• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kuchnia XVIII w. i moda PRL-u podczas Nocy Muzeów w Gdańsku

  13.05.2010. 02:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Sztuka gotowania w XVIII wieku, pokaz mody z czasów PRL, w tym konkurs na najładniejszą "bananówę" i najatrakcyjniejsze "dzwony" - to niektóre z imprez zaplanowanych w Gdańsku w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 15 maja.

  Jak poinformowano na konferencji prasowej w Gdańsku, w tegorocznej akcji Europejskiej Nocy Muzeów uczestniczyć będzie ponad 40 muzeów i galerii w sześciu pomorskich miastach: Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Sopocie, Tczewie i Wejherowie. Wstęp do placówek będzie bezpłatny lub za symboliczną złotówkę.

  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizuje w Domu Uphagena imprezę poświęconą gotowaniu w XVIII wieku. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. pomieszczenia gospodarcze kamienicy i dowiedzieć się, gdzie usytuowane były kuchnie, spiżarnie oraz piwnice. Goście usłyszą także opowieści o XVIII-wiecznych książkach kucharskich i poradnikach dla gospodyń domowych.

  Europejskie Centrum Solidarności podczas Europejskiej Nocy Muzeów zaprosi na sentymentalną podróż w świat mody PRL-u. Jedną z jej atrakcji będzie konkurs na najładniejszą "bananówę" (sięgająca ziemi spódnica uszyta z podłużnych kawałków materiału) i najatrakcyjniejsze "dzwony" (charakterystyczne spodnie o rozszerzających się u dołu nogawkach). Nie zabraknie też konkursów na jedzenie na czas kisielu i waty cukrowej.

  Podczas Europejskiej Nocy Muzeów zobaczyć też będzie można kilka historycznych rekonstrukcji: los XIX-wiecznego rekruta wcielonego do pruskiej armii (Centrum Hewelianum w Gdańsku), sceny z życia żołnierzy na Westerplatte (Muzeum II Wojny Światowej), wizytację lazaretu w spichlerzu "Steffen" przez cesarza Napoleona Bonaparte (Bałtyckie Bractwo Żeglarzy w Gdańsku) oraz prezentację musztry i uzbrojenia rzymskiego legionu z końca I w. n.e. (Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gd.).

  Podczas Nocy Muzeów, w godzinach 19.00-1.00, z centrum Gdańska kursował będzie bezpłatny autobus na Westerplatte. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum. Na przestrzeni lat wzbogaciła się ona o kolejne dary osób prywatnych i zakupy państwowe. Zaowocowało to stworzeniem cennych galerii. Obecnie w Oddziale można zwiedzać ekspozycje stałe:
  Gdańsk – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. Na tym obszarze znajduje się dawne oraz współczesne centrum miasta. 16 września 1994 roku historyczny Gdańsk (w zasięgu obwarowań z XVII wieku) został wpisany na listę Pomników historii. Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Lądowisko Gdańsk-Szpital UCK – lądowisko sanitarne Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w województwie pomorskim, położone na dachu Centrum Medycyny Inwazyjnej przy ul. Dębinki 7. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.

  Gdański Areopag – cykl dyskusji, konferencji, seminariów i koncertów, organizowanych w Gdańsku w latach od 2008 do 2012 przez Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, podczas których poruszane były tematy etyczne i religijne. Spotkaniom towarzyszyły wystawy, prezentacje oraz akcje charytatywne. Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska.

  Dwór Artusa (niem. Artushof) – gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  Olivia Business Centre – znajdujący się w budowie kompleks biurowców, usytuowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy al. Grunwaldzkiej. Centrum biurowe będzie składać się z siedmiu budynków i będzie powstawało w kilku etapach. Po zakończeniu inwestycji osiągnie wielkość prawie 120 000 klasy A, na działce o powierzchni 3,5 ha.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Europejskie Centrum Solidarności – instytucja z siedzibą w Gdańsku, powołana na podstawie umowy z dnia 8 listopada 2007 w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności zawartej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” i Fundacją Centrum Solidarności.

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Museums at Night) – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

  Dom Uphagena – gdańska kamienica, powstała w latach 70. i 80. XVIII wieku jako siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Zachowała swój pierwotny charakter. Stało się tak dzięki zapisowi Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w początkach XX w. utworzyć tu muzeum wnętrz. W 1944 jego wyposażenie zostało zdemontowane i ewakuowane, dzięki czemu znaczna jego część przetrwała wojnę i w latach 1993-98 została na powrót umieszczona w odbudowanej kamienicy. Proza Północy określana też jako Literatura Północy – kategoria krytycznoliteracka określająca ogół twórców i działań literackich, związanych ze współczesną literaturą Warmii i Mazur, Kujaw oraz Pomorza Gdańskiego. Główne ośrodki to Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk, pośrednio również Białystok.

  Danziger Creditanstalt A.G. (Gdańska Instytucja Kredytowa S.A., w wolnym tłumaczeniu: Gdański Bank Kredytowy) – działający w Gdańsku w latach 1917-1921 bank o kapitale gdańskim, następnie niemieckim.

  Dodano: 13.05.2010. 02:18  


  Najnowsze