• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Morskie doświadczenia na Bałtyckim Obozie Naukowym

  14.08.2011. 15:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zostań na tydzień morskim naukowcem - proponują młodzieży organizatorzy Bałtyckiego Obozu Naukowego 2011 - Uniwersytet Szczeciński i Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. Bezpłatne zajęcia dla zainteresowanych naukami na morzu odbywać się będą od 3 do 12 września.

  Tematyka obozu skierowana będzie na strefę przybrzeżną jako dynamiczny obszar naturalnych zmian i wzrostu działalności człowieka. W programie jest praca w międzynarodowym zespole, pobieranie próbek i ich analiza.

  Obóz rozpocznie się 3 września na wyspie Wolin (Biała Góra), a zakończy 12 września w Sopocie, gdzie uczestnicy obozu wezmą udział w jednodniowej konferencji podsumowującej.

  Uczestnicy zajęć wraz z nauczycielami powinni posługiwać się językiem angielskim. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.southbalticweblab.eu/ssc-2011-about-pl.html

  PAP - Nauka w Polsce

   

  kol/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oboźny - osoba, która podczas obozu lub biwaku harcerskiego czuwa nad porządkiem zajęć, dyscypliną uczestników oraz wspomaga komendanta obozu w jego działaniach. Często prowadzi część zajęć, wspomaga logistykę wyjazdu. Arbeitslager Hirschberg (AL) - filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku, jeden z licznych podobozów Gross Rosen. Utworzony w maju 1944 roku po byłym obozie pracy zwanym SS Sonderbauftrand działającym przy fabryce celulozy i włókien sztucznych (Schlesiche Zellwolle A.G. - Hirschberg im Riesengebirge). Obóz męski dla więźniów żydowskich. W październiku 1944 roku do obozu trafiło 70 Żydów z Auschwitz-Birkenau. Na początku 1945 roku, w związku z likwidacją AL Bolkenhain,do obozu przybyło kilkuset więźniów żydowskich. Ewakuację obozu rozpoczęto pod koniec lutego 1945 roku. Procesy załogi Majdanka – procesy, które odbyły się przed sądami polskimi i niemieckimi, obejmujące członków załogi byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Majdanek. W sumie, w latach 1944–1981 osądzono 170 esesmanów (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) oraz kapo, którzy pełnili służbę w tym obozie (znanych jest 1300 nazwisk członków załogi obozu). Majdanek pełnił nie tylko funkcję obozu koncentracyjnego, lecz także obozu zagłady. Poniżej przedstawiono kilka ważniejszych procesów załogi obozu. Karl Otto Koch (pierwszy komendant obozu) i Arthur Hermann Florstedt (trzeci komendant obozu) zostali na początku 1945 skazani na śmierć za nadużycia władzy przez Wyższy Sąd SS i Policji (stracono ich w kwietniu 1945).

  Czarownik i biały wąż (chin. trad. 白蛇傳說之法海, chin. upr. 白蛇传说之法海, pinyin Bái Shé Chuán Shuō Zhī Fǎ Hǎi) – film w reżyserii Ching Siu-tung, z udziałem Jeta Li z 2011 roku. Jest on oparty na chińskiej legendzie o Białym Wężu. Produkcja rozpoczęła się 10 września 2010 roku, a zakończyła 16 stycznia 2011 roku. Jest to film 3D, został pokazany poza konkursem głównym na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w dniu 3 września 2011. Został wydany w Hongkongu 29 września 2011. Jan Mosdorf, ps. Andrzej Witowski (ur. 30 maja 1904 w Warszawie, zm. 11 października 1943 w Auschwitz) – publicysta i doktor filozofii pochodzenia niemieckiego, działacz Obozu Wielkiej Polski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej oraz przywódca Obozu Narodowo-Radykalnego, więzień i ofiara niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

  Zawody w pływaniu na Igrzyskach Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011 odbyły się w położonym na wyspie Man mieście Douglas w dniach 811 września 2011 roku. Zawody kolarskie na Igrzyskach Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011 odbyły się w położonym na wyspie Man mieście Douglas w dniach 911 września 2011 roku.

  Zawody w gimnastyce sportowej na Igrzyskach Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011 odbyły się w położonym na wyspie Man mieście Douglas w dniach 811 września 2011 roku. Anna Wörner (ur. 27 września 1989 r.) - niemiecka narciarka dowolna, specjalizująca się w skicrossie. Startowała tylko raz w igrzyskach olimpijskich było to w Vancouver gdzie zajęła 17 miejsce w skicrossie. W mistrzostwach świata startowała jak dotąd także tylko raz było to w Deer Valley, gdzie zajęła 9 miejsce w skicrossie. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata, osiągnęła w sezonie 2010/2011, kiedy to zajęła 21 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji skicrossu była 7. 11 lutego 2011 roku wywalczyła swoje pierwsze podium w skicrossie gdzie zajęła pierwsze miejsce.

