• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Największa robotyczna impreza w Polsce - 28.11.2009, Wrocław

  28.11.2009. 12:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W najbliższą sobotę, 28 listopada br. zapraszamy na Robotic Arena 2009 - międzynarodowe zawody robotów w Politechnice Wrocławskiej. Będzie to szósta edycja wydarzenia, które organizuje studenckie koło naukowe KoNaR, działające przy Wydziale Elektroniki PWr. Organizatorzy chcą powtórzyć sukces ubiegłorocznej edycji i zorganizować największą robotyczną imprezę w Polsce. Przewidują, że w zawodach weźmie udział ponad 250 uczestników i kilkadziesiąt robotów.

  Zawodnicy będą walczyć w czterech kategoriach:

  Sumo: to w pełni samodzielne, niesterowane konstrukcje o wymiarach 20x20cm i wadze do 3 kg. Średnica ringu sumo " dohyo: to 154cm, linie startowe znajdują się w odległości 10cm od środka ringu. Wygrywa ten, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza dohyo.

  Minisumo: Zasady identyczne jak w sumo. Różnica jedynie w wymiarach robotów. Autonomiczne, nie srowane konstrukcje o wymiarach 10x10cm i wadze do 500g. Średnica ringu minisumo 77cm, linie startowe znajdują się w odległości 5cm od środka ringu.

  Linefollower: Zadaniem robotów typu Line Follower jest pokonanie trasy wyznaczonej przez czarną linię umieszczoną na jasnej powierzchni. Wykorzystując odpowiednie sensory i działając według zaimplementowanego algorytmu, nie mogą one z niej zjechać. Zgłoszone do udziału w tej kategorii roboty muszą być autonomiczne i spełniać wymogi regulaminu. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.

  Freestyle: jest kategorią robotów, której nazwa jest całą jej definicją. Tutaj nie obowiązują ograniczenia. Jest to kategoria, w której można wykazać się robotyczną kreatywnością i pokazać przeróżne, nierzadko szalone konstrukcje. Do kategorii Freestyle może zgłosić się każdy i zaprezentować jakiekolwiek robotyczne urządzenie. Zwycięzcę w tej kategorii w głosowaniu wybiera publiczność.

  Program imprezy:

  od godz. 10:00, eliminacje w bud. C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25)
  godz. 18:00, wielki finał w Centrum Kongresowym w bud. D-20 - ul. Janiszewskiego 8.


  Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.konar.pwr.wroc.pl/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Minisumo - rodzaj zawodów między autonomicznymi robotami. Są one umieszczane na arenie zwanej dohyo (czytaj dohjo), ich celem jest zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika. Zawody w minisumo w Polsce rozgrywane są na Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Warszawskiej, na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy oraz, coraz częściej, także w innych miejscowościach, przy okazji targów i imprez okolicznościowych. Planowanie trasy dotyczy robotów mobilnych, opisuje sposoby na szukanie trasy od punktu startowego do punktu końcowego i podzielone jest na dwa odrębne działy. W pierwszym dziale znajduje się wiele rozwiązań dla jednej klasy robotów mobilnych (robotów holonomicznych), w drugim dziale niewiele rozwiązań dla pozostałych klas. Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi.

  RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup. Roboty medyczne – stanowią grupę robotów wspomagających procedury medyczne. Grupę tę stanowią w większości telemanipulatory, które wykorzystują działanie lekarza po jednej stronie i efektora po drugiej stronie. Zadaniem lekarza jest sterowanie ruchami robota oraz decydowanie o zadaniach do wykonania. Efektor z kolei, jak wynika z nazwy, ma za zadanie wykonywanie zadanych mu poleceń z nieosiągalną dla człowieka precyzją. Natomiast manipulatory rehabilitacyjne mogą być sterowane m.in. ruchami głowy, brody, gałki ocznej. Roboty medyczne stosowane są także do obsługi pacjentów oraz osób niepełnosprawnych pomagając w takich zadaniach jak np. przemieszczanie się, czy spożywanie posiłków.

  Elimination Chamber Match - odmiana walki w wrestlingu występująca tylko na gali Elimination Chamber. W walce bierze udział 6 zawodników zamkniętych w stalowej kopule z czterema kabinami. Na początku na ringu znajduje się 2 wrestlerów, a pozostała czwórka jest zamknięta w kabinach, skąd są wypuszczani w regularnych odstępach czasu. Zawodnik, który zostanie przypięty lub się podda - odpada. Wygrywa ostatni zawodnik na ringu. W polskiej terminologii wrestlingowej Elimination Chamber tłumaczone jest jako Komora eliminacji. Battle Royal - typ meczu w profesjonalnym wrestlingu, w którym udział bierze co najmniej kilku zawodników. Polega na eliminowaniu kolejnych wrestlerów, aż do wyłonienia zwycięzcy. Zawodnika uważa się za wyeliminowanego, jeśli został wyrzucony on z ringu ponad linami i dotknął podłogi dowolną częścią ciała. Typowym pojedynkiem Battle Royal jest mecz 20 zawodników. W Battle Royal wszyscy zawodnicy od samego początku znajdują się w ringu, w przeciwieństwie do Royal Rumble gdzie początkowo zaczyna 2 zawodników, a kolejni dołączają w równych odstępach czasowych.

