• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Twierdzy Kostrzyn apeluje o przekazanie zabytków

  17.11.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W kazamatach jednego z Bastionów Twierdzy Kostrzyn (woj. lubuskie) powstaje nowoczesna, stała wystawa prezentująca wybrane aspekty historii miasta i umocnień. Muzealnicy apelują, by okoliczni mieszkańcy przekazywali zabytki związane z tym miejscem.

  "Zależy nam na tym, aby ekspozycja miała jak najbardziej autentyczny charakter, dlatego apelujemy do mieszkańców Kostrzyna nad Odrą i nie tylko, o przekazanie zabytkowych przedmiotów związanych z historią tego niezwykłego miejsca" - deklarują muzealnicy.

   

  Muzeum Twierdzy ma co prawda bardzo skromne zbiory, ale jego pracownicy wiedzą, że niemała liczba zabytkowych przedmiotów i archiwaliów znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów. Część przekazano już do placówki. Wśród nich są naczynia i butelki z różnych okresów, drobne przedmioty codziennego użytku i kula armatnia.

  "Zwracamy się z ogromną prośbą o wzbogacenie naszych zbiorów i przekazanie zgromadzonych przedmiotów do kostrzyńskiego Muzeum. Zostaną one wykorzystane przy tworzeniu wystawy w Bastionie Filip. Jest to doskonała okazja, aby prywatne zbiory ujrzały światło dzienne" - przekonują pracownicy placówki.

  Dla fachowców każdy zabytek, nawet najdrobniejszy, jest cenny, choć z perspektywy obecnych właścicieli może nie mieć wielkiej wartości czy wyceny pieniężnej. Muzealnicy nie mogą zaoferować rekompensaty finansowej. Tylko w wyjątkowych przypadkach, jeśli przedmiot będzie bardzo cenny z ich punktu widzenia, zostanie odkupiony. Wyrazem wdzięczności na życzenie może być publiczna informacja o darczyńcy odnotowana na ekspozycji lub stronie internetowej. Na życzenie gwarantowana jest anonimowość.

  "Jesteśmy na etapie aranżacji i wizualizacji wystawy. Każdy przedmiot znajdzie na niej konkretną, przeznaczoną dla siebie lokalizację, a wcześniej zostanie poddany zabiegom konserwatorskim" - napisano w apelu.

  Zabytki można przekazywać w biurze Muzeum przy ulicy Granicznej 1 w Kostrzynie nad Odrą, bądź w punkcie informacji turystycznej w Bramie Berlińskiej.

  Prace remontowe w jednym z bastionów są prowadzone w ramach II Etapu Rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn. Muzeum w kazamatach Bastionu Filip będzie dostępne dla zwiedzających prawdopodobnie na wiosnę 2013 roku.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Brama Chyżańska (niem. Kietzer Tor) - jedna z bram twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bastionu Filip. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum. Bastion Filip (niem. Bastion Philipp) - jeden z bastionów twierdzy Kostrzyn, w jej południowo-zachodniej części, nieopodal Bramy Chyżańskiej.

  Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie jest oddziałem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i uzyskało status muzeum w 1984, ekspozycję otwarto w 1986. Muzeum mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej uruchomionej w 1922. Zbiory zaczęto gromadzić 10 lat wcześniej, a obecnie liczą one ponad 200 jednostek z czego około 145 znajduje się na ekspozycji.

  Muzeum Regionalne w Kraśniku – oddział Muzeum Lubelskiego. Powstało w 1976 r. w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Posiada zbiory regionalne historyczne i etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu: kolekcję ceramiki urzędowskiej od XVIII w. po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej. Najciekawsze zbiory historyczne to księgi z biblioteki klasztoru Kanoników Regularnych, fotografie dawnego Kraśnika i jego mieszkańców, dokumenty z okresu okupacji. Ciekawe są zbiory militariów z I i II wojny światowej oraz oporządzenia wojskowego. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z licznych badań własnych muzeum, m.in. cmentarzyskach ciałopalnych z epoki brązu w Świeciechowie, cmentarzysku z późnego okresu lateńskiego w Pikulach i cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Kraśniku-Piaskach, a także na Zamczysku - siedzibie dawnych właścicieli Kraśnika. Dom pod Krzyżem – zabytkowy budynek przy ulicy Szpitalnej 21 w Krakowie. Mieści się w nim Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum prezentuje stałą wystawę Dzieje teatru krakowskiego oraz wystawy czasowe w tzw. Galerii Teatralnej.

