• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metale w medycynie - czynniki diagnostyczne i terapeutyczne, Londyn, Wlk. Brytania

  19.02.2013. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 14 marca 2013 r. w Londynie, Wlk. Brytania, odbędzie się wydarzenie pt. "Metale w medycynie - czynniki diagnostyczne i terapeutyczne" (Metals in medicine: diagnostic and therapeutic agents).

  Kilka metali występujących naturalnie w organizmach odgrywa ważne funkcje w szerokim zakresie procesów biologicznych. Ponadto, jak wykazano, niektóre kompleksy metali są niezwykle skutecznymi czynnikami terapeutycznymi i diagnostycznymi. Naukowcy analizują chemię kompleksów metali w żywych organizmach w celu opracowania nowych leków na bazie metali i pogłębienia wiedzy o procesach biologicznych na poziomie molekularnym. Zainteresowani są w szczególności badaniem interakcji kompleksów metali z wybranymi enzymami i DNA.

  Konferencja zgromadzi naukowców, aby przedyskutować chemię metali w żywych organizmach oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można ją przełożyć na nowe terapie medyczne i narzędzia diagnostyczne.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Obróbka chemiczna metali – rodzaj obróbki metali, która polega na chemicznym bądź fizykochemicznym oddziaływaniu na ich powierzchnię w celu wytworzenia określonej powłoki ochronnej, będącej zabezpieczeniem przed korozją oraz zwiększenia ich wytrzymałości. Metale lekkie – to potoczna nazwa metali z I i II grupy układu okresowego pierwiastków, czyli łączna nazwa dla metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych. Ponadto do metali lekkich zalicza się też niektóre metale z innych grup układu okresowego: skand, tytan, itr i glin. Obróbka metali - rodzaj obróbki, której ogół procesów technologicznych ma na celu zmianę wszelkich właściwości fizycznych oraz chemicznych metali.

  Oczyszczanie strefowe to proces oczyszczania substancji (najczęściej metali, ale także np. półprzewodników) od występujących w bardzo małych stężeniach zanieczyszczeń. Metale kolorowe - ogólna nazwa metali i stopów metali nieżelaznych (nie zawierających żelaza). Do metali kolorowych zalicza się m.in.: miedź, cynk, cynę, ołów, aluminium, a do stopów: mosiądz i brąz. Są to ciała o charakterystycznym połysku, są dobrymi przewodnikami cieplnymi.

  Właściwości metali: Poniższe zestawienie przedstawia parametry stosowane do określania właściwości metali i ich stopów, jednostki miary związane z właściwościami oraz metody badań. Bimetal – trwale połączone na całej powierzchni styku elementy z dwóch różnych pod względem właściwości fizykochemicznych metali lub stopów.

  Wyroby hutnicze – to asortyment wyrobów stalowych, innych metali i stopów metali dostarczany przez huty i zakłady metalurgiczne. Szereg spektrochemiczny – w chemii koordynacyjnej, sekwencja ligandów lub metali ułożonych w według rosnącej wartości Δ. Szeregi te są konsekwencją teorii pola krystalicznego i teorii pola ligandów. Powstały one jednak przed powstaniem TPK, dzięki badaniom widm Vis, kompleksów metali przejściowych.

  Twardość metali – cecha metali świadcząca o odporności na działanie sił punktowych (skupionych). Efektami oddziaływania sił skupionych mogą być odkształcenia powierzchni, zgniecenie jej lub zarysowanie.

  Biochemia (zob. bio) – nauka zajmująca się chemią w organizmach żywych, a w szczególności biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami (w tym skutkami niedoboru oraz nadmiaru) i przemianami substancji chemicznych w organizmach (z uwzględnieniem aspektów energetycznych).

  Dodano: 19.02.2013. 16:17  


  Najnowsze