• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie spotkanie Pracowni Komet i Meteorów

  22.07.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Między 29 lipca i 7 sierpnia w Ostrowiku, w północnej stacji Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, odbędą się warsztaty poświęcone drobnej materii w Układzie Słonecznym. Organizatorem spotkania jest Pracownia Komet i Meteorów (PKiM).

  Uczestnicy XXIII Obozu PKiM będą się zajmować pełnym spektrum obiektów, które określane są jako "drobna materia" w naszym układzie planetarnym - od najmniejszych ciał, które można obserwować jako meteory, aż po obiekty takie jak komety i planetoidy.

  Podczas spotkania odbędą się wykłady (prelegenci, to poza członkami PKiM i pracownikami UW, również naukowcy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Energii Atomowej POLATOM, Polskiego Towarzystwa Meteorytowego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii) oraz zajęcia warsztatowe, a także wspólne obserwacje meteorów i planetoid. Do dyspozycji uczestników obozu będą instrumenty obserwacyjne należące do Obserwatorium Astronomicznego UW.

  Podczas obserwacji organizatorzy chcą zająć się m.in. planetoidą Westa, na której orbitę weszła niedawno sonda Dawn. Uczestnicy będą mogli również zetknąć się z kosmiczną materią, która dotarła na Ziemię, czyli z meteorytami. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się, jak szukać i odróżniać "kamienie z kosmosu" od skał ziemskich.

  Obóz został odbędzie się przy finansowym i organizacyjnym wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego.

  Więcej informacji na temat spotkania oraz szczegółowy program obozu można znaleźć na stronie:

  http://www.pkim.org/?q=pl/zaproszenie_na_oboz_astronomiczny_pkim

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) to organizacja astronomiczna zrzeszająca miłośników astronomii z całej Polski. PKiM zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, głównie aktywnością rojów metorowych. Prowadzona działalność obejmuje obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, video oraz radiowe. Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Marcin Antoni Kubiak - profesor doktor habilitowany astronomii, specjalność astrofizyka, tytuł profesorski otrzymał 25 kwietnia 1994. Członek Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk, uczestnik projektu soczewkowania grawitacyjnego OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), współodkrywca między innymi układu planetarnego OGLE-2006-BLG-109. Autor znanej książki "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" przeznaczonej dla studentów astronomii. Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1986-2008. Prezes Fundacji Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika. Edytor kwartalnika naukowego Acta Astronomica.

  Kazimierz Szczepan Stępień (ur. 1940 w Częstochowie) – polski astronom, profesor dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie kierownik Katedry Astrofizyki Teoretycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Zagubione planetoidy – planetoidy, które zostały odkryte w wyniku obserwacji astronomicznych, jednakże z różnych powodów nie można ich odnaleźć ponownie, by móc takie obserwacje powtórzyć. Są to obiekty, które naukowcy stracili z oczu na zawsze bądź na jakiś czas. Trening interpersonalny: Jako początek treningu interpersonalnego wskazuje się warsztaty dla kadry kierowniczej, organizowane w roku 1946 w Connecticut. Prowadzono tam wykłady, seminaria oraz spotkania w kilkunastoosobowych grupach, na których omawiano problemy, jakie uczestnicy warsztatów napotykali w pracy. Spotkania prowadzili współpracownicy Kurta Lewina.

  Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop. Oboźny - osoba, która podczas obozu lub biwaku harcerskiego czuwa nad porządkiem zajęć, dyscypliną uczestników oraz wspomaga komendanta obozu w jego działaniach. Często prowadzi część zajęć, wspomaga logistykę wyjazdu.

  The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.

  Szkiełko i Oko (wcześniej Mała Delta) – miesięcznik matematyczno-przyrodniczy dla dzieci wydawany w latach 80. przez Filię Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku za pośrednictwem Białostockiego Wydawnictwa Prasowego, przy poparciu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

  All Sky Automated Survey (ASAS) – polski projekt automatycznych teleskopów stale monitorujących około 20 milionów gwiazd na całym niebie, jaśniejszych od 14 wielkości gwiazdowej. Zlokalizowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, ASAS jest obsługiwany przez Internet z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez Grzegorza Pojmańskiego. Jana Tichá (ur. 1965) – czeska astronom. W 1987 ukończyła studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze. W 1992 została dyrektorem obserwatorium astronomicznego Kleť. Zajmowała się głównie poszukiwaniem planetoid i komet, zwłaszcza obiektów NEO – o orbitach przebiegających w pobliżu Ziemi. Odkryła 86 planetoidy (5 samodzielnie oraz 81 wspólnie z mężem, Milošem Tichým). Jej nazwiskiem nazwano planetoidę (5757) Tichá, a jeszcze jedną, (8307) Peltan, nazwano jej nazwiskiem panieńskim.

  Andrzej Jarosław Udalski (ur. 22 stycznia 1957 w Łodzi) – polski astronom i astrofizyk, profesor nauk fizycznych, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Acta Astronomica – polski kwartalnik naukowy, założony w 1925 przez Tadeusza Banachiewicza. Obecnie wydawany przez Fundację Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Warszawie w języku angielskim. Wydawcami są profesorowie Marcin Kubiak i Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW.

  Dodano: 22.07.2011. 00:19  


  Najnowsze