipotetycznym stanowiskiem dowodzenia króla Władysława Jagiełły na krótko przed bitwą oraz w jej pierwszej fazie. Na szczycie kopca znajduje się maszt z symbolicznymi chorągwiami królewskimi.

  Pomnik 600-lecia bitwy pod Grunwaldem – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, na Piątkowie, w granicach Osiedla Władysława Jagiełły. Puszcza Mielnicka – południowopodlaski kompleks leśny rozciągający się na północ od Mielnika po Adamowo i Nurzec-Stację. Wschodnie obszary puszczy leżą na terytorium Białorusi. Puszcza Mielnicka jest pozostałością Puszczy Białowieskiej i ma nadal podobny do niej charakter. Na terenie puszczy znajduje się dużo źródlisk i strumyków oraz cztery rezerwaty. Żyją tu wilki (około 7 sztuk) i rysie. Zdarzały się przypadki obecności żubrów w puszczy (m.in. w okolicach Nurca-Stacji). Puszcza ta jest znana także z dużej ilości grzybów. Potencjalnie niebezpiecznym przedsięwzięciem dla puszczy jest planowane przejście graniczne między Polską a Białorusią w Koterce.

  Relikwiarz Thielego Dagistra von Loricha, znany w literaturze również jako Dyptyk elbląski – dzieło wykonane w 1388 roku na zlecenie komtura Thielego Dagistra von Loricha. W 1410 roku zdobyty przez wojska króla Władysława Jagiełły najpewniej podczas bitwy pod Grunwaldem a następnie ofiarowany przez polskiego monarchę katedrze w Gnieźnie. Relikwiarz zawiera relikwie i pamiątki Marii oraz świętych, których kult upowszechnił się na terenie państwa krzyżackiego, m.in. Barbary i Katarzyny. Cenny przykład sztuki krzyżackiej doby gotyku łączący rzeźbę ze złotnictwem. Dobiesław Oleśnicki (Dobiesław z Oleśnicy) i z Sienna herbu Dębno (zm. 1440) – kasztelan wojnicki (1411-1433), lubelski (1433), sandomierski (1435), starosta krakowski (1438), podczaszy krakowski (1438-1439), wojewoda sandomierski (1438-1440) uczestnik bitwy pod Grunwaldem i dowódca oblężenia Malborka, budowniczy nowego zamku w Rymanowie, fundator kościołów. Był bratem Jaśka Oleśnickiego, rycerzem króla Jagiełły, którego życie Maurycy Dzieduszycki porównuje do żywotów rycerzy z pieśni Ariosta.

  Flaga Ostródy: Miasto Ostróda już w średniowieczu miało swoje barwy miejskie - swoją chorągiew. Ściślej biorąc była to równocześnie chorągiew miasta i komturii ostródzkiej. Chorągiew w tym wypadku była też znakiem rozpoznawczym Ostródy. Jej barwy znane są do dziś. Chorągiew ostródzka została zdobyta przez wojska Władysława Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku i umieszczona wraz z innymi w kaplicy św. Wojciecha na Wawelu. Panorama bitwy pod Grunwaldem − obraz z 1910 roku, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Lwowa, autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, przedstawiający wizję bitwy pod Grunwaldem.

  James Samuel Wadsworth (ur. 30 października 1807 – zm. 8 maja 1864) − amerykański filantrop, polityk i generał Armii Uni podczas wojny secesyjnej. Poległ w czasie bitwy w puszczy w 1864 roku.

  Jakub Skarbek z Góry (także Jakub Skarbek z Gór) (zm. 1438 r.) - polski szlachcic herbu Abdank, rycerz, dyplomata oraz uczestnik bitwy pod Grunwaldem.

  Posaniacy – niewielka grupa etnograficzna ludności polskiej, będąca małopolską podgrupą Sandomierzaków, którzy zachowują swą odrębność kulturową. Ludność ta wywodziła się pierwotnie z Puszczy Sandomierskiej i została osadzona w XIX wieku w Puszczy Radomskiej. Pokot (rozkład) – w myślistwie: tradycyjny uroczysty obrzęd zakończenia polowania zbiorowego, podczas którego składany jest raport o przebiegu polowania, ubitej zwierzynie (ułożonej pokotem) oraz ogłasza się, kto został królem polowania. Rozmach i oprawa pokotu zależy od rangi polowania, jednak każdy pokot wymaga starannego ułożenia.

  Rezerwat przyrody Źródło Królewskie – leśny rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej, utworzony w 2000 roku. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce. Teren, na którym znajdują się źródła, to częściowo rozlewiska tej rzeki.

  Dodano: 21.08.2010. 22:47  


  Najnowsze