• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy Młodzieżowy Obóz Astronomiczny IAYC 2010 czeka na zgłoszenia

  09.03.2010. 18:58
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Można już zgłaszać chęć uczestnictwa w międzynarodowym obozie astronomicznym International Astronomical Youth Camp IAYC 2010. W tym roku odbędzie się on w Klingenthal w Niemczech i będzie trwał od 1 do 21 sierpnia. Chętni powinni mieć od 16 do 24 lat i umieć porozumiewać się po angielsku.

  IAYC jest obozem astronomicznym, a więc przeznaczonym dla osób interesujących się tą dziedziną. Aplikując o udział w obozie trzeba wybrać jedną z grup roboczych. Do wyboru są: ALF - Astronomy and Life, BAM - Basic Astronomy and More, FLIPA - Fundamental Laws in Physics and Astronomy, GM - Galactic Masses, HoA - Hands on Astronomy, iBot - IAYC Robotics Extravaganza, SEXI - Superhot Emitters -- the X-ray Introduction.
  Koszt uczestnictwa w obozie to 620 euro, ale dla osób, których nie stać na taki wydatek przeznaczono niewielką ilość grantów wspomagających.

  Więcej informacji na temat obozu można znaleźć na witrynie internetowej: www.iayc.org

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Catharine "Katy" Doremus Garmany (ur. 6 marca 1946 w Nowym Jorku) – amerykańska astronomka. Prezes Astronomical Society of the Pacific (ASP) w latach 2003–2005. Laureatka nagrody Annie J. Cannon Award in Astronomy przyznawanej przez American Astronomical Society. Deep Ecliptic Survey (DEP, "Głębokie przeszukiwanie ekliptyki") – program badawczy, którego zadaniem jest wyszukiwanie obiektów znajdujących się w pasie Kuipera. Obserwacje prowadzone są w obserwatoriach należących do National Optical Astronomy Observatory (NOAO): Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo i Narodowym Obserwatorium Kitt Peak. Głównym szefem programu jest Bob Millis. Division on Dynamical Astronomy (DDA) - jest oddziałem American Astronomical Society (AAS), którego celem jest postęp dynamiki astronomicznej, włączając w to mechanikę nieba, dynamikę układu słonecznego, dynamikę gwiazd, a także dynamikę medium międzygwiezdnego oraz dynamikę galaktyki.

  Międzyamerykańskie Obserwatorium Cerro Tololo (ang. Cerro Tololo Inter-American Observatory – CTIO; kod IAU: 807) – kompleks instrumentów i teleskopów astronomicznych znajdujący się ok. 80 km na wschód od La Serena w Chile na wysokości 2200 m n.p.m. Kompleks ten należy do NOAO, zarządzanego przez AURA – Association of Universities for Research in Astronomy). Cavendish Astrophysics Group (Cambridge Radio Astronomy Group) - grupa badawcza z Laboratorium Cavendisha na Uniwersytecie w Cabridge. Obsługuje ona niemal wszystkie teleskopy należące Mullard Radio Astronomy Observatory (z wyjątkiem 32-metrowego teleskopu MERLIN obsługiwany przez Jodrell Bank). Jest to drugi co do wielkości spośród wydziałów astronomicznych Uniwersytetu w Cambridge. Grupa ma na koncie kilka katalogów radioźródeł.

  Annie Jump Cannon Award in Astronomy – coroczna nagroda przyznawana przez American Astronomical Society (AAS) astronomce zamieszkałej w Ameryce Północnej, w ciągu pięciu lat po doktoracie za wybitne osiągnięcia w astronomii lub podobny wkład w naukach pokrewnych, który ma bezpośrednie przełożenie na astronomię. Nagrodzona jest zapraszana do wygłoszenia wykładu na zjeździe AAS i otrzymuje 1500 dolarów wynagrodzenia. Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (International Society for Augumentative and Alternative Communication - ISAAC) - międzynarodowe stowarzyszenie powołane w celu propagowania alternatywnych i wspomagających metod komunikacji (AAC) wśród osób niemówiących i ich rodzin oraz osób pracujących z nimi.

  Eliminacje do EURO 2011 rozpoczęły się 28 września 2010 i trwały do 5 czerwca 2011.W rundzie kwalifikacyjnej która trwała od 28 września 2010 do 30 października 2010 udział wzięło 52 reprezentacje narodowe, podzielone na 13 czterozespołowych grup z których 2 najlepsze awansowały do elitarnej rundy kwalifikacyjnej oraz 2 najlepsze zespoły z 3 miejsc. UWAGA: Strona ta ma i zawsze będzie mieć charakter nieoficjalny. Oficjalne wytyczne podawane są w dokumencie Wikipedia:Polityka arbitrażu. Na tej stronie znaleźć można nieoficjalny zestaw dodatkowych informacji, uzupełniających istniejące już nieoficjalne praktyki.

