• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legendy rosyjskiej kosmonautyki w Koperniku

  21.11.2011. 09:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Historia kosmonautyki oraz jej przyszłość były tematem niedzielnej debaty z okazji Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", z udziałem współtwórców rosyjskiego programu kosmicznego - astronauty Jurija Baturina oraz konstruktora - Jurija Siłajewa.  Jurij Baturin, podczas debaty w warszawskim planetarium Niebo Kopernika stwierdził m.in., że prawdopodobnie w 21. wieku kosmonautyka nie będzie się rozwijała tak szybko, jak w połowie wieku ubiegłego, kiedy to jej postęp powodowała zimna wojna. Teraz między państwami nie ma tak ostrej rywalizacji. Zdaniem Baturina, który w 2001 r. brał udział w locie na orbitę pierwszego kosmicznego turysty - Denisa Tito, organizacja rekreacyjnych wycieczek na orbitę nie przyczyni się do rozwoju kosmonautyki. "Ruch kosmonautyki do przodu nie będzie związany z turystyką kosmiczną" - stwierdził.

  W czasie debaty Siłajew i Baturin odnieśli się do niedawnych problemów w rosyjskich misjach kosmicznych, m.in. niepowodzenia misji Fobos-Grunt. "Rosyjski program kosmiczny nie został naruszony" - uspokajał Siłajew. Baturin z kolei przyznał, że kłopoty mogą wynikać ze zmiany kadr w rosyjskiej kosmonautyce, jako że odchodzi już pokolenie Siergieja Korolowa, twórcy radzieckiego programu kosmicznego. Zdaniem Baturina ważne jest to, aby odchodzący specjaliści odpowiednio przekazali wiedzę swoim następcom, bo wszystkiego nie da się spisać w książkach. Jego zdaniem problemy rosyjskich misji mogą wynikać np. z nieprecyzyjnego przekazywania takiej wiedzy. Odsłonili też nieco kulisy radzieckiej kosmonautyki.

   

  Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpoczął się w piątek i potrwa do 27 listopada. W ramach niego w kilkudziesięciu miastach naszego kraju odbywają się pokazy filmów rosyjskich, wykłady, debaty, spotkania, koncerty oraz wystawy. Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć ok. 150 najciekawszych współczesnych filmów rosyjskich. Wśród nich będą również filmy "Drabina w niebo", którego reżyserem jest Jurij Baturin, a także "Złote ręce", którego bohaterem jest Jurij Siłajew.

  Festiwal odbywa się w tym roku po raz 5. PAP jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ sto/  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Małgorzata Edyta Szlagowska (ur. 19 września 1974 roku w Kościerzynie) – polska działaczka kultury, założycielka i Dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, Dyrektor Festiwalu Filmów Polskich Wisła w Moskwie, dystrybutor rosyjskiej kinematografii, poetka. Sputnik nad Polską – coroczny festiwal filmów rosyjskich organizowany od 2007 roku, z siedzibą w Warszawie oraz replikami regionalnymi. Czwarta edycja z roku 2010 została umieszczona przez portal film.onet.pl wśród najważniejszych wydarzeń kinematograficznych tego roku. Festiwal Polskich Filmów „Kinoteka” – festiwal polskich filmów odbywający się w Wielkiej Brytanii od 2003 roku. Festiwal jest corocznie organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Głównym zadaniem „Kinoteki” jest promocja polskiej kinematografii wśród brytyjskich mediów i publiczności, ale jej program jest również adresowany do Polonii w UK. W ramach festiwalu prezentowane są zarówno najnowsze produkcje filmowe z ostatniego roku, jak i klasyka polskiego kina. Od czasów swojej drugiej edycji festiwal wychodzi także poza sztukę filmową, oferując w swoim programie wydarzenia muzyczne i związane ze sztukami wizualnymi.

  Galeria Scena – galeria sztuki współczesnej w Koszalinie; założona przez Roberta Knutha jako miejsce alternatywne, służące eksperymentom z zakresu sztuki wizualnej, muzycznej i teatralnej. Dotychczas w galerii odbywały się występy parateatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, spotkania i debaty na temat sztuki współczesnej i jej roli społecznej. Scena jest twórcą festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej „Koszart”. Promuje artystów nowoczesnych z Koszalina na różnych pokazach w instytucjach kultury w Polsce. Program Mars (ros. Марс) – program lotów radzieckich i rosyjskich bezzałogowych sond kosmicznych, których celem było badanie Marsa. Sondy programu Mars były wysyłane od 1960 do 1996 roku i różniły się od siebie pod względem konstrukcji i zadań. Były wśród nich sondy mające badać Marsa podczas bliskiego przelotu obok planety, lądowniki i orbitery. Program był prześladowany przez bardzo liczne awarie rakiet nośnych i samych sond, co spowodowało, że żaden z pojazdów nie wykonał w pełni powierzonych mu zadań. Wiele sond nie otrzymało z tego powodu oficjalnej nazwy lub otrzymało nazwę ukrywającą ich prawdziwy program misji. Z programem Mars blisko związany był lot sondy Zond 2 oraz program Fobos.

