• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mistrz i Małgorzata – czytadło czy arcydzieło? Towarzystwo Młodych Naukowców: Piotr Fast Sosnowiec, 04.02.2014

  02.02.2014. 19:13
  opublikowane przez: Redakcja

  W dniu 04.02.2014 o godzinie 15.30 Towarzystwo Młodych Naukowców zaprasza na wykład Pana Profesora Piotra Fasta „Mistrz i Małgorzata – czytadło czy arcydzieło?”. Spotkanie odbędzie się w VI Liceum Ogólnokształacącym  im. J. Korczaka w Sosnowcu.

  Piotr Fast (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – profesor zwyczajny, historyk literatury rosyjskiej, przekładoznawca, tłumacz. Absolwent rusycystyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1975). Długie lata związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie został zatrudniony w 1975, zdobył stopnie naukowe (doktora w 1980, doktora habilitowanego w 1987), tytuł naukowy profesora (1995) oraz pełnił rozliczne funkcje kierownicze (m.in. prorektora ds. studenckich – 1990–1993). W latach 2005–2010 – rektor Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie. Następnie pracował w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Od roku akademickiego 2012/13 profesor na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej  w Bielsku-Białej.

  Autor kilkunastu książek z zakresu historii literatury rosyjskiej, współautor podręcznika akademickiego Historia literatury rosyjskiej XX wieku pod red. Andrzeja Drawicza, redaktor kilkudziesięciu prac zbiorowych. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzji, tłumaczeń tekstów naukowych oraz przekładów prozy i poezji rosyjskiej, m.in. Josifa Brodskiego, Jewgienija Riejna, Nikołaja Rubcowa, Jurija Drużnikowa, Ilji Erenburga, Aleksandra Woronskiego, Grigorija Danilewskiego. Autor tomiku poezji Na linie. Wiersze (2002). Redaktor naczelny serii wydawniczej „Studia o przekładzie”, kwartalnika „Przegląd Rusycystyczny” oraz serii „Biblioteka Przeglądu Rusycystycznego”.

  Członek m.in. Komitetu Słowianoznawstwa PAN, International Comparative Literature Association i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury; przewodniczący Komisji Przekładoznawczej Międzynarodowego Komitetu Slawistów. Laureat nagrody Ministra Edukacji Narodowej, odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Medalem im. Aleksandra Puszkina oraz Złotym Medalem „Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego”.

  Książki

  •Poetyka rosyjskiej powieści produkcyjnej (1929–1941) (1981)

  •Nurt paraboliczny w prozie Ilji Erenburga. Między poetyką a interpretacją (1987)

  •„Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa. Pisarz, epoka, powieść (1991)

  •Erenburg i konteksty. Studia z poetyki i historii literatury rosyjskiej (1992)

  •Od odwilży do pieriestrojki. Studia i szkice o najnowszej literaturze rosyjskiej (1992)

  •Spotkania z Brodskim (1996)

  •Ideology, Aesthetics, Literary History. The Socialist Realism and its Others (1999)

  •Spotkania z Brodskim (dawne i nowe) (2000)

  •Realizm socjalistyczny w literaturze rosyjskiej. Doktryna, poetyka, konteksty (2003)

  •Wczesna twórczość Anatolija Kima. Wybrane zagadnienia poetyki i interpretacji (współautor Katarzyna Jastrzębska, 2006)

  •Rozumem Rosji nie ogarniesz... Szkice o książkach (2010)

  •Translatologiczne wyprawy i przechadzki (współautor Alina Świeściak, 2010).

  Źródło – Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Fast)

   


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piotr Fast (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – profesor zwyczajny, historyk literatury rosyjskiej, przekładoznawca, tłumacz. Absolwent rusycystyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1975). Długie lata związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie został zatrudniony w 1975, zdobył stopnie naukowe (doktora w 1980, doktora habilitowanego w 1987), tytuł naukowy profesora (1995) oraz pełnił rozliczne funkcje kierownicze (m.in. prorektora ds. studenckich – 1990–1993). W latach 2005–2010 – rektor Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie. Następnie pracował w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Od roku akademickiego 2012/13 profesor na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Red Bull Breakdance Championship One, Red Bull BC One to jeden z najpopularniejszych zawodów w b-boyingu sponsorowany przez firmę produkującą napoje energetyzowane – Red Bull. Red Bull Paper Wings są to zawody papierowych samolotów sponsorowanych przez firmę Red Bull. Zawody te rozgrywane są w trzech dyscyplinach:

  Red Bull RB2 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2006. Za kierownicą bolidu Red Bull RB2 zasiedli Szkot David Coulthard oraz Austriak Christian Klien, który pod koniec sezonu został zastąpiony przez Roberta Doornbosa. Red Bull Flugtag, w Polsce znany jako Konkurs Lotów Red Bull - są to zawody pokazowe sponorowane przez Red Bull polegające na "zleceniu" z 9 metrowej platformy do akwenu. Zawodnicy skaczą na konstrukcjach własnej produkcji. Pierwsze zawody Red Bull Flugtag odbyły się w 1992 roku w Wiedniu w Austrii. Do tej pory zawody te odbywały się w ponad 20 krajach. W Polsce zostały zorganizowane trzy konkursy. Pierwszy konkurs lotów Red Bull odbył się w 1999 roku w Poznaniu, drugi odbył się w Krakowie, a trzeci był planowany we Wrocławiu, jednak te zawody się nie odbyły. Czwarty konkurs mogliśmy podziwiać 1 czerwca 2008 roku już po raz drugi w Poznaniu.

