• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maraton Jądrowy na Uniwersytecie Warszawskim

  30.11.2011. 23:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pokazy chemiczne i fizyczne, a także wykłady o energii, o promieniowaniu, o cząstkach i o pierwiastkach czekają 2 grudnia uczestników Maratonu Jądrowego, który odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim.

  Zainteresowani będą mogli zobaczyć m.in. pokaz chemoluminescencji i pokaz reakcji oscylacyjnych. Poza tym będzie można obejrzeć klatkę Faradaya, ogniowe tornado, radon a nawet świecenie atomów.

  W programie Maratonu Jądrowego znalazł się też m.in. wykład dr Zbigniewa Rogulskiego, podczas którego energetyka jądrowa będzie porównywana z innymi sposobami pozyskiwania energii. Z kolei prof. Zenon Janas z FUW opowie o promieniotwórczości na granicy świata jąder atomowych.

  Po południu odbędzie się prezentacja pt. "Nowa Tablica Mendelejewa" prof. Jacka Pawełczyka, a o energetyce w XXI wieku da wykład prof. Andrzej Czerwiński. Podczas ostatniego z wykładów Maratonu Jądrowego, prof. Marek Demiański przybliży słuchaczom, skąd się biorą pierwiastki.

  Maraton Jądrowy odbędzie się w godzinach 10-16 w Starej Bibliotece UW (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp na spotkanie jest wolny.

  Projekt edukacyjny "Na wiedzę zawsze jest PoRa" realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego siłami Wydziałów Fizyki i Chemii UW oraz zaproszonych gości. Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Szczegóły tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Energetyka jądrowa w Armenii – energetyka jądrowa jest jednym z głównych źródeł energii elektrycznej w Armenii od czasu uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego w tym kraju (1976). Obecnie pracuje jeden reaktor jądrowy pokrywający około 33% zapotrzebowania na energię elektryczną. Armenia planuję uruchomić drugi blok jądrowy do 2020. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie.

  Zimne wyłączenie reaktora: Jest stanem reaktora jądrowego w którym środek chłodzący znajduje się pod ciśnieniem atmosferycznym, oraz jego temperatura nie przekracza 95°C. W reaktorze wodnym lekkim w takich warunkach chłodziwo nie będzie wrzało nawet w przypadku rozszczelnienia w systemie chłodzenia. Zwykle stan zimnego wyłączenia ma miejsce po kilkunastu godzinach od ustania łańcuchowych reakcji jądrowych w rdzeniu reaktora. Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii został utworzony w 1968 roku wraz z powołaniem do życia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstał z połączenia odpowiednich wydziałów Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, z 31 lipca 1968 r., Wydział kontynuował kierunki kształcenia i działalność naukową scalonych jednostek. Jego historię tworzyły takie postacie, jak: prof. Marek Kuczma, matematyk, twórca polskiej szkoły równań funkcyjnych; prof. Andrzej Pawlikowski, fizyk, twórca katowickiej fizyki teoretycznej; prof. August Chełkowski, fizyk i polityk, twórca szkół naukowych na Śląsku: fizyki molekularnej i fizyki ciała stałego, jego działalność naukowa znalazła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Mieczysław Omyła (ur. 19 grudnia 1941 w Soblówce) - prof. dr hab., logik, filozof. Od 1991 pełni funkcję Kierownika Zakładu Logiki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca logiki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

  Rdzeń reaktora jądrowego – zasadnicza część reaktora, w której następują przemiany jądrowe, będące źródłem energii w formie promieniowania oraz ciepła. Dorota Kozicka – dr hab. nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego (pracuje jako adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki). Krytyk literacki. Publikuje w „Dekadzie Literackiej”, „Odrze”, „Przeglądzie Politycznym”, „Pamiętniku Literackim” i „Ruchu Literackim”. Pracę doktorską, której przedmiotem było podróżopisarstwo dwudziestolecia międzywojennego, pisaną pod kierunkiem prof. Marty Wyki, obroniła w 2002 roku, wydana jako książka pt. Wędrowcy światów prawdziwych. Dwudziestowieczne relacje z podróży.

  Stopienie rdzenia reaktora jądrowego – poważna awaria reaktora jądrowego polegająca na częściowym lub całkowitym uszkodzeniu przez stopienie, rdzenia reaktora z powodu wysokiej temperatury. Do jego określenia w języku angielskim często używa się potocznego zwrotu nuclear meltdown. Medal Kołosa – wyróżnienie przyznawane co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eksperymentalnej lub teoretycznej chemii fizycznej. Medal Kołosa przyznawany jest od 1998 roku w celu upamiętnienia życia i pracy badawczej Włodzimierza Kołosa przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. Ceremonia wręczenia medalu łączy się z wygłoszeniem przez laureata wykładu dla doktorantów Wydziału Chemii UW.

  Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Koszyckiej został założony 21 lipca 1969 roku przez prof. Františka Poliaka, który był również pierwszym dziekanem tego wydziału (w latach 1969-1972). Obecnie (2012) dziekanem Wydziału jest prof. Liberios Vokorokos. Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya.

  15. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet 2013 organizowane przez IIHF odbędą się w Kanadzie. Miastem goszczącym najlepsze drużyny świata będzie Ottawa. Turniej elity odbędzie się w dniach 2 - 9 kwietnia 2013 roku. Oto miejsca rozgrywania pozostałych turniejów:

  Dodano: 30.11.2011. 23:04  


  Najnowsze