  Small Astronomy Satellite 2 (pol. Mały Satelita Astronomiczny 2, inne nazwy: SAS-2, SAS B, Explorer 48) – sztuczny satelita NASA należący do programu Explorer, drugi z serii małych satelitów do badań astronomicznych. Statek dostarczył pierwszych szczegółowych informacji o niebie w zakresie gamma. W trakcie trwającej około pół roku misji naukowej zbadano ok. 55% nieba, w tym większość płaszczyzny dysku Galaktyki.

  The Great Atlas of the Sky - Jubilee Edition, for the 400th Anniversary of Telescope Astronomy – największy na świecie (stan na lipiec 2011) tradycyjny (niefotograficzny) atlas nieba.

  Lizzie Van Zyl – dziecko burskie internowane w brytyjskim obozie koncentracyjnym w Bloemfontein w okresie II wojny burskiej, które w wyniku niedożywienia i złych warunków sanitarnych panujących w obozie zapadło na dur brzuszny. W rezultacie złego traktowania zmarło w szpitalu obozowym. LOFAR (LOw Frequency ARray for radio astronomy) – wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych. Urządzenie jest demonstracją technologii, które mają zostać użyte przy budowie radioteleskopu interferometrycznego Square Kilometre Array. Radioteleskop został uroczyście otworzony 12 czerwca 2010 w ceremonii z udziałem królowej Holandii Beatrix.

  Stalag I B Hohenstein – obóz jeńców wojennych nieopodal Olsztynka (niem. Hohenstein), na terenie miejscowości Królikowo. W obozie tym więziono Polaków, Francuzów, Rosjan, Włochów, Belgów i Serbów. Poszczególne grupy narodowościowe były od siebie ściśle izolowane. Szacuje się, że w okresie wojny przebywało w nim 650 tysięcy jeńców (zmarło ok. 60 tys. z nich). Był to jeden z największych obozów jenieckich w Europie Wschodniej. Pierwsi do obozu przybyli jeńcy polscy, już w pierwszych dniach września 1939 r. W 1940 r. do Stalagu I-B dotarły pierwsze transporty jeńców francuskich, od połowy 1941 r. do obozu przywożono jeńców sowieckich. Zimą 1941/1942 zmarło w obozie ok. 25 tysięcy osób. Zmarłych w obozie grzebano na cmentarzu w Sudwie. Oblicza się, iż pochowano tam zwłoki 55 tysięcy jeńców w ponad 500 mogiłach. Pamięć zmarłych uczczono postawieniem pomnika według projektu Ryszarda Wachowskiego. Od 1980 r. czynna jest w Olsztynku wystawa dokumentów i pamiątek obozowych. Stalag VII A Moosburg - (Kriegsgefangenen-Mannschafts-Stammlager (Stalag) VII A) obóz jeniecki dla szeregowców i podoficerów z czasów II wojny światowej. Założony na północ od miejscowości Moosburg an der Isar we wrześniu 1939 roku. Zakładana liczba wieźniów - 10.000 os. - w rzeczywistości pod koniec wojny w obozie było ok. 80.000 osób, głównie jeńców francuskich i radzieckich. Obóz został wyzwolony w 1945 roku przez wojska amerykańskie. Do roku 1948 na jego terenie działał obóz internowania nr 6 (Civilian Internment Camp No. 6) dla osób oskarżonych o współpracę z nazistami.

  Exchange-traded fund (ETF) – jest to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Very Long Baseline Array (VLBA) – system 10 radioteleskopów z centrum zdalnego sterowania (ang. Array Operations Center) położonym w Socorro w stanie Nowy Meksyk w USA, które podlega pod National Radio Astronomy Observatory. Radioteleskopy współpracują jako największy dedykowany, pełnoetatowy instrument astronomiczny, wykorzystujący technikę interferometrii wielkobazowej. Jego budowa rozpoczęła się w lutym 1986, a została ukończona w maju 1993. Pierwsza obserwacja wykorzystująca wszystkie 10 jednostek miała miejsce 29 maja 1993. Całkowity koszt budowy wyniósł 85 milionów USD.

  Międzynarodowy Dzień Astronomii (ang. Astronomy Day) – święto obchodzone przez 137 państw mające na celu upamiętnienie wydarzeń astronomicznych i popularyzację samej nauki, jaką jest astronomia. Obchody odbywają się w sobotę przypadającą w okresie od połowy kwietnia do połowy maja tuż przed 1.kwadrą księżyca.

  Dodano: 09.03.2010. 18:58  


  Najnowsze