  Red Bull RB1 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2005. Za kierownicą bolidu Red Bull RB1 zasiedli Szkot David Coulthard oraz Austriak Christian Klien, który na część sezonu został zastąpiony przez Vitantonio Liuzziego. Red Bull RB4 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2008. Za kierownicą bolidu Red Bull RB4 zasiedli Szkot David Coulthard oraz Australijczyk Mark Webber.

  Red Bull RB3 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2007. Za kierownicą bolidu Red Bull RB3 zasiedli Szkot David Coulthard oraz Australijczyk Mark Webber. Stanisław Poręba (ur. 24 czerwca 1930 w Tarnowie, zm. 12 stycznia 2012 w Sosnowcu), mąż Gabrieli z d. Olak – polski filolog, rusycysta, historyk literatury rosyjskiej XX wieku. Absolwent Katedry Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (1955). Jeden z twórców studiów rusycystycznych na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełnił funkcje prodziekana Wydziału Filologicznego (1982–1984), dyrektora Instytutu Filologii Rosyjskiej (1984–1990). Emerytowany profesor Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Współautor pierwszego polskiego podręcznika akademickiego do historii literatury rosyjskiej całego okresu sowieckiego (wraz z żoną Gabrielą Porębiną).

  Red Bull RB5 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2009. Za kierownicą bolidu Red Bull RB5 zasiedli Niemiec Sebastian Vettel oraz Australijczyk Mark Webber. Prezentacja RB5 odbyła się na torze Jerez.

  Dietrich Mateschitz (ur. 20 maja 1944 roku w Sankt Marein im Mürztal w Austrii) – austriacki miliarder, jeden z założycieli firmy Red Bull oraz właściciel dwóch zespołów Formuły 1: Red Bull Racing i Scuderia Toro Rosso. Według miesięcznika Forbes w 2008 roku zajmuje on 260 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek wyceniany jest na 4 miliardy dolarów. Posiada on 49% udziałów w firmie Red Bull. Nigdy się nie ożenił; ma jednego syna.

  Red Bull MOBILE – międzynarodowa marka usług telefonii komórkowej, która w Polsce pojawiła się za sprawą współpracy operatora P4 i producenta napoju energetyzującego Red Bull. Danuta Ulicka (ur. 1956) – polski literaturoznawca, specjalista w zakresie teorii literatury i poetyki. Tłumacz na polski z literatury rosyjskiej (m. in. Michaił Bachtin, Siergiej Awierincew, Olga Freudenberg). Kierownik Zakładu Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca w Kolegium MISH UW, Collegium Artes Liberales UW i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

  Franciszek Apanowicz (ur. 1944) - profesor zwyczajny dr habilitowany filologii. Od 2005 do 2008 r. dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalista literatury rosyjskiej XX wieku. Wykłada obecnie historię literatury rosyjskiej, Kulturę Rosji i przekład tekstów literackich. Red Bull RB6 – bolid teamu Red Bull Racing na sezon 2010. Został on zaprezentowany 10 lutego 2010 w Jerez de la Frontera (Hiszpania) na torze Circuito de Jerez, gdzie tego samego dnia odbyły się jego pierwsze testy.

  Red Bull Big Wave Africa są to zawody w surfingu rozgrywane w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki od 1999 roku. Zawody te są sponsorowane przez firmę Red Bull produkującą napoje energetyzujące. Red Bull Air Race World Series – międzynarodowe zawody rozgrywane od 2003 roku, stworzone i sponsorowane przez firmę Red Bull. Są wyścigami powietrznymi, które polegają na jak najszybszym przelocie pilota przez wyznaczoną trasę. Trasa przelotu składa się z bramek oraz kilku ewolucji jakie musi wykonać pilot. W wyścigach startuje 10 zespołów. Piloci występujący w tych zawodach latają na maszynach: Zivko Edge 540, MXR Technologies MX2, CAP 232 lub Extra 300.

  Red Bull Air Race World Series 2009 jest to siódmy sezon z cyklu Red Bull Air Race. Sezon rozpoczął się 18 kwietnia 2008 roku wyścigiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a zakończy w październiku w Hiszpanii. Kirby Chambliss (ur. 18 października 1959 w Corpus Christi w stanie Teksas), amerykański pilot akrobata. Od 2003 roku startuje w serii Red Bull Air Race w zespole Red Bull.

  Dodano: 02.02.2014. 19:13  


  Najnowsze