• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kto zostanie ekologiem roku?

  24.09.2009. 12:48
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już w najbliższą sobotę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wielki finał konkursu "Dbajmy o środowisko " to takie proste". Pół tysiąca młodych ekologów z całej Polski będzie promowało ideę troski o środowisko walcząc jednocześnie o cenne nagrody dla swojej szkoły.

  Akcja "Tesco dla szkół i dla środowiska" odbywa się już po raz siódmy. W tym roku organizatorzy chcąc zwrócić uwagę na promocję postaw proekologicznych ogłosili konkus "Dbajmy o środowisko " to takie proste". Pierwszy etap tego skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimanzjów konkursu zakończył się w maju tego roku. Wzięło w nim udział prawie 500 szkół z całej Polski angażując w sumie 40 000 osób.

  Do biegu, gotowi...

  Zwracając uwagę na kreatywność uczniów, zaangażowanie w działania oraz widoczne efekty, jury wytypowało na etapie półfinałów zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych (klasy I-III, klasy IV-VI
  i uczniowie gimnazjum). Zwycięzcy każdej kategorii z każdego województwa spotkają się w finale,
  w którym walczyć będą o nowoczesną pracownię naukową.
  Finał będzie się składał z trzech konkurencji - testu wiedzy o ekologii, testu kreatywności
  i sprawdzianu umiejętności praktycznych w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie zmagania odbędą się w niezwykłych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki, w specjalnie na ten dzień przygotowanych: Komnacie Twórców, Komnacie Aktywnych oraz Komnacie Uczonych.

  Cała Polska dba o środowisko

  W tym roku na konkurs napłynęły 474 prace z całej Polski. Najbardziej aktywni byli uczniowie klas
  IV-VI, którzy zgłosili aż 238 prac. Najlepszymi w pierwszym etapie okazali się zawodnicy z Chojnowa, Elbląga i Drawska Pomorskiego.
  Uczniowie realizując swoje ekologiczne projekty umieli zachęcić do współpracy lokalne społeczności
  i instytucje państwowe. Przykładem może być Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, które zorganizowało zbiórkę elektrośmieci. Akcja ta objęła swoim zasięgiem 4000 mieszkańców.

  Tegoroczny konkurs pokazał duże zainteresowanie i zaangażowanie młodzieży. W sumie uczestnicy:
  - sprzątnęli teren o powierzchni 1500 ha,
  - zebrali 170 ton makulatury,
  - utworzyli prawie 100 ogródków
  - zachęcili do udziału w paradach ekologicznych 40 000 osób.

  W projekty szkół były zaangażowane takie instytucje jak:
  - Urzędy miast i gmin, które wyrażały zgodę na reklamowanie akcji konkursowych lub obejmowały działania uczniów swoim patronatem,
  - Oczyszczalnie ścieków, które przyjmowały zgłoszenia uczniów dotyczące zanieczyszczonych terenów,
  - Zakłady Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które wspomagały szkoły w zbiórce odpadów wtórnych i udostępniały pojemniki,
  - Ośrodki Edukacji Ekologicznej, które propagowały działania konkursu, finansowały akcje.

  "Poziom prac był bardzo zróżnicowany, z najlepszej strony pokazały się zespoły kategorii klas I-III. Wśród najlepszych poprzeczka była postawiona tak wysoko, że z niecierpliwością czekamy na zmagania finałowe młodych ekologów." " mówi Dorota Karwala, Menedżer Działu Komunikacji Korporacyjnej Tesco

  Patronat nad tegorocznym konkursem objęli: Ministerstwo Środowiska, instytuty Polskiej Akademii Nauk - Rada Upowszechniania Nauki, Instytut Geofizyki oraz Instytut Nauk Geologicznych. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Instytutu Nowoczesnej Edukacji.

  W finałach poprzednich sześciu edycji konkursu "Tesco dla szkół" nagrody otrzymało już ponad
  11 tysięcy gimnazjów i szkół podstawowych, które zostały wyposażone w pracownie komputerowe
  i multimedialne, a także sprzęt dydaktyczno-sportowy o łącznej wartości ponad 12 mln zł.

  Już 26 września będziemy mogli się przekonać, w której szkole znajdzie swoje miejsce nowoczesna pracownia naukowa warta 50 tys. zł.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych). Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (OWE) - organizowany od 1985 roku konkurs dla uczniów szkół średnich przez Ligę Ochrony Przyrody. Jego cele to przede wszystkim szerzenie tematyki ekologicznej i przyrodniczej wśród młodzieży. Jeszcze kilka lat temu konkurs miał cztery etapy: podstawowy, regionalny, wojewódzki i centralny. Od kilku lat nie organizuje się etapu regionalnego. Na etapie podstawowym uczestnicy piszą test jednokrotnego wyboru, składający się z 50 pytań. Na następnym etapie również piszą taki test, po czym 12 najlepszych przechodzi do części ustnej, gdzie otrzymuje 6 problematycznych pytań otwartych. Siódemka najlepszych startuje w finale centralnym. Finał składa się również z testu i części ustnej. W tej olimpiadzie uczestnicy nie przygotowują żadnych prac badawczych etc. Jubileuszowy, 25 finał odbył się w dniach 4-6 czerwca 2010 roku w Białowieży. Tegoroczny finał odbył się w Zielonej Górze Od wielu lat finalistom i laureatom etapu centralnego olimpiady przysługuje zwolnienie z postępowania kwalifikacyjnego na ponad 60 polskich uczelni. KAFLA (Konkurs Amatorskich Filmów Licealnych), to festiwal filmowy organizowany przez Grupę Twórczą Afis, w której działają uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2007 roku i była skierowana do uczniów szkół średnich z Warszawy. Druga edycja KAFLI odbyła się 12 maja 2008 roku i była skierowana dla uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Obecnie Konkurs KAFLA skierowany jest do wszystkich osób, które nie ukończyły 25 roku życia i nie są studentami na kierunku reżyseria. Celem konkursu jest promowanie niezależnej twórczości filmowej, możliwość zaprezentowania filmów stworzonych przez uczestników szerszej publiczności oraz ocenienia ich przez profesjonalistów. Dla autorów najlepszych filmów czekają zawsze interesujące nagrody.

