• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legendarne postacie kosmonautyki spotkają się Centrum Nauki Kopernik

  18.11.2011. 14:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższą niedzielę, 20 listopada, w warszawskim planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem uczestników radzieckiego, a później również rosyjskiego, programu kosmicznego.

  Spotkanie organizowane w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" będzie okazją do poznania także tych postaci, które często pozostawały w cieniu kosmonautów czy decydentów politycznych - naukowców i inżynierów.

   

  W debacie weźmie udział Jurij Baturin, który dwukrotnie uczestniczył w misjach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w 2001 r. towarzyszył w podróży pierwszemu kosmicznemu turyście, Denisowi Tito. Drugim z rosyjskich gości będzie Jurij Siłajew, który jako konstruktor Sputnika 1 jest uznawany za jednego z ojców ery kosmicznej. Pod kopułą Nieba Kopernika o przyszłości kosmonautyki będzie dyskutował również Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który wziął udział w locie na orbitę.

  "Podczas spotkania będziemy mogli spojrzeć w przyszłość opierając się na doświadczeniach osób, które w tak istotny sposób wpisały się w historię lotów kosmicznych" - powiedział portalowi Astronomia.pl Karol Wójcicki z planetarium Niebo Kopernika, który poprowadzi debatę.

  "To będą niezwykłe historie z pierwszej ręki. Podczas realizacji radzieckiego programu kosmicznego do opinii publicznej trafiało tylko tyle informacji, ile było wygodnych dla jego organizatorów. Nie można więc znaleźć przekazów na przykład o nastrojach, jakie panowały w zespole konstruktorów tuż przed lotem Sputnika 1. Mam nadzieję, że podczas debaty będziemy mogli o tym usłyszeć od Jurija Siłajewa, jednego z dwóch monterów pierwszego sztucznego satelity Ziemi" - dodał Wójcicki.

  "Samo już spotkanie z tą postacią będzie jak odkrycie nieznanych kart historii. O Siergieju Korolowie, naczelnym konstruktorze radzieckich rakiet, świat usłyszał już po jego śmierci. Dane wybitnego inżyniera były jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic kosmicznego wyścigu rozgrywającego się między ZSRR i USA. Nie powinno więc dziwić, że poza kilkoma fotografiami w źródłach trudno natrafić także na jakiekolwiek informacje o naszym gościu, Siłajewie" - powiedział.

  Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 projekcją filmu "Początek ery kosmicznej". Po pokazie odbędzie się debata, która potrwa blisko półtorej godziny. Wstęp na te wydarzenia będzie możliwy jedynie po okazaniu zaproszeń, ale rozmowę będzie można śledzić również za pośrednictwem transmisji internetowych, na stronie http://www.niebokopernika.pl

  Planetarium przygotowało również pulę wejściówek, które można wygrać w trwającym do piątku konkursie. Aby wziąć w nim udział, należy odwiedzić profil Nieba Kopernika w portalu społecznościowym Facebook.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie. STS-51-C (ang. Space Transportation System) – trzecia misja amerykańskiego wahadłowca kosmicznego Discovery i piętnasta programu lotów wahadłowców. Planowano, że w locie tym weźmie udział Challenger i że odbędzie się on w grudniu 1984. Ze względu na uszkodzenie Challengera i konieczność wymiany ok. 5000 płytek osłony termicznej, w misji 51-C wykorzystano prom Discovery.

  Na początku debaty proszę Społeczność o pomysły na to, co powinno znaleźć się na stronie głównej. Oprócz propozycji nowych elementów, które powinny pojawić się na SG, liczę także na pomysły interesującego przedstawiania dotychczasowych części składowych strony głównej. Allianz Riviera (pierwotnie Grand Stade de Nice) – będący w budowie stadion piłkarski w Nicei (w dzielnicy Saint-Isidore), we Francji. Budowa stadionu rozpoczęła się 1 sierpnia 2011 roku, a jego otwarcie planowane jest na sierpień 2013 roku. Na stadionie swoje spotkania rozgrywać będzie drużyna OGC Nice, która przeniesie się ze Stade du Ray. Nowy obiekt będzie mógł pomieścić 35 624 widzów. Koszt budowy areny ma wynieść 245 mln €. Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, firmy Allianz, która w 2012 roku podpisała 9-letni kontrakt sponsorski. We wnętrzu obiektu ma się znaleźć m.in. muzeum sportu. Stadion będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Europy 2016, które odbędą się we Francji. Obiekt ma być również wykorzystany podczas 7. edycji igrzysk frankofońskich, które odbędą się w Nicei we wrześniu 2013 roku.

