• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe warsztaty nt. techniki motion capture i klasyfikacji ruchu, Bukareszt, Rumunia

  25.05.2012. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 19 - 21 września 2012 r. w Bukareszcie, Rumunia, odbędzie się wydarzenie pt. "Międzynarodowe warsztaty nt. techniki motion capture i klasyfikacji ruchu" (International workshop on motion capture and classification, MC2-12)

  Technika motion capture i klasyfikacji ruchu to ważne zadania w dziedzinach, w których archiwizuje się i przetwarza duże zbiory materiałów związanych z ruchem. W ostatnich latach branża gier przeprowadziła szeroko zakrojone badania nad wykrywaniem i przetwarzaniem ruchu, co zaowocowało niedrogimi, ale efektywnymi systemami. Aczkolwiek istnieje wiele zastosowań, które wymagają specyficznych i zindywidualizowanych możliwości w zakresie motion capture i klasyfikacji ruchu, co wymaga dalszych badań.

  Wydarzenie będzie okazją dla zainteresowanych podmiotów i naukowców, aby spotkać się i omówić ostatnie osiągnięcia w zakresie ogólnych technik i metodologii motion capture i klasyfikacji ruchu. Przewidziano następujące, konkretne tematy:
  - systemy nadzoru: wykrywanie, klasyfikacja i śledzenie ruchu;
  - rozumienie i opis zachowań człowieka;
  - techniki detekcji ruchu;
  - urządzenia do detekcji ruchu;
  - ruch człowieka/rozpoznanie działania;
  - modele obiektów przegubowych;
  - systemy e-nauczania oparte na motion capture;
  - motion capture i klasyfikacja ruchu oparte na współpracy;
  - systemy śledzenia i klasyfikacji ruchu w czasie rzeczywistym;
  - techniki i aplikacje klasyfikacji ruchu;
  - motion capture i klasyfikacja ruchu w sieciowaniu;
  - podobieństwo, wyszukiwanie i klasyfikacja danych nt. ruchu.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Quantic Dream – francuskie studio tworzące gry komputerowe, założone w 1997 roku w Paryżu. Znane jest również z tworzenia animacji techniką „motion capture” do filmów i gier. Motion capture (mocap) – technika stosowana w filmach i grach komputerowych, polegająca na „przechwytywaniu” trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu przez komputer. Dzięki niej zarejestrowane postaci poruszają się bardzo naturalnie i realistycznie, a przechwycone dane są gotowe do dalszej obróbki. Technologia ta nie zastępuje w pełni pracy animatora, wnosi jednak znaczące wsparcie do procesu animacji. Aby stworzyć animacje za pomocą tej techniki potrzebne są kamery oraz markery (czujniki). Aktor zakłada na siebie czarną kamizelkę po czym mocuje się markery. Jeśli kamery są już rozstawione można przystąpić do pracy. Kiedy człowiek się poruszy jego ruchy przekierowywane są do komputera i podlegają dalszej obróbce (między innymi czyszczeniu animacji). Motion capture jest niejako rozwinięciem idei rotoskopu. Beowulf – film fantastyczno-przygodowy z roku 2007 wykonany w technologii motion capture, w reżyserii Roberta Zemeckisa. Fabuła filmu jest luźno oparta na epickim poemacie staroangielskim pt. Beowulf.

  Adrian Perdjon (ur. 20 grudnia 1981 w Szczecinie) – polski aktor grający w filmach, grach komputerowych i udzielający głosu w dubbingu. Aktor i koordynator sesji motion capture. MotionScan – technika stosowana w grach komputerowych, która polega na rejestrowaniu aktora wcielającego się w rolę za pomocą 32 kamer skierowanych na jego twarz. Następnie przechwytywany w wysokiej rozdzielczości obraz jest konwertowany w czasie rzeczywistym i wyświetlany na ekranie komputera jako obiekt 3D. Technologia została opatentowana przez australijską firmę Depth Analisis, bliźniaczą firmę Team Bondi. Pierwszy raz została zaprezentowana podczas targów Electronic Entertainment Expo 2010, a następnie wykorzystano ją z powodzeniem w wydanej w 2011 roku grze komputerowej L.A. Noire. W przeciwieństwie do techniki Motion Capture nie wymaga się od aktora ubierania specjalnej, czarnej kamizelki.

  Marek Serafin (ur. 9 sierpnia 1977 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Aktor sesji motion capture. Udziela również głosu jako lektor. Całka ruchu – w mechanice oznacza wielkość fizyczną, która jest stała podczas ruchu. O liczbie całek ruchu mówi Twierdzenie Noether. Z istnienia całek ruchu można wyprowadzić zasady zachowania. Całki ruchu są zawsze skojarzone z przekształceniami symetrii układu - każda symetria generuje całkę ruchu.

  Dyżurny ruchu pomocniczy – to wykwalifikowany pracownik kolei samodzielnie wykonujący część zadań dyżurnego ruchu dysponującego, np. prowadzi ruch na określonym szlaku, prowadzi dziennik ruchu i książkę przebiegów, obsługuje niektóre urządzenia albo powiadamia dróżników na przejazdach o odjeździe pociągu. Wymijanie – według prawa o ruchu drogowym przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku.

  Omijanie – według prawa o ruchu drogowym przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

  Sudden Motion Sensor: Sudden Motion Sensor (SMS) - (pol. Czujnik Nagłej Zmiany Ruchu) - jest to wbudowany czujnik ochrony dysku twardego, który został zaprojektowany tak, aby zapobiec jego awarii podczas jego zrzucenia, ciężkich wibracji, nagłych zmian ruchu lub pozycji. Gdy komputer jest np.: zrzucany SMS od razu wyczuwa nagłą zmianę ruchu i parkuje głowicę dysku twardego tak, aby zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia w momencie gdy komputer zderzy się z podłogą. Kiedy SMS wyczuje, że komputer znów znajduje się w pozycji stabilnej odblokowuje głowicę dysku twardego, tak aby można było kontynuować pracę.

  Inżynieria ortopedyczna - nauka o układzie ruchu człowieka i technicznych rozwiązaniach mogących ten ruch usprawnić lub umożliwić. Środkowy pas brukowany – element przekroju drogi, stosowany na odcinkach dróg o stosunkowo dużym natężeniu ruchu, przekroju jednojezdniowym, prowadzących przez miejscowości, jako sposób uspokojenia ruchu. Pas ten znajduje się między podstawowymi pasami ruchu przeznaczonymi dla przeciwnych kierunków. Posiada nawierzchnię z kostki betonowej, może byc oddzielony od pozostałych pasów leżącym krawężnikiem. Typowa szerokość to 2.5 do 3.0m.

  Gibkość – zdolność człowieka do osiągania dużej amplitudy w wykonywanych ruchach. Ćwiczenie gibkości ma za zadanie przygotowanie aparatu ruchu do realizacji zadań startowych oraz opanowanie racjonalnej techniki. Uspokojenie ruchu (strefa uspokojonego ruchu, ang. traffic calming, niem. Verkehrsberuhigung, ndr. woonerf) - strefa miejska, w której dominują działania obejmujące organizację ruchu zmieniającą trasy przejazdów w obrębie dzielnicy lub miasta, a także zmiany w ukształtowaniu jezdni, wprowadzenie rozmaitych fizycznych ograniczników, mających na celu zmniejszenie prędkości i wielkości ruchu w interesie bezpieczeństwa i podwyższenia jakości środowiska życia. Od strefy pieszej różni się dopuszczeniem ruchu kołowego w ograniczonym zakresie.

  Dodano: 25.05.2012. 16:26  


  Najnowsze