• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii - od komórki do społeczności, Sant Feliu de Guixols, Hiszpania

  24.11.2010. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 10-15 kwietnia 2011 r. w Sant Feliu de Guixols, Hiszpania, odbędą się warsztaty pt. "Molekularna bioenergetyka cyjanobakterii - od komórek do społeczności".

  Prokariota to grupa organizmów, które nie posiadają jądra komórkowego ani żadnych innych organelli otoczonych membraną. Dzieli się je na dwie domeny: bakterie i archeony. Spośród wszystkich prokariontów mało które odgrywają większą rolę na skalę globalną niż cyjanobakterie. Pojawienie się cyjanobakterii około trzy miliardy lat temu doprowadziło do radykalnej przemiany środowiska ziemskiego, ponieważ tlen wytwarzany przez nie podczas fotosyntezy zamienił beztlenowy świat w tlenowy. Ich ogromne zróżnicowanie pod względem funkcji i struktury sprawia, że stanowią interesujący model do badań w tak zróżnicowanych dyscyplinach jak ewolucja, biologia, nauki o środowisku i geologia.

  Wydarzenie poświęcone będzie technikom i podejściom wykorzystywanym przez cyjanobakteriologów do rozwiązywania różnych problemów naukowych, które przekraczają granice pomiędzy takimi obszarami jak biologia, chemia, fizyka i informatyka.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 24.11.2010. 16:17  


  Najnowsze