  Prawo Dulbecco – zasada w socjologii nauki, będąca rozwinięciem zadania wygłoszonego przez wybitnego biologa włoskiego, laureata nagrody Nobla Renato Dulbecco: „Udział w odkryciu naukowym jest generalnie przypisywany najbardziej znanemu (naukowcowi), a nie pierwszemu odkrywcy”. Jest to zjawisko podobne do bardziej ogólnej zasady ekonomicznej zwanej “efektem św. Mateusza” o ubożeniu społeczeństw biednych i bogaceniu się bogatych (Mat. 13-12): “Albowiem temu, kto ma, będzie dane i obfitować będzie; a temu kto nie ma i to co ma, będzie odjęte”.

  WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie piątą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 8 do 20 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Turniej obejmować będzie dwadzieścia dwa spotkania: 12 w fazie grupowej, 4 w spotkaniach o miejsca 5-8, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W fazie grupowej zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W ćwierćfinałach zagrają ze sobą zespoły z miejsc 3-4 grupy A oraz 1-2 grupy B. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w półfinałach z dwoma najlepszymi zespołami z grupy A. W spotkaniach decydujących o kolejnych miejscach uczestniczyć będą dwa najgorsze zespoły grupy B oraz drużyny, które przegrają w ćwierćfinale. Parom (ros. prom) - nowy rosyjski pojazd wielokrotnego użytku. Zastąpi wysłużonego już Progressa, zaopatrującego stacje kosmiczne. Parom będzie bezzałogowym statkiem wielokrotnego użytku. Idea tego pojazdu jest dość nowatorska. Po umieszczeniu na niskiej orbicie Parom nie będzie powracał do atmosfery. Ładunki będą dostarczane rakietami na niską orbitę w specjalnych kontenerach nieposiadających własnego napędu. Parom, sam nieposiadający przestrzeni ładunkowej, będzie dokował do kontenera i przewoził go do stacji orbitalnej. Parom będzie posiadał dwa węzły cumownicze, dzięki czemu będzie mógł być jednocześnie podłączony do stacji orbitalnej i kontenera. Dzięki temu kosmonauci będą mieli możliwość wejścia do holownika w celu ewentualnej naprawy lub wymiany zużytych części. Parom będzie również odbierał puste (lub zawierające odpadki) kontenery ze stacji stacji orbitalnej i umieszczał je na trajektorii pozwalającej im spłonąć w atmosferze.

  Omen (łac. przepowiednia, wróżba, znak) to zdarzenie lub zjawisko interpretowane jako zapowiedź przyszłych zdarzeń, dobrych lub złych. Przykładami są komety, które niegdyś uznawano za zwiastuny epidemii, wojen itp. Wierzono, że dziecko urodzone podczas burzy kiedy z nieba płynął ogień będzie miało cztery ręce i cztery nogi, a jeśli narodzi się pod niebem spowitym tęczą będzie miało dwie głowy. Typowym współczesnym omenem jest stłuczenie lustra, co ma zwiastować siedem lat nieszczęścia. Dyskusja wikiprojektu:Wiki Lubi Zabytki: Ktoś powie że styczeń, że nawet nie połowa tego miesiąca, ale myślę że można rozpocząć porządki w projekcie. Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję do archiwum, kolejnym krokiem który proponuję jest odświeżenie listy uczestników. Jak ktoś ma napisane "nieaktywny" - usuwamy z listy, będzie przejrzyściej i będzie wiadomo kto chce pomóc zorganizować akcję w 2014. Pzdr. Kapsuglan (dyskusja) 16:17, 11 sty 2014 (CET)

