• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki harcerskie.

  31.12.2009. 12:12
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zbiera pamiątki związane z harcerstwem. Najciekawsze z nich za kilka miesięcy będą pokazane na wystawie poświęconej 100-leciu ruchu harcerskiego w Polsce. Centralnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Zlot 100-lecia Harcerstwa Polskiego zaplanowany od 16 do 24 sierpnia na krakowskich Błoniach.

  Organizatorzy - Chorągiew Krakowska ZHP - spodziewają się przyjazdu kilkudziesięciu tysięcy skautów z Polski i zagranicy. Wystawa przygotowywana w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ma przypomnieć nie tylko historię harcerstwa, ale przede wszystkim harcerskie ideały, które przyciągały i przyciągają do tego ruchu młodych ludzi.

  "Misję tej wystawy można określić słowami: +wciąż potrzebne+. Chcemy pokazać, że ruch harcerski, który z Anglii przyszedł do Polski i przechodził różne transformacje, poprzez swoje ideały wciąż jest alternatywą i ciekawą propozycją edukacyjną, wychowawczą, patriotyczną dla społeczeństwa aspirującego do miana społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

  Scenariusz wystawy - przygotowywanej we współpracy z ZHP i ZHR - nie jest jeszcze skończony, a do oddziału Muzeum Historycznego w Fabryce Schindlera można przynosić pamiątki związane z ruchem harcerskim. Od początku lat 90. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa działa pracownia dokumentacji ruchu harcerskiego, która ma już kilkaset archiwaliów i eksponatów.

  "Jubileuszową wystawę chcemy zbudować wokół ideałów harcerskich: życia w kontakcie z naturą, wspólnotowości oraz poszanowania tradycji" - mówił Niezabitowski.

  W jednej z sześciu sal organizatorzy ekspozycji chcą zaaranżować leśne obozowisko, w innej harcówkę z totemami, drewnianymi ławami i sztucznym ogniskiem. Na wystawie przypomnieli zostaną twórcy polskiego harcerstwa - Andrzej i Olga Małkowscy oraz dr Henryk Jordan, który propagował ideę wychowania dzieci poprzez ruch fizyczny.

  Wśród pokazywanych eksponatów będą pamiątki osobiste po wybitnych harcerzach, mundury, proporce, krzyże harcerskie, zdjęcia i dokumenty. "Historia spowodowała pewne podziały w ruchu harcerskim. My na tej wystawie chcemy pokazać, że pomimo tych podziałów jest idea wspólna dla wszystkich odłamów i to ją będziemy starali się wydobyć" - dodał Niezabitowski.

  Wystawa, która potrwa od sierpnia do października ma być pierwszym krokiem do powstania w Krakowie Muzeum Ruchu Harcerskiego. "Nie chcemy tworzyć konkurencji dla muzeum działającego przy Kwaterze Głównej ZHP w Warszawie, tylko powołać placówkę, która byłaby uzupełnienie tamtego muzeum" - powiedział PAP zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, który jest przewodniczącym zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie koncepcji funkcjonowania Muzeum Ruchu Harcerskiego w Krakowie. W składzie tego zespołu są także radni, urzędnicy miejscy, reprezentanci ZHR i ZHP.

  Muzeum ma się mieścić w byłym forcie austriackim "Łapianka". Obiekt ten musi zostać odrestaurowany i przystosowany do nowej funkcji. Władze miasta liczą, że w 2010 r., uda się pozyskać na ten cel pieniądze z funduszy, którymi dysponuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. "Trzeba uporządkować ten teren, rozebrać przybudówki i krok po kroku zagospodarować obiekt. Trudno powiedzieć, kiedy muzeum powstanie" - mówił PAP Trzmiel.