  Krystian Paczków (ur. 4 listopada 1989 we Wrocławiu) – zapaśnik stylu klasycznego WKS Śląsk Wrocław, reprezentant Polski w sumo, srebrny medalista Mistrzostw Świata w SUMO juniorów w Estonii w 2006 r., dwukrotny wicemistrz Europy juniorów w sumo 2006 r., 2007 r., brązowy medalista Mistrzostw Europy młodzieżowców, Mistrz Polski juniorów, młodzieżowców i seniorów w sumo. Wiesław Koluch – jeden z prekursorów polskiego zawodowego sumo, a także jeden z pierwszych medalistów Mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych. Członek srebrnej drużyny Mistrzostw Europy (Riesa 1998). Autor pierwszej polskiej książki o sumo pt. "Sumo po polsku". Założyciel pierwszego prywatnego klubu sumo w Polsce. Od 2004 wiceprezes Polskiego Związku Sumo.

  Robocode – to opensourcowa gra programistyczna stworzona przez Mathewa Nelsona. Obecnie rozwijana jest głównie przez Flemminga N. Larsena oraz Pavla Šavarę. Została zaprojektowana jako aplikacja pomagająca w nauce programowania w Javie. Zadaniem gracza jest napisanie przy użyciu tego właśnie języka wirtualnego robota, który następnie bierze udział w walce ze stworzonymi przez innych pojazdami. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z dostępnych, między innymi na stronie projektu, gotowych robotów, a bardziej zaawansowani programiści mają wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wzbogacanie ich o nowe funkcje.

  Natalia Kołnierzak (ur. 27 września 1994 w Otwocku) – polska zawodniczka sumo, reprezentantka Polski juniorek, mistrzyni świata juniorek w kategorii 55 kg z 2010 roku, wicemistrzyni świata w kategorii 60 kg.

  Robotica – program poświęcony walkom robotów, produkowanym przez Amerykańską telewizje kablową TLC. W sezonie jest 7 odcinków, z czego 6 to eliminacje do finału (7. odcinek). Zostały wyprodukowane 3 sezony. Pierwszy odcinek został wyemitowany w kwietniu 2001, ostatni sezon w listopadzie 2002 . W pierwszym sezonie prezenterami byli Ahmet Zappa, Tanika Ray, oraz Tanya Memme. W sezonie drugim i trzecim Dan Danknick zastąpił Tanika Ray. Atlas D — amerykańska jednostopniowa rakieta nośna, pierwotnie pocisk balistyczny. Był to pierwszy pocisk serii Atlas który uzyskał status operacyjny (po locie 12D w 1959). Rakieta brała udział w pierwszym załogowym programie lotów kosmicznych, Mercury (pod nazwą Atlas LV-3B). W kategorii pocisków zastąpiona przez konstrukcje Atlas E i Atlas F, zaś w kategorii rakiet nośnych przez Atlas SLV-3 i Atlas E/F.

  Lyoto Carvalho Machida (ur. 30 maja 1978 w Salvadorze) – Brazylijczyk japońskiego pochodzenia, profesjonalny zawodnik mieszanych sztuk walki. Trzeci syn Yoshizo Machidy, mistrza i instruktora karate Shōtōkan. Posiada czarny pas w Shotokan (3 dan) oraz czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu. W młodości startował w zawodach sumo w wadze lekkiej. Były mistrz organizacji UFC w wadze półciężkiej (do 93 kg). Elbit Systems jest jednym z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych. Założony w 1967 roku, z siedzibą w Hajfie. Firma produkuje samoloty Hermes 450, Hermes 900

  iRobot – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją robotów. Produkuje urządzenia zarówno do zastosowań domowych jak i militarnych. Iteracyjny najbliższy punkt (ang. Iterative Closest Point) – algorytm stosowany w celu zminimalizowania różnicy między dwoma chmurami punktów. ICP jest powszechnie stosowany do rekonstrukcji trójwymiarowego otoczenia na podstawie serii trójwymiarowych skanów otoczenia. Stosowany jest w architekturze łączenia kolejnych skanów budynków, celem utworzenia ich pełnego modelu 3D. W lokalizacji robotów, zwłaszcza do aktywnego planowania trasy (zazwyczaj tam gdzie odometria jest niewiarygodna ze względu na śliski teren) itp.

  Dodano: 28.11.2009. 12:11  


  Najnowsze