  Superpuchar Polski w koszykówce mężczyzn 2010 – mecz koszykówki, w którym udział wezmą: aktualny mistrz Polski Tauron Basket Ligi - Asseco Prokom Gdynia, a także aktualny zdobywca Pucharu Polski - AZS Koszalin. Spotkanie odbędzie się w środę 6 października 2010 w Gdyni. Spotkanie będzie uroczystą inauguracją rozgrywek koszykarskich w Polsce w sezonie 2010/2011. Mecz zostanie pokazany na żywo w TVP Sport o godzinie 19. Idiotki nie idą do nieba (Las tontas no van al cielo) - meksykańska telenowela z Jaqueline Bracamontes i Jaime Camil – Candy jest młodą, śliczną dziewczyną, z głową pełną marzeń i nadziei na przyszłość. Jej ukochanym jest Patricio, mężczyzna, który można by rzec, jest spełnieniem jej najgłębszych snów. Dziewczyna dzieli swoje szczęście wraz z dwiema siostrami, Alicią i Veronicą. Patricio, głęboko zakochany w Candy, córce zatrudnionego przez niego szofera, jest synem alkoholika. Podczas wieczoru kawalerskiego, przyjaciele robią Patricio niespodziankę, wręczając mu klucz do hotelu, w którym przebywa Alicia. Gdy ta odkrywa co jest grane, postanawia wykorzystać sytuację... Nazajutrz, podczas przyjęcia weselnego, Patricio i Alicia omawiają w łazience to, co zaszło między nimi zeszłego wieczoru. Przypadkowo Candy widzi ich razem całujących się namiętnie. Rodzice próbują wytłumaczyć córce, że Patricio jest tylko mężczyzną i sytuacje takie jak ta stoją na porządku dziennym. Candy jest jednak innego zdania. Zdziera z siebie suknię ślubną i rzuca mu ją prosto w twarz. Z pomocą wuja Meño, wyjeżdża do Guadalajary. Nie wie jednak, że spędzona tydzień przed ślubem noc z Patriciem, wystarczyła aby zajść w ciążę. Siedem lat później, Candy spotyka Santiaga, młodego mężczyznę, którego poznała podczas ślubu z Patriciem. Mężczyzna jest samotnym ojcem, porzuconym przez żonę Pulinę, tuż po urodzeniu ich córeczki Rocio. Na początku, jedyne na czym zależy Santiago to rozkochać w sobie Candy i zaciągnąć ją do łóżka, jednak szybko zdaje sobie sprawę, że dziewczyna ma w sobie coś specjalnego, co bardzo go do niej przyciąga i przeradza się w prawdziwą miłość. Candy, pomimo początkowej niechęci, zbliża się do Santiago. Jednak, jej droga do miłości nie jest łatwa. Oprócz dumy, którą nosi wewnątrz serca, na przeszkodzie staje również Marissa, która za wszelką cenę stara się zdobyć jej ukochanego. I jakby tego było mało, na ich drodze do szczęścia staje również konflikt interesów. Wraz z sukcesem artykułu "Idiotki nie idą do nieba", autorstwa Candy, kobieta zdobywa swoje własne miejsce w społeczeństwie i zaangażowana w promocję wewnętrznego piękna kobiet, wykrada klientów Santiago, który zajmuje się "sztucznym pięknem". Jednak ponad wszystkie przyziemne sprawy, będzie stać miłość. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wraz z ponownym pojawieniem się Patricia, który zamierza odzywać miłość Candy. Teraz kobieta będzie musiała zdecydować do kogo należy jej serce… Do Patricia? Jej pierwszej miłości, ojca jej syna i zdrajcy? Czy Santiaga? Który obiecał jej czystą, prawdziwą miłość i przysiągł, że nigdy jej nie skrzywdzi? Czy Candy będzie potrafiła wybrać jednego z nich? Czy jej serce zdoła wybaczyć i zaufać ponownie?

  Komunikacja marketingowa jest procesem przekazywania informacji innym podmiotom i wymaga występowania sześciu elementów: źródła, komunikatu, kanału komunikacji, odbiorcy oraz procesu kodowania i dekodowania. Źródło informacji stanowi podmiot, który ma do przekazania jakąś informację, może to być na przykład jakaś firma. Komunikatem, będzie informacja wychodząca ze źródła, na przykład informacją o obniżkach cen, która będzie przekazywana przez kanały komunikacji (np. reklamę prasową). Odbiorcą będzie osoba, do której dotrze komunikat.

  Dodano: 18.11.2011. 14:47  


  Najnowsze