• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na UMCS konferencja w 10. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia

  21.10.2010. 16:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Wokół idei Jerzego Giedroycia" to temat konferencji naukowej, która odbędzie się 22 października na Wydziale Politologii UMCS. Spotkanie zorganizowano w 10. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia i w 10. rocznicę ustanowienia Nagrody Naukowej jego imienia.

  W konferencji wezmą udział wieloletni współpracownicy, przyjaciele, a także badacze twórczości Jerzego Giedroycia. Będą oni dyskutować m.in. na temat jego wizji Polski, recepcji myśli Giedroycia w niepodległej Ukrainie i jego miejscu w życiu publicznym.

  Patronat honorowy nad spotkaniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

  Początek konferencji o godz. 11.30.

  23 października podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Auli Wydziału Prawa i Administracji zostanie wręczona Nagroda Naukowa im. Jerzego Giedroycia za rok 2010.

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Ulica Jerzego Giedroycia (biał. Вуліца Ежы Гедройца) — ulica w Mińsku, stolicy Białorusi, położona w rejonie moskiewskim, w mikrorejonie Brylewicze. Nazwę tę nosi zgodnie z decyzją władz miasta od 29 czerwca 2007 ku czci Jerzego Giedroycia (1906—2000) - urodzonego w Mińsku polskiego działacza kulturalnego. Zofia Hertz, z domu Neuding (ur. 27 lutego 1910 w Warszawie, zm. 20 czerwca 2003 w Maisons-Laffitte) – współzałożycielka Instytutu Literackiego, najbliższa współpracownica Jerzego Giedroycia – redaktora paryskiej Kultury, po jego śmierci dyrektor Instytutu Literackiego w Paryżu. Natalja Gorbaniewska (ur. 26 maja 1936 w Moskwie) – rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej. Za przekłady literatury polskiej nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka nagrody im. Jerzego Giedroycia. Przewodnicząca jury nagrody Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Od kwietnia 2005 obywatelka Polski.

  Lech Wojciech Królikowski (ur. 23 kwietnia 1944 w miejscowości Czyżów Szlachecki) – polski varsavianista i samorządowiec, burmistrz Mokotowa (1990–1992), radny Ursynowa i przewodniczący Rady Dzielnicy (od 2010), profesor i rektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia. Bunt Młodych - czasopismo polityczno-społeczne, dwutygodnik, wydawany od 1931 roku pod redakcją Jerzego Giedroycia, kiedy to przekształciło się z piłsudczykowskiego "Dnia Akademickiego", pisma stowarzyszenia Myśl Mocarstwowa. Redakcja mieściła się na ulicy Hipotecznej w Warszawie. W marcu 1937 roku pismo zmieniło nazwę na "Polityka".

  Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku – główna biblioteka Uniwersytetu w Białymstoku założona w 1968 r. Od 2005 r. mieści się w nowym gmachu przy ul. Skłodowskiej-Curie. Biblioteka gromadzi zbiory z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, biologicznych i ścisłych. Mirosław M. Bujko (ur. 1951) − polski pisarz, muzykolog, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz i publicysta. Pracuje w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Od lat praktykuje Iaidō – tradycyjną sztukę japońskiego miecza.

  Henryk Maria Giedroyc (ur. 12 stycznia 1922 r. w Warszawie - zm. 21 marca 2010 r. w Maisons-Laffitte) – brat Jerzego Giedroycia, kierownik Instytutu Literackiego w latach 2003-2010, działacz emigracyjny. Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk (ur. 10 kwietnia 1989 w Zawierciu) – polska aktorka dubbingowa, teatralna, wokalistka, tancerka. Absolwentka XCVI Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Studiowała aktorstwo w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, otrzymała tytuł magistra sztuki. Związana z Teatrem Muzycznym Roma.

  Kultura – polski tygodnik społeczno-literacki ukazujący się w Warszawie w latach 19631981; tzw. Kultura "warszawska", w odróżnieniu od Kultury "paryskiej" Jerzego Giedroycia. Powstał z połączenia "Nowej Kultury" i "Przeglądu Kulturalnego"), jego redaktorami naczelnymi byli kolejno Janusz Wilhelmi (1963-1973) i Dominik Horodyński (1973-1981).

  Teksty i preteksty – książkowy zbiór artykułów i recenzji krytycznoliterackich Wojciecha Skalmowskiego (1933-2008), publikowanych pod pseudonimem "Maciej Broński" na łamach paryskiej "Kultury" w latach 1970-1980. Teksty różnorodne tematycznie, nie przeznaczone pierwotnie do druku w książce, stanowią, według przedmowy autora, komentarz do dekady lat 70. XX w. w kulturze i literaturze. Publikacja została wydana z inicjatywy Jerzego Giedroycia przez Instytut Literacki w Paryżu, w serii: Biblioteka "Kultury" (tom 340). Podzielona jest na trzy części: "Polska", "Rosja", "Zachód".

  X edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera jubileuszowa edycja turnieju odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 20 - 22 lipca 2012 roku. Zielona Góra oficjalnie umowę organizacyjną podpisała podczas konferencji prasowej 21 lutego 2012 roku. Płomienny Przylądek (ang. Flame Point) – przylądek na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, na zachód od Turret Point w Zatoce Króla Jerzego. Nazwę nadał Andrzej Paulo – członek zespołu geologów polskiej ekspedycji antarktycznej 1979/1980.

  Pomnik Jerzego Popiełuszki w Tarnobrzegu - pomnik powstały w 1999 r. upamiętniający postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Pomnik odsłonięto w 15 rocznicę śmierci kapelana warszawskiej „Solidarności”. Na małym obelisku widnieje napis: "Księdzu Jerzemu, męczennikowi sprawy narodowej, Rodacy, 19 X 1999 r., Zło dobrem zwyciężaj". Turret Point - przylądek na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, odzielający Zatokę Króla Jerzego od cieśniny Katsui Strait. Na wschód od przylądka leży Zatoka Słoni Morskich. Na przylądku znajduje się kolonia kormoranów niebieskookich.

  Dodano: 21.10.2010. 16:33  


  Najnowsze