• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na PW kolejna sesja popularnych wykładów z matematyki

  16.11.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  18 listopada na Politechnice Warszawskiej odbędzie się trzecia sesja wykładów popularnych z matematyki. Spotkanie organizuje Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej i Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej.

  Wykłady (zwykle trzy w jednej sesji) są przeznaczone głównie dla licealistów, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych przedmiotem.

  Wyobraźmy sobie dwie grupy dziewcząt i chłopców, oraz pewną sieć znajomości, która oznacza, iż wiemy, których chłopców z tej grupy zna każda z dziewcząt. Kiedy zachodzi sytuacja, w której każdej dziewczynie można przyporządkować jednego kandydata na męża, przy założeniu, że kandydaci nie mogą się powtarzać? Rozwiązanie tak postawionego problemu nosi nazwę twierdzenia o kojarzeniu małżeństw i przypisywane jest zmarłemu w 1982 roku matematykowi brytyjskiemu Philipowi Hallowi, który w roku 1935 podał jego wynik w języku teorii grafów.

  Omówienie związku tego twierdzenia z innymi problemami teorii grafów będzie jednym z głównych tematów najbliższego spotkania, które rozpocznie się o godz. 16.30 na PW. Podczas sesji będzie też można posłuchać dwóch innych referatów - jeden będzie dotyczyć geometrii, a drugi sum nieskończonych.

  Jak informuje dr Joanna Jaszuńska z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, jedna z organizatorek spotkań i autorka niektórych referatów, w pierwszej sesji wykładów, która odbyła się 4 marca tego roku, uczestniczyło ok. 300 osób. W drugiej, zorganizowanej 6 maja wzięło udział ponad 100 osób. Teraz organizatorzy znów liczą na większą frekwencję.

  Kolejne sesje z wykładami zaplanowane są na wiosnę.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 16.11.2010. 00:47  


  Najnowsze