  Olimpiada chemiczna – coroczny konkurs organizowany od 1954 roku zaliczany do grona ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Chociaż olimpiada jest przeznaczona głównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, to mogą w niej brać udział również uczniowie klas gimnazjalnych. Stanowi też krajowe eliminacje na międzynarodową olimpiadę chemiczną. W skład drużyny na olimpiadę międzynarodową wchodzą 4 osoby – zwycięzca i 3 osoby które uzyskały najwięcej punktów obliczonych według wzoru L = 3NIII + NII + Pm + Pl + Pw, gdzie L to całkowita liczba punktów, N - liczba punktów odpowiadająca procentowemu wynikowi uzyskanemu odpowiednio w III i II etapie, Pm – punkty za medalowe miejsce w poprzednich olimpiadach międzynarodowych (20 punktów za każdy medal), Pl – punkty za tytuł laureata w poprzednich olimpiadach (20 punktów za każdy tytuł), Pw – punkty za tytuł wyróżnionego w poprzednich olimpiadach (10 punktów za każdy tytuł). MiniLOGIA Grafika w Logo - organizowany od 2002 roku konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych. Polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań graficznych w środowisku Logo. Uczniowie wybierają środowiska programowania: Logomocja, polska edycja Imagine lub MSW(Berkeley) Logo.

  Olimpiada teologii katolickiej – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana od 1981 roku, początkowo pod nazwą Olimpiada Wiedzy Religijnej. Od 2002 roku organizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Olimpiada jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich, ale za zgodą Komitetu Głównego Olimpiady mogą brać w niej udział także uczęszczający na lekcje religii uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych. Olimpiada historyczna – olimpiada przedmiotowa organizowana od 1974 roku, od trzydziestej edycji przez Polskie Towarzystwo Historyczne, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wytypowanych zdolniejszych uczniów z gimnazjum. Zakres tematyczny olimpiady wykracza znacznie poza program szkolny, bowiem ma ona na celu wyłonienie najlepszych uczniów rokujących duże umiejętności historyczne. Od 2007 roku jej integralną częścią jest konkurs pn. parlamentaryzm.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie dwudziestą drugą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 12 do 23 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 12 drużyn, podzielonych na trzy grupy. Turniej obejmować będzie trzydzieści spotkań: 18 w fazie grupowej, 4 w rundzie kwalifikacyjnej, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W pierwszej rundzie zagra osiem najgorszych zespołów fazy grupowej, systemem: 5-12, 6-11, 7-10, 8-9. Zwycięzcy tych par awansują do ćwierćfinałów, w których już wcześniej znajdą się najlepsze cztery zespoły fazy grupowej. Do finału awansują dwie drużyny, które zwyciężą w spotkaniach półfinałowych. Turniej olimpijski w hokeju na lodzie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie piątą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 8 do 20 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Turniej obejmować będzie dwadzieścia dwa spotkania: 12 w fazie grupowej, 4 w spotkaniach o miejsca 5-8, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W fazie grupowej zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W ćwierćfinałach zagrają ze sobą zespoły z miejsc 3-4 grupy A oraz 1-2 grupy B. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w półfinałach z dwoma najlepszymi zespołami z grupy A. W spotkaniach decydujących o kolejnych miejscach uczestniczyć będą dwa najgorsze zespoły grupy B oraz drużyny, które przegrają w ćwierćfinale.

  Edukacja w Sosnowcu jest mocno rozwinięta i obejmuje wszystkie szczeble jednostek edukacyjnych, włącznie ze szkołami wyższymi uprawnionymi do nadawania tytułu doktora. W mieście funkcjonuje 117 publicznych jednostek edukacyjnych oraz 55 niepublicznych a także 54 placówki niepubliczne organizujące kursy dla młodzieży i dorosłych. Wśród nich znajduje się 39 przedszkoli publicznych i 2 przedszkola niepubliczne, 35 szkół podstawowych publicznych, w tym: 3 szkoły podstawowe specjalne. 21 z nich działa jako samodzielne jednostki, pozostałe 14 wchodzi w skład zespołów szkół. Oprócz publicznych działają również 2 szkoły niepubliczne oraz jedna z uprawnieniami szkoły publicznej prowadzona przez osobę prawną. W mieście znajdują się 24 gimnazja publiczne z czego 8 funkcjonuje samodzielnie a pozostałe 16 w ramach zespołów szkół. 4 gimnazja publiczne mają status szkoły specjalnej. Oprócz jednostek publicznych działa również 5 gimnazjów niepublicznych. W mieście funkcjonuje 14 zespołów szkół ogólnokształcących, 3 zespoły szkół specjalnych, 1 centrum kształcenia ustawicznego, 11 zespołów szkół zawodowych.

  Dodano: 24.09.2009. 12:48  


  Najnowsze