• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Multimedialne centrum przyrodnicze w Jaskini Niedźwiedziej

  23.01.2010. 10:04
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Modele lwa oraz hieny, kolekcja czaszek niedźwiedzi i multimedialne prezentacje, to tylko niektóre atrakcje Centrum Edukacji Przyrodniczej, które powstało w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie koło Stronia Śląskiego.

  Jak poinformował PAP Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, centrum powstało przy wejściu do jaskini, aby turyści mogli się zapoznać z historią tego miejsca jeszcze przed rozpoczęciem zwiedzania. "Na monitorach wyświetlana jest m.in. multimedialna prezentacja o historii badań jaskini, a także o sekretach życia prehistorycznych zwierząt. Interesujące tematy możemy wybrać sami za pomocą panelu dotykowego" mówił Borkacki.

  Dla zwiedzających przygotowana została także m.in. rekonstrukcja szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, gabloty z minerałami i wykopaliskami paleontologicznymi, a także multimedialna makieta Masywu Śnieżnika. "Miłośnicy górskich wędrówek mogą za pomocą specjalnego panelu podświetlać diodami szlaki turystyczne" - tłumaczył Borkacki.

  Koszt urządzenia multimedialnego centrum to blisko 400 tys. zł.

  Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w 1966 r. i należy do największych atrakcji turystycznych woj. dolnośląskiego. Przez geologów została uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Ma wspaniałą i stale się wzbogacającą szatę naciekową - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady i draperie. Od 1983 r. możliwe jest jej zwiedzanie. Dla ochrony jaskini oraz okolicznego kompleksu przyrodniczego został utworzony Rezerwat Przyrody "Jaskinia Niedźwiedzia".

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rezerwat przyrody "Jaskinia Niedźwiedzia" – geologiczny, częściowy rezerwat przyrody, w południowo-zachodniej Polsce w Masywie Śnieżnika, w Sudetach Wschodnich, województwo dolnośląskie. Utworzony został wokół Jaskini Niedźwiedziej dla ochrony samej jaskini oraz występujących w jej sąsiedztwie zjawisk krasowych. Trzy misie – dukat lokalny wyemitowany po raz pierwszy w lutym 2009 r. przez gminę Stronie Śląskie w ramach akcji promującej walory turystyczne gminy oraz znajdującej się na jej terenie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Orłowa czuka (bułg. Орлова чука) – jaskinia w północnej Bułgarii, niedaleko Pepeliny i miasta Dwe mogili. Ma ok. 13,5 tys. m długości, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii. Temperatura w jaskini jest względnie stała w ciągu roku i wynosi ok. 14° C. Została odkryta w 1941 roku, a w 1962 roku została uznana za pomnik przyrody. Istnieje możliwość zwiedzania jaskini z przewodnikiem. W jaskini żyje około 10 000 nietoperzy.

  Jaskinia lodowa – jaskinia, w której (w całej jaskini lub przynajmniej jej części) przez cały rok utrzymują się trwałe skupiska lodu lub nacieki lodowe. Z reguły wiąże się to z utrzymywaniem się w jaskini (lub w jej części) przez cały rok temperatur ujemnych lub nieznacznie tylko powyżej zera w ciepłym półroczu. Alegoria jaskini, znana również pod nazwą jaskini Platona lub jaskini platońskiej – metaforyczne przedstawienie ludzi w ziemskim świecie oraz wpływu idei na ten świat.

  Jaskinia Wodna pod Pisaną, nazywana także Jaskinią Pisaną – jaskinia znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Wylot jaskini znajduje się w odległości 4,3 km od Kir, powyżej Polany Pisanej, pod wapienną Skałą Pisaną. W miejscu tym wypływa z jaskini woda, która podziemnymi korytami i szczelinami przesącza się z Kościeliskiego Potoku, a także z Wąwozu Kraków. Wchodząc do jaskini, brnie się po pas w zimnej wodzie. Silny prąd utrudnia poruszanie się. Jaskinia ma 3 otwory wylotowe, łączna jej długość wynosi 450 m, położona jest na wysokości 1023–1028 m n.p.m.. Deniwelacja – różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem w jaskini. W przypadku gdy najwyżej położonym punktem jest otwór wejściowy, deniwelacja jest głębokością jaskini.

  Jewel Cave – jaskinia położona w łańcuchu górskim Black Hills w amerykańskim stanie Dakota Południowa. Jej oficjalna długość na dzień 16 marca 2008 roku wynosiła 228,32 kilometra, co czyni ją drugą co do długości jaskinią na świecie, po Jaskini Mamuciej. Badania przepływu powietrza w jaskini wskazują, że może w niej istnieć jeszcze wiele nieodkrytych korytarzy. Oficjalna głębokość jaskini wynosi 193 metry. Jej najwyższy punkt położony jest na wysokości 1648 m n.p.m., zaś najniższy na poziomie 1455 m n.p.m. Jaskinia posiada tylko jedno naturalne wejście. Jaskinia Miętusia – jaskinia w Tatrach Zachodnich położona na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej. Jest jaskinią o największej rozciągłości horyzontalnej w Polsce (1150 m) i czwartą pod względem długości, która wynosi 10 780 m. Deniwelacja jaskini wynosi 305 m. Wlot do Jaskini Miętusiej położony jest na wysokości 1273 m n.p.m., w górnej części Doliny Miętusiej. Jaskinia Miętusia została odkryta w 1936 r. przez Władysława Goryckiego.