  Edward Marcin Kemnitz (ur. 10 października 1907 w Warszawie, zm. 10 marca 2002 w Montrealu) – prawnik, społeczny i polityczny działacz obozu narodowego, członek Pogotowia Patriotów Polskich, Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Wielkiej Polski, współzałożyciel i działacz struktur kierowniczych Obozu Narodowo-Radykalnego, członek cywilnych struktur Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, komendant Okręgu Pomorskiego NSZ w I połowie 1945 r., ps. "Szczeciński", "Marcin".

  Zawody bokserskie na Igrzyskach Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011 odbyły się w położonym na wyspie Man mieście Douglas w dniach 811 września 2011 roku.

  Turniej badmintona na Igrzyskach Wspólnoty Narodów Młodzieży 2011 odbył się w położonym na wyspie Man mieście Douglas w dniach 911 września 2011 roku. Władysław Bukowiecki (ur. 1910 w Ślęcinie k. Jędrzejowa, zm. 1 lutego 1976 w Sopocie) − teoretyk muzyki, dyrygent, pedagog, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie (później przeniesiona do Gdańska). Był absolwentem Wydziału Nauczycielskiego i Wydziału Teorii Specjalnej Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie (1939) oraz Studium Pedagogicznego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach okupacji hitlerowskiej pracował jako nauczyciel w zorganizowanym tajnym nauczaniu, był oficerem Armii Krajowej (pseudonim „Ryś”), brał udział w Powstaniu Warszawskim, następnie został wywieziony do obozu pracy przymusowej w Hagen w Niemczech, gdzie pracował przy kopaniu schronów. Po wyzwoleniu, już od 1945 roku, Władysław Bukowiecki rozpoczął pracę w Ministerstwie Oświaty, a od 1948 w Ministerstwie Kultury i Sztuki na stanowisku ministerialnego wizytatora szkół. Ukończył kolejne studia w PWSM w Warszawie na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Od 1947 roku pracował jako wykładowca przedmiotów teoretycznych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a od 1950 roku był dziekanem Wydziału Pedagogicznego tejże uczelni. 1 września 1954 roku Władysław Bukowiecki został powołany na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie i pełnił je do listopada 1956 roku. W kolejnych latach był dyrektorem Liceum Muzycznego w Sopocie, a później długoletnim wykładowcą i dyrektorem szkół muzycznych Trójmiasta. Współpracował z regionalnymi ośrodkami kultury muzycznej i amatorskim ruchem muzycznym jako animator i twórca opracowań repertuaru dla chórów i orkiestr. Jednocześnie w latach sześćdziesiątych prowadził jako dyrygent Chór Nauczycielski im. Stanisława Kazuro przy Oddziale Miejskim ZNP w Gdańsku.

  Rudolf Vrba, wcześniej Walter Rosenberg (ur. 11 września 1924 w Topolczanach, zm. 27 marca 2006) - profesor farmakologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Z pochodzenia Słowak. W czasie II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz na terenie okupowanej przez Hitlerowców Polski. Uciekł z obozu i ujawnił informacje o masowych zbrodniach popełnianych w Auschwitz. Payback – program lojalnościowy, który rozpoczął działalność w Polsce 16 września 2009 r. Za pomocą jednej karty uczestnicy mogą gromadzić punkty podczas codziennych zakupów w wielu tradycyjnych punktach sprzedaży oraz online. Ponadto można korzystać ze specjalnych zniżek, kuponów oraz ofert. Zebrane punkty można wymieniać na nagrody rzeczowe, bony zakupowe, mile w programie Miles & More lub przekazać na cele charytatywne. Obecnie kart Payback używa ponad 10 milionów Polaków.

  Friedrich Warzok (ur. 21 września 1903, zm. ?) - zbrodniarz hitlerowski, komendant obozu zagłady Janowska i Hauptsturmführer. Mieczysław Prószyński (ur. 1909 zm. 8 września 1979 w Warszawie) – adwokat, działacz obozu narodowościowego (Obóz Narodowo-Radykalny).

  Konferencja internetowa jest wykorzystywana do odbycia spotkania, przeprowadzenia szkolenia lub przedstawienia prezentacji na żywo poprzez internet. W przypadku konferencji internetowej każdy uczestnik siedzi przed swoim własnym komputerem i ma kontakt z innymi uczestnikami przez internet. Wzięcie udziału w konferencji jest możliwe, jeśli uczestnicy na swoich komputerach mają zainstalowane odpowiednie aplikacje. Może to być także aplikacja sieciowa, gdzie uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w spotkaniu po naciśnięciu linku rozprowadzanego pocztą e-mail (zaproszenie na spotkanie). Na mapach: 54°27′02,72″N 18°33′49,85″E/54,450756 18,563847 Instytut Oceanologii PAN (IO PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, z siedzibą w Sopocie, został utworzony w 1983 jako kontynuacja Morskiej Stacji PAN, istniejącej w Sopocie od 1953.

  Dodano: 14.08.2011. 15:04  


  Najnowsze