  Według wstępnej koncepcji w muzeum byłaby część wystawiennicza, edukacyjna, informacyjna, a tereny wokół fortu zostały by zagospodarowane tak, by można tam było urządzać np. biwaki. Kraków był jednym z pierwszych ośrodków skautingu w Polsce. W lipcu 1910 r. w Krakowie odbył się Zlot Sokoli, którego hasłem było zawołanie "Czuwaj!". We wrześniu 1910 r. w I Gimnazjum, ocenie I LO, powstał zastęp Kruki. W 1913 r. z krakowskich Błoń wyruszyła pierwsza reprezentacja polskiego skautingu na Wszechbrytyjski Zlot Skautów w Birmingham. Jubileusz powstania polskiego harcerstwa druhowie z ZHP będą obchodzić w 2010 r., a harcerze ZHR - w 2011 r. Pierwsze patrole skautowe na ziemiach polskich powstały latem 1910 r., a 22 maja 1911 r. został wydany oficjalny rozkaz powołujący pierwsze drużyny skautowe.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej. Krzysztofory. Zeszyty Naukowe Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – rocznik wydawany w Krakowie od 1974 roku nakładem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Rocznik publikuje teksty głównie z zakresu dziejów Krakowa, historii krakowskiej sztuki oraz na temat zbiorów Muzeum Historycznego. Każdy numer zawiera również kronikę działalności muzeum. Do 2007 roku ukazało się 25 numerów pisma. Kamienica Hipolitów – jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, usytuowany przy placu Mariackim w Krakowie. W dwupiętrowej kamienicy mieści się stała wystawa pt. Dom mieszczański, która pokazuje, jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Budynek, należący niegdyś do rodziny Hipolitów, był wielokrotnie przebudowywany i po gruntownej restauracji został przekazany do użytku muzeum w 2003 roku.

  Dzieje Nowej Huty – muzeum w Krakowie, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, bada, opracowuje i udostępnia informacje o Nowej Hucie od prehistorii do współczesności; organizuje wystawy tematyczne, lekcje muzealne, wykłady i konferencje naukowe, a także przygotowuje naukowe i popularyzatorskie publikacje dotyczące dziejów Nowej Huty. Dodatkowo urządza wycieczki umożliwiające poznanie m.in. architektury i urbanistyki starej części Nowej Huty wraz z Placem Centralnym i Centrum Administracyjnym kombinatu, nowoczesnej architektury sakralnej, wpisanej w historię walki mieszkańców tej dzielnicy z systemem komunistycznym, a także obiektów i zespołów zabytkowych, istniejących na tym terenie przed powstaniem Nowej Huty. Dom Zwierzyniecki (dawniej Zwierzyniecki Salon Artystyczny) – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa mieszczący się przy ulicy Królowej Jadwigi 41. Prezentowana jest tu twórczość związanych ze Zwierzyńcem artystów oraz organizowane są wystawy czasowe związane z tą dzielnicą Krakowa, krakowskimi przedmieściami oraz folklorem miejskim.

  Leszek Zarzycki (ur. 1954) – krakowski szopkarz, z zawodu mechanik precyzyjny. W konkursie szopek krakowskich uczestniczy (z przerwami) od 1982 roku. Jest 12-krotnym laureatem pierwszej nagrody. W roku 2012 otrzymał specjalną nagrodę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizuje się w szopkach dużych i średnich. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Muzeum Rozproszone Nowej Huty – ekomuzeum w Nowej Hucie zorganizowane pod auspicjami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Działalność muzeum opiera się na współpracy różnych instytucji i osób prywatnych (zwanych Partnerami), prowadzących działalność na terenie Nowej Huty, nierzadko w zabytkowych lub istotnych dla dziejów dzielnicy budynkach. Szczególnym wydarzeniem, przygotowywanym przez Partnerów Muzeum Rozproszonego Nowej Huty, jest doroczna, dwudniowa impreza pod nazwą "Zajrzyj do Huty", podczas której turyści mogą zwiedzić nowohuckie atrakcje z przewodnikiem, również miejsca na co dzień niedostępne. Pierwsze "Zajrzyj do Huty" miało miejsce w 2009 roku, w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.

  Włodzimierz Malik (ur. 1912, zm. 6 sierpnia 1990) – krakowski szopkarz, wielokrotny uczestnik konkursu szopek krakowskich, syn Walentego Malika i ojciec Stanisława. W latach 1962-1984 szesnastokrotnie nagradzany w konkursie szopek (pierwsze nagrody w latach 1975, 1976, 1979 i 1981). Jego dzieła znajdują się w kolekcjach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Podziemia Rynku Głównego – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m².

  Konkurs szopek krakowskich (Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską) – coroczny konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym krakowscy szopkarze rywalizują o nagrody w kilku kategoriach wiekowych.

  Pałac pod Krzysztofory, popularnie zwany Krzysztofory lub niepr. pod Krzysztoforami – zabytkowa kamienica w Krakowie przy ul. Szczepańskiej 2 na rogu Rynku Głównego 35. Siedziba między innymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ze stałą ekspozycją Z dziejów i kultury Krakowa.

  Dodano: 31.12.2009. 12:12  


  Najnowsze