  Muzeum Historii Miasta Lublina – oddział Muzeum Lubelskiego. Mieści się w budynku zabytkowej Bramy Krakowskiej z 1341 roku, a powstał w 1965 roku. Wystawa stała "Historia miasta" ukazuje dzieje miasta od okresu osadniczego (VI-VIII w.) do 1944 roku. Ilustrują ją zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób związanych z miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego, itp. Z ostatniej kondygnacji bramy, z wysokości ok. 33 m nad poziomem ulicy, można podziwiać panoramę miasta. Przedmiot jednostkowy, indywiduum - każdy przedmiot, który nie jest zbiorem przedmiotów w sensie logicznym (choć może i musi być zbiorem przedmiotów w sensie mereologicznym).

  Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście – muzeum zwyczajne w Świnoujściu w województwie zachodniopomorskim, utworzone w 2004, oficjalnie zarejestrowane w 2008. Ekspozycja nawiązuje do dziejów Twierdzy Morskiej w Świnoujściu i składa się z części muzealnej oraz plenerowej. W sali muzealnej zbiory podzielono na poszczególne działy tematyczne:

  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – muzeum w Gdyni-Chyloni, będące prywatną inicjatywą właściciela i mające na celu gromadzenie i ekspozycję zabytkowych samochodów i motocykli. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–17.00. Przez trzy lata istnienia muzeum odwiedziły 32 tys. zwiedzających.

  Royal Ontario Museum (ang. Królewskie Muzeum Ontario) – największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje. Fort Sarbinowo (niem. Fort Zorndorf) - znajduje się w Kostrzynie, przy ul. Sportowej prowadzącej do wsi Sarbinowo; zbudowany w latach 1883-1887 roku fort artyleryjski jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn. Pozostałe forty to: Czarnów. Gorgoszcz - Gorgast i Żabice. Założenia, miały chronić twierdzę główną, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I wojny światowej, oświetlane były lampami naftowymi a komunikacje ze światem przewidywano za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty. W 2006 roku obiekt został zinwentaryzowany w ramach projektu "Baltic Fort Route".

  Muzeum Warszawy (dawniej Muzeum Historyczne m.st. Warszawy) – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy, mieści się w jedenastu kamienicach przy Rynku Starego Miasta i ul. Nowomiejskiej. Muzeum Regionalne w Łęcznej – oddział Muzeum Lubelskiego. Mieści się w zabytkowej synagodze z połowy XVII w., należącej do nielicznych obiektów kultu żydowskiego na Lubelszczyźnie, w której zachował się wystrój wnętrza - w tym szafa ołtarzowa (aron ha-kodesz) i unikatowa w skali kraju czterokolumnowa bima z dwukondygnacyjną nastawą, dekorowaną sztukaterią o cechach późnego renesansu i polichromią. Muzeum powstało w 1966 r. Posiada zbiory etnograficzne, numizmatyczne, geologiczne, archeologiczne, artystyczne, judaika oraz zabytki związane z historią miasta i regionu, a także z górnictwem. Stałymi wystawami są "Mizrach" - wycinanki żydowskie Marty Gołąb oraz "Bramy czasu" - wystawa prezentująca kulturę nieistniejącej już żydowskiej społeczności Łęcznej.

  Parafia Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą – jedna z dwóch rzymskokatolickich parafii w mieście Kostrzyn nad Odrą, należąca do dekanatu Kostrzyn diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej w Polsce, erygowana 1 września 1991. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

  Dodano: 17.11.2011. 14:19  


  Najnowsze