• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe warsztaty nt. sondy planetarnej, Barcelona, Hiszpania

  14.04.2010. 17:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W dniach 14-18 czerwca 2010 r. odbędą się w Barcelonie, Hiszpania, międzynarodowe warsztaty nt. sondy planetarnej (IPPW-7).

  Wydarzenie skoncentruje się na poznaniu technologicznych wyzwań i naukowych możliwości związanych z wejściem, opadaniem, lądowaniem i lotem w atmosferach planetarnych. W czasie warsztatów omówione zostaną również badania dotyczące zbliżających się głównych misji Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), jak również położony zostanie nacisk na programy Cosmic Vision i Aurora Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Spodziewany jest udział naukowców, studentów, inżynierów, projektantów misji, decydentów i podmiotów zainteresowanych badaniem ciał układu słonecznego posiadających atmosferę.

  Warsztaty obejmą wiele zagadnień specyficznych dla sond planetarnych, w tym:
  - perspektywy przed misjami sond;
  - koncepcje i badania misji;
  - czujniki, ładunki użyteczne i systemy wejścia;
  - nauka z wejścia i opadania sond;
  - ostateczne zejście, wybór miejsca lądowania i rekonstrukcja trajektorii;
  - naprowadzanie, nawigacja i sterowanie sondą;
  - osiągnięcia technologii EDL;
  - nowe technologie;
  - misje powierzchniowe na ciałach bezpowietrznych;
  - techniki wleczenia, aerohamowania i aerowychwytu;
  - edukacja i projekty studentów w ramach powyższych tematów.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  STEREO (ang. Solar TErrestrial RElations Observatory, pol. obserwatorium oddziaływań Słońce-Ziemia) – para (stąd również nazwa) amerykańskich naukowych sond kosmicznych badających koronalne wyrzuty masy na Słońcu. Trzecia misja NASA w ramach programu sond słoneczno-ziemskich (ang. Solar Terrestrial Probes, STP). Dwie, prawie identyczne sondy ściśle ze sobą współpracują w celu otrzymywania pionierskich, trójwymiarowych obrazów atmosfery słonecznej. New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. Pioneer P 3 (sondy Atlas-Able) – całkowicie nieudana seria amerykańskich sond księżycowych. Niepowodzeniem zakończyły się wszystkie trzy próby wystrzelenia sond z tej serii. Planowano wprowadzenie ich na orbitę wokółksiężycową. Sondy były misjami NASA, wytworzonymi przez Jet Propulsion Laboratory i wystrzeliwanymi przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Do serii należały:

  Program Mars (ros. Марс) – program lotów radzieckich i rosyjskich bezzałogowych sond kosmicznych, których celem było badanie Marsa. Sondy programu Mars były wysyłane od 1960 do 1996 roku i różniły się od siebie pod względem konstrukcji i zadań. Były wśród nich sondy mające badać Marsa podczas bliskiego przelotu obok planety, lądowniki i orbitery. Program był prześladowany przez bardzo liczne awarie rakiet nośnych i samych sond, co spowodowało, że żaden z pojazdów nie wykonał w pełni powierzonych mu zadań. Wiele sond nie otrzymało z tego powodu oficjalnej nazwy lub otrzymało nazwę ukrywającą ich prawdziwy program misji. Z programem Mars blisko związany był lot sondy Zond 2 oraz program Fobos. Juno – bezzałogowa sonda kosmiczna amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Planowany sztuczny satelita Jowisza. Juno jest drugą misją realizowaną w ramach programu New Frontiers. Głównym zadaniem misji jest zrozumienie pochodzenia i ewolucji Jowisza, co poprawi wiedzę na temat fundamentalnych procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego.

  Deep Space 1 – bezzałogowa sonda kosmiczna należąca do serii sond Deep Space, wystrzelona 24 października 1998 za pomocą rakiety Delta II. Stanowiła część programu kosmicznego NASA o nazwie New Millennium Program. Głównym celem misji było przetestowanie 12 zaawansowanych technologii, które miały obniżyć koszt i podwyższyć bezpieczeństwo przyszłych misji w kosmosie. Program Flagship – amerykański program misji bezzałogowych sond kosmicznych, zapoczątkowany przez NASA w latach 70. XX wieku wysłaniem w przestrzeń kosmiczną pierwszej sondy programu Voyager.

  ExoMars – planowana wspólna Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos misja badawcza Marsa. Będzie składała się z dwóch misji obejmujących: SMART-1 (ang. Small Missions for Advanced Research in Technology 1) – bezzałogowa sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pierwsza księżycowa misja tej agencji. Przeznaczona do testowania nowych technologii, które mają zostać wykorzystane w konstrukcji przyszłych sond kosmicznych. Od listopada 2004 do września 2006 sztuczny satelita Księżyca.

  Dodano: 14.04.2010. 17:12  


  Najnowsze