  Syfon – odcinek korytarza jaskiniowego, wypełniony stale lub okresową wodą aż po strop jaskini. Może stanowić duże utrudnienie w czasie eksploracji jaskini, w przypadku dłuższych syfonów konieczne może być zastosowanie sprzętu nurkowego.

  Jaskinia Mamutowa (Wierzchowska Dolna) – jaskinia o długości korytarzy 105 metrów, znajduje się w Dolinie Kluczwody, w masywie skalnym Berdo. Elementami jaskini są dwa korytarze i jedna komora. W odległości kilkuset metrów, na południe od Jaskini Mamutowej, położona jest Jaskinia Wierzchowska Górna.

  Heliktyt (starogreckie helikos skręcający) – agrawitacyjna forma nacieku jaskiniowego, zwykle przybiera kształt nieregularnych zgrupowań niewielkich kryształków kalcytu lub aragonitu, które narastając tworzą fantazyjne formy drzewiaste. Heliktyty powstają w wyniku wytrącania się węglanu wapnia z wody podsiąkającej z podłoża. Powstają zwykle na ścianach i stropach, a także na stalaktytach i polewach. W polskich jaskiniach występują sporadycznie m.in. w Tatrach Zachodnich w Bańdziochu Kominiarskim (Heliktytowa Galeria) i w Sudetach w Jaskini Niedźwiedziej (Heliktytowy Zaułek). Jaskinia Szeroki Aven – jaskinia położona w Dolinie Szklarki na Wyżynie Olkuskiej w województwie małopolskim. Długość jaskini wynosi 270 m, jej głębokość 59 m, położona jest na wysokości ok. 460 m n.p.m. Znane części jaskini to tzw. Krucha Studnia (odkryta 8 marca 1985 roku) czy Głęboka Szczelina.

  Jaskinia Kadıini - jaskinia oddalona o 15 km na północny wschód od tureckiego miasta Alanya. Położona jest w miejscowości Çatak. Jej wnętrze zdobią trzy razy większe stalaktyty i stalagmity od tych w Jaskini Damlatas w centrum Alanyi. Po badaniach w 1957 roku odkryto szkielety ludzkie oraz inne pozostałości świadczące o tym, iż była to pierwsza osada Alanyi pochodząca sprzed 20 tysięcy lat. Jaskinia Naciekowa – jaskinia we wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Położona jest w dolomitowo-wapiennym masywie Organów, ok. 60 m powyżej Jaskini Zimnej. Jest to jaskinia rozwinięta horyzontalnie, o trzech oknach (1188, 1199, 1180 m n.p.m.) i deniwelacji 95 m. Słynie z licznych nacieków, które wśród tatrzańskich jaskiń należą do najlepiej rozwiniętych. Od nacieków tych pochodzi nazwa jaskini.

  Jaskinia Sąspowska – jaskinia położona na terenie w Ojcowskiego Parku Narodowego. Jaskinia o poziomym rozwinięciu, można ją zwiedzać tylko po uzyskaniu zgody Dyrekcji OPN. Przejście utrudnia śliski 2,5 m. próg a korytarze miejscami są bardzo ciasne. Otwór jaskini położony jest ok. 20 m nad dnem Doliny Sąspowskiej, powyżej ujścia do niej Wąwozu Jamki na zachodnim zboczu. Partie za przewężeniem jaskini odkrył W. Barski i Z. Korona w 1967 roku. Została zinwentaryzowana przez A. Górnego w 1971 roku, w latach 19941995 odkryto dodatkowo 9-metrowy korytarzyk jaskini. 9 kwietnia 2008 roku 30-letni krakowski niedoświadczony grotołaz zignorował zakaz wejścia do jaskini i zginął utknąwszy głową w dół w wąskiej szczelinie na 14 metrze. W akcji brali udział ratownicy z grupy jurajskiej GOPR, którzy chcąc wydobyć ciało musieli rozkuwać ręcznie fragment wewnętrznej skały. Jaskinia Hasbahçe - jaskinia zlokalizowana w odległości 4 km od centrum tureckiego miasta Alanya, w dzielnicy Hasbahçe, a dokładnie w Inisdibi. Jaskinia ta jest cztery razy większa od Jaskini Damlataş w centrum Alanyi. W jej wnętrzu nie były prowadzone żadne badania, z tego powodu nie można ocenić jej wieku. Ze względu na niską temperaturę panującą w grocie, wykorzystywana jest jako magazyn do przechowywania przetworów.

  Jaskinia Mroźna – jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 560 m. Stalagmit – naciek jaskiniowy, grawitacyjny osiągający duże rozmiary. Może występować w postaci słupa, stożka, guza itp. Narasta od dna jaskini krasowej ku górze wskutek wytrącania się węglanu wapnia z kapiącej ze stropu wody – w przypadku jaskini lodowej – jej zamarzania. Stalagmitowi odpowiada zazwyczaj stalaktyt w stropie jaskini, w wyniku ich połączenia powstaje kolumna zwana stalagnatem.

  Dodano: 23.01.2010. 10:04  


  Najnowsze