• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii - od komórki do społeczności, Sant Feliu de Guixols, Hiszpania

  24.11.2010. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 10-15 kwietnia 2011 r. w Sant Feliu de Guixols, Hiszpania, odbędą się warsztaty pt. "Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii - od komórek do społeczności".

  Prokariota to grupa organizmów, które nie posiadają jądra komórkowego ani żadnych innych organelli otoczonych membraną. Dzieli się je na dwie domeny: bakterie i archeony. Spośród wszystkich prokariontów mało które odgrywają większą rolę na skalę globalną niż cyjanobakterie. Pojawienie się cyjanobakterii około trzy miliardy lat temu doprowadziło do radykalnej przemiany środowiska ziemskiego, ponieważ tlen wytwarzany przez nie podczas fotosyntezy zamienił beztlenowy świat w tlenowy. Ich ogromne zróżnicowanie pod względem funkcji i struktury sprawia, że stanowią interesujący model do badań w tak zróżnicowanych dyscyplinach jak ewolucja, biologia, nauki o środowisku i geologia.

  Wydarzenie poświęcone będzie technikom i podejściom wykorzystywanym przez cyjanobakteriologów do rozwiązywania różnych problemów naukowych, które przekraczają granice pomiędzy takimi obszarami jak biologia, chemia, fizyka i informatyka.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Diecezja Sant Feliu de Llobregat (łac. Dioecesis Sancti Felicis de Llobregar, hiszp.: Diócesis de San Felíu de Llobregat) - katolicka diecezja hiszpańska położona w północno-wschodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem zachodnią część terytorium prowincji barcelońskiej w Katalonii. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Wawrzyńca w Sant Feliu de Llobregat. Marc Crosas Luque (ur. 9 stycznia 1988 w Sant Feliu de Guíxols) – hiszpański piłkarz występujący najczęściej na pozycji środkowego pomocnika, obecnie zawodnik meksykańskiej Santos Laguny. Chroococcales – rząd jednokomórkowych cyjanobakterii (sinic). Występują w formie cenobiów (zespoły komórek sinicowych otoczonych żelową otoczką), mogą osiągać różnorodne kształty. Rozmnażają się przez podział lub rozpad cenobium. Nie wytwarzają heterocyst ani akinet.

  El Baix Llobregat – comarca (powiat) w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Katalonia. Liczy 692 892 mieszkańców na powierzchni 486,5 km². Stolicą jest Sant Feliu de Llobregat, a największym miastem – Cornellà de Llobregat. Juan Carlos Navarro Feijoo (ur. 13 czerwca 1980 w Sant Feliu de Llobregat) - hiszpański koszykarz, narodowości katalońskiej. Obecnie gra w FC Barcelonie. Wielokrotny reprezentant Hiszpanii.

  Agustín Cortés Soriano (ur. 23 października 1947 w Walencji) – hiszpański duchowny katolicki, biskup Sant Feliu de Llobregat od 2004. Społeczność Chrystusa (różnice z mormonami): Społeczność Chrystusa i Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich są dwiema różnymi denominacjami, które dzielą wspólną spuściznę po „Kościele Chrystusa” założonym przez Józefa Smitha, Jr. 6 kwietnia 1830. Drogi tych dwóch wyznań rozeszły się po śmierci proroka Smitha w 1844 r. Potem ich nauczanie i praktyki rozwijały się oddzielnie. Podczas gdy Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich posiada obecnie 12 milionów członków, Społeczność Chrystusa liczy ich ok. 250 tysięcy.

  Studia Matematyczno-Przyrodnicze Uniwersytetu Jagiellońskiego – 5-letnie, interdyscyplinarne, międzywydziałowe studia zapewniające możliwość uczęszczania na zajęcia oferowane przez wszystkie wydziały matematyczno-przyrodnicze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnia je indywidualny tok studiów (już od ich rozpoczęcia), pod opieką tutora (opiekuna naukowego). Po drugim roku studiów studenci wybierają kierunek wiodący spośród 9 dostępnych (astronomia, biologia, chemia, fizyka, geologia, geografia, informatyka, ochrona środowiska i matematyka), którego też tytuł magistra otrzymują po ich ukończeniu. Pojęciem klona oznacza się w społecznościach internetowych konto użytkownika założone niezgodnie z regułami społeczności i służące celom sprzecznym z jej celami. Zwykle jest kontem wtórnym (tzn. jego założyciel posiada już własne konto w społeczności) i jego profil zawiera nieprawdziwe dane na temat właściciela.

  Społeczność – połączona ze sobą za pomocą więzi społecznych zbiorowość ludzi należących do pewnego środowiska społecznego i powiązanych ze sobą:

  Katolicka nauka społeczna (KNS) składa się z tych aspektów doktryny Kościoła katolickiego, które odnoszą się do kwestii zbiorowych problemów społeczności lub też całej ludzkości.

  Zabezpieczenia społeczne - system zinstytucjonalizowanych świadczeń materialnych i niematerialnych, które mają na celu zagwarantowanie oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb wszystkim członkom danej społeczności. KDE e.V. — stowarzyszenie zarejestrowane reprezentujące społeczność skupioną wokół KDE w sprawach prawnych i finansowych. Wspiera finansowo, przez przekazywanie sprzętu i inne darowizny, a następnie dysponuje nimi, aby wspierać rozwój KDE, a nie wpływać na niego. Występujące „e.V.” w nazwie jest skrótem od eingetragener Verein (stowarzyszenie zarejestrowane). Trzy flagi w logo KDE e.V. symbolizują: wsparcie społeczności, reprezentowanie społeczności i zarządzanie społecznością.

  Sarrià-Sant Gervasi - to dystrykt Barcelony noszący numer V. Znajduje się on w zachodnim krańcu miasta. Zajmuje powierzchnię 20,09 km² i liczy 140.461 mieszkańców (2005). Graniczy z dzielnicami Horta-Guinardó, Gràcia, Eixample i Les Corts oraz z miastami Sant Just Desvern, Esplugues de Llobregat, Sant Feliu de Llobregat, Molins de Rei oraz z San Cugat del Vallés. Jest to obszar miasta o najwyższym dochodzie na mieszkańca. Administracyjnie dzieli się na 6 dzielnic: Sant Gervasi-Galvany, El Putget i Farró, Sant Gervasi-La Bonanova, Les Tres Torres, Sarrià oraz Vallvidrera, El Tibidabo i Les Planes. Social media marketing (pl. marketing w mediach społecznościowych) - Zjawisko polegające na zdobywaniu uwagi oraz generowaniu ruchu internetowego przy pomocy serwisów społecznościowych. Do promocji marki wykorzystuje się takie portale społecznościowe jak Facebook, Twitter, LinkedIn, Yelp, Youtube czy blogi. Media społecznościowe w ostatnim czasie odgrywają coraz większą rolę w działaniach marketingowych wielu firm, ze względu na fakt, że są łatwo dostępne dla wszystkich, którzy mają dostęp do internetu. Social media marketing umożliwia bezpośredni dostęp do pożądanej grupy docelowej, a dodatkowo obniża koszty działań marketingowych.

  Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów. Kultura darów (określana także jako społeczność darów, wspólnota darów, kultura prezentu lub niepoprawnie ekonomią darów) – termin antropologiczny oznaczający społeczność, w której status społeczny i relacje zależności między partycypującymi tworzone są w oparciu o bezinteresowną wymianę dóbr. Innymi słowy kultura darów to kultura, w której uczestniczący przekazują dobra posiadające wartość na poczet kształtowania dobrobytu swojej społeczności.

  Dodano: 24.11.2010. 16:17  


  Najnowsze