  Sojuz (ros. Союз, związek) – seria radzieckich oraz rosyjskich pojazdów kosmicznych. Program zapoczątkowano we wczesnych latach sześćdziesiątych jako część radzieckiego programu lądowania na Księżycu. Do programu zalicza się zarówno kapsuła jak i rakieta nośna, obie pod nazwą Sojuz. Należy przy tym zaznaczyć, że nazwa Program Sojuz ściśle rzecz biorąc odnosi się jedynie do pierwszych lotów kapsuł, mających na celu przygotowanie do lotów na Księżyc. Od misji Sojuz 11 loty realizowano w ramach innych programów – Ałmaz, Salut, Mir i ISS. Ostatni lot Sojuza zaplanowany jest na rok 2014. Silverdocs (wł.SILVERDOCS: AFI / Discovery Channel Documentary Festival) – festiwal filmów dokumentalnych organizowany przez Discovery Channel i American Film Institute. Na festiwalu prezentowane są filmy realizowane przez niezależnych twórców (często amatorów). Gala odbywa się zawsze w Silver Spring koło Waszyngtonu. Sam festiwal jest wysoko ceniony na świecie. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy poboczne, tj. międzynarodowa konferencja na temat filmów dokumentalnych, warsztaty i seminaria.

  Tarnowska Nagroda Filmowa – festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie, będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii oraz najstarszym po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwalem związanym z polskim filmem. Jest określany przez organizatorów jako „festiwal wybranych polskich filmów fabularnych”. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich (ang. New York Polish Film Festival, skr. NYPFF) – doroczny festiwal filmowy organizowany w Nowym Jorku od 2005 roku, którego założeniem jest prezentacja osiągnięć i promocja kinematografii polskiej, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. W ramach imprezy prezentowane są filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane oraz eksperymentalne zrealizowane przez polskich twórców niezależnie od kraju, w jakim zostały wyprodukowane, jak równeż – poza konkursem festiwalowym – inne filmy związane z tematyką polską. Każdego roku organizatorzy festiwalu zapraszają z Polski twórców filmowych, którzy spotykają się z festiwalową publicznością. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest największym na wschodnim wybrzeżu USA dorocznym wydarzeniem kulturalnym promującym i prezentującym polską sztukę filmową.

  Korabl-Sputnik 5 – testowy radziecki statek kosmiczny, piąty, ostatni, prototyp statków Wostok, drugi w konfiguracji 3KA – całkowicie przygotowanej do lotu człowieka – którą, 12 kwietnia 1961, poleciał Jurij Gagarin. Wyniósł na orbitę psa „Gwiazdeczkę” i manekina. Jednym z ważniejszych celów tej misji było sprawdzenie systemów łączności radiowej i głosowej ze statkiem na orbicie.

  Poljot, ros. Полёт (znaczy lot) - marka radzieckich/rosyjskich zegarków produkowanych w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarów od 1960. Markę Poljot wprowadzono na rynek na cześć pierwszego, załogowego lotu kosmicznego. Jurij Gagarin miał podczas swojego lotu zegarek Szturmańskie wyprodukowany właśnie w 1MFZ. Od 1964 nazwa Poljot jest zarejestrowana, dziś w ponad 90 państwach. Mechaniczne zegarki Poljot były popularne w PRL, później wyparte przez elektroniczne.

  Solanin Film Festiwal – ogólnopolski festiwal filmów niezależnych w Nowej Soli. Solanin Film Festiwal łączy w sobie przegląd najlepszych filmów światowego kina oraz konkurs kina niezależnego i offowego, który jest skierowany do młodych i ambitnych twórców. Od 2012 roku festiwal o charakterze międzynarodowym. Prehistoria ziem rosyjskich to okres dziejów ziem rosyjskich od pojawienia się na nich pierwszych człowiekowatych i samego człowieka współczesnego (Homo sapiens sapiens) do pojawienia się pisma. Ze względu na zróżnicowanie kulturowe ziem rosyjskich w okresie prehistorycznym (np. pojawienie się pisma następowało po upływie wielu lat w różnych regionach Rosji) wyróżnia się cztery zasadnicze obszary badań: Rosję europejską, Północny Kaukaz, Syberię i Daleki Wschód. Za koniec prehistorii europejskiej części Rosji przyjmuje się tradycyjnie VIII wiek naszej ery.

  Gdynia - Festiwal Filmowy (do 2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (do 1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.

  Dodano: 21.11.2011. 09:40